O‘zbekiston prezidentining farmoni bilan Sodir Adilovich Meliboyev Markaziy bank raisining o‘rinbosari etib tayinlandi, deb xabar qildi regulyator matbuot xizmati.
Uning zimmasiga buxgalteriya hisobi va hisoboti, xavfsizlik va axborotni muhofaza qilish, to‘lov tizimlari, axborot texnologiyalari hamda respublikada HUMO milliy to‘lov tizimi faoliyatining uzluksiz ishlashini nazorat qilish vazifalari yuklatilgan.
Sodir Meliboyev 1969-yilda tug‘ilgan. 1992-yilda Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini tamomlagan.

Указом президента Узбекистана Содир Адилович Мелибаев назначен заместителем председателя Центрального банка, сообщила пресс-служба регулятора.
На него возложены обязанности курирования работы бухгалтерского учёта и отчётности, безопасности и защиты информации, платёжных систем, информационных технологий, а также контроль за бесперебойной работой национальной платёжной системы HUMO в стране.
Содир Мелибаев родился в 1969 году. В 1992 году окончил Ташкентский государственный экономический университет.
Имеет 15-летний опыт работы в банковской системе. Ранее работал директором Департамента информационных технологий Центробанка.