O‘zbekiston viloyatlari rasmiylari sovuq suv ta’minoti va oqova suv xizmatlari uchun tariflar oshishi haqida xabar bera boshladi.
“O‘zsuvta’minot” kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 20-avgustdan boshlab Toshkent viloyatida tariflar oshirilgan. Yangi narxlar xalq deputatlari viloyat kengashining 19-iyuldagi qarori bilan tasdiqlangan.
“Toshkent suv ta’minoti” korxonasi abonentlari uchun aholiga suvning kubometri tarifi 950 so‘mdan 1700 so‘mga (QQSsiz), budjet va ulgurji tashkilotlari uchun 4000 so‘mdan 7000 so‘mgacha oshiriladi.
Aholi uchun oqova suv xizmatlari tarifi 1 kubometr uchun 700 so‘mdan 850 so‘mga (QQSsiz), budjet va ulgurji tashkilotlari uchun 1300 so‘mdan 1850 so‘mga oshirildi.
Shu bilan birga, Toshkent viloyatida faoliyat yurituvchi “Chimyon-Chorbog‘ suv ta’minoti” va “Musaffo obi hayot” korxonalari abonentlari uchun ham tariflar oshirilmoqda.
Avvalroq “Surxondaryo suv ta’minoti” korxonasi Surxondaryo viloyatida 1-avgustdan tariflar oshirilishini ma’lum qilgan edi. Aholiga suv uchun tariflar 1 kubometr uchun 1150 so‘mdan 2140 so‘mga, kanalizatsiya uchun esa 650 so‘mdan 950 so‘mga ko‘tarilgan (QQSsiz).
1-avgustdan Qashqadaryo viloyatida ham tariflar oshirildi — ichimlik suvi uchun 1000 so‘mdan 2000 so‘mga va kanalizatsiya uchun 950 so‘mdan 1000 so‘mgacha.

Власти регионов Узбекистана начали сообщать о повышении тарифов на холодное водоснабжение и услуги водоотведения.
Согласно данным компании «Узсувтаъминот», с 20 августа тарифы повышаются в Ташкентской области. Новые цены были утверждены областным кенгашем народных депутатов 25 июля.
Для абонентов предприятия «Тошкент сув таъминоти» тариф на кубометр воды для населения вырастает с 950 до 1700 сумов (без НДС), бюджетных и оптовых организаций — с 4000 до 7000 сумов.
Тариф на услуги водоотведения для населения повышается с 700 до 850 сумов за кубометр (без НДС), бюджетных и оптовых организаций — с 1300 до 1850 сумов.
Соответственно увеличиваются тарифы для абонентов предприятий «Чимган-Чорбог сув таъминоти» и «Мусаффо оби хаёт», также действующих в Ташкентской области.
Ранее о повышении тарифов в Сурхандарьинской области с 1 августа сообщило предприятие «Сурхондарё сув таъминоти» Тарифы для населения за воду повышаются с 1150 до 2140 сумов за кубометр, канализацию — с 650 до 950 сумов (без НДС).
С 1 августа тарифы также увеличиваются в Кашкадарьинской области — с 1000 до 2000 сумов за воду и с 950 до 1000 сумов за канализацию.