Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) 18-oktabrgacha UKMK va uning shu’ba korxonalari bilan operatsiyalarni to‘xtatish bo‘yicha litsenziya berdi.
“Qora ro‘yxat”ga (SDN-list) Ural KMK guruhiga kiruvchi “Uralelektromed” i “UGMK-OSM” kompaniyalari ham kiradi.
UKMK — Rossiyaning tog‘-metallurgiya xoldingi, mamlakatdagi mis, rux, ko‘mir va qimmatbaho metallarning eng yirik ishlab chiqaruvchilardan biri. 2022-yil mart oyida UKMK kompaniya asoschisi Iskandar Mahmudov (7,3 milliard dollar boyligi bilan rossiyalik milliarderlar ro‘yxatida 21-o‘rinni egallagan) va Andrey Bokarev (47-o‘rin, 2,7 milliard dollar) UGMK, “Kuzbassrazrezugol” ko‘mir kompaniyasi, “Vostochniy port” va “Rosterminalugol” aksiyadorlik jamiyatlaring nazorat qiluvchi benefitsiarlari bo‘lishni to‘xtatganini e’lon qildi. Shuningdek, ular ushbu kompaniyalarning direktorlar kengashi safidan chiqqani ham qayd etilgan. Bir oy o‘tgach, Mahmudov va Bokarev Buyuk Britaniyaning sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilgan.
Iyun oyi boshida Forbes UKMKning 2022-yil uchun moliyaviy hisobotiga tayanib, O‘zbekiston sobiq tashqi ishlar vaziri, hozirda Prezident huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi o‘rinbosari Abdulaziz Komilovning o‘g‘li Doniyor Komilov kompaniyaning yangi benefitsiar egasiga aylangani haqida xabar bergandi.
AQSh Rossiya Hisob palatasining sobiq rahbari va hozirda Yandex kompaniyasining korporativ rivojlanish bo‘yicha maslahatchisi Aleksey Kudrin, Tinkoff Bank va mudofaa zavodlarini ham sanksiyalar ro‘yxatiga kiritdi.

США ввели блокирующие санкции против Уральской горно-металлургическую компании (УГМК) в России. Об этом сообщается на сайте американского Министерства финансов.
Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) выпустило лицензию, предписывающую свернуть операции с УГМК и подконтрольными ей компаниями до 18 октября.
В «чёрный» список (SDN-list) включены также входящие в группу Уральской ГМК компании «Уралэлектромедь» и «УГМК-ОЦМ».
УГМК — российский горно-металлургический холдинг, один из крупнейших производителей меди, цинка, угля и драгоценных металлов в стране. В марте 2022 года УГМК заявила, что основатель компании Искандер Махмудов (занимает 21-е место в рейтинге российских миллиардеров в списке Forbes с состоянием в 7,3 млрд долларов США) и Андрей Бокарев (47-е место, 2,7 млрд долларов) перестали быть контролирующими бенефициарами УГМК, УК «Кузбассразрезуголь», АО «Восточный порт» и АО «Ростерминалуголь», а также вышли из состава советов директоров указанных компаний". Через месяц Махмудов и Бокарев были включены в санкционный список Великобритании.
В начале июня Forbes со ссылкой на финансовый отчёт УГМК за 2022 год сообщил, что новым бенефициарным владельцем компании стал Данияр Камилов, сын бывшего министра иностранных дел Узбекистана, ныне заместителя секретаря Совета безопасности при президенте Абдулазиза Камилова.
США также включили в санкционный список бывшего главу Счётной палаты России и ныне советника по корпоративному развитию в «Яндексе» Алексея Кудрина, Тинькофф Банк и оборонные заводы.