26-iyul kuni O‘zbekistonda bir kunlik elektr energiyasi iste’moli bo‘yicha rekord o‘rnatildi, deb xabar berdi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Kun davomida 250,7 million kVt/soat elektr energiyasi iste’mol qilindi, bu o‘tgan yilning shu kunidagiga nisbatan 5,8 foizga ko‘p — 236,9 million kVt/soatni tashkil etgandi.
Avvalgi rekord 12-iyulda o‘rnatilgan — 247,5 million kVt/soat. 26-iyul kuni soatiga iste’mol 12,3 ming MVtga yaqin yoki o‘tgan yilning shu sanasiga nisbatan 1500 MVtga (+14,1 foiz) ko‘p bo‘ldi.
2022-yilda maksimal elektr energiyasi iste’moli 27-iyulda qayd etilgan bo‘lib, u 239 million kVt/soatni (kunduzi soatiga 10,8 ming MVt) tashkil etgan.
O‘zbekiston energetika tizimining elektr stansiyalari tomonidan kunlik elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 243,9 million kVt/soatni tashkil etdi. Bu 2022-yilning shu kunidagidan 21,5 million kVt/soatga (+9,6 foiz) ko‘pdir.
Energetika vazirligi yuqori havo haroratida elektr tarmoqlarining o‘tkazuvchanligi 25% gacha qisqarishini eslatdi, bu tarmoqlarning fizik xususiyatlari bilan bog‘liq. “Agar bunday hollarda majburiy cheklovlar joriy etilmasa, yirik hajmdagi avariyalar yuz berishi mumkin”, — deyiladi vazirlik xabarida.
“Iste’molchilardan tarmoqda keng ko‘lamli nosozliklar yuzaga kelishining oldini oladigan, ancha uzoq vaqt tuzatishni talab qiladigan holgacha yetib bormaslik uchun qisqa muddatga elektr energiyasini uzib turishga to‘g‘ri keladigan bunday zaruriy choralar bugun o‘ta muhim ekanini to‘g‘ri tushunishlarini va qo‘llab-quvvatlashlarini so‘raymiz”, — deyiladi Energetika vazirligi xabarida.
Aholidan tejamkorlikka rioya qilish, elektr jihozlaridan asossiz foydalanmaslik, shu orqali tarmoq yuklanishining ortishi, avariya va uzilishlarning oldini olishga hissa qo‘shish so‘ralgan.

26 июля в Узбекистане был побит рекорд по суточному потреблению электроэнергии, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
За день было потреблено 250,7 млн кВт⋅ч электроэнергии, что на 5,8% больше, чем в этот же день годом ранее — 236,9 млн кВт⋅ч.
Предыдущий рекорд был установлен 12 июля — 247,5 млн кВт⋅ч.
Ежечасное потребление 26 июля составило около 12,3 тысячи МВт, или на 1500 МВт (+14,1%) больше, чем на эту же дату прошлого года.
В 2022 году максимальное потребление электроэнергии было зафиксировано 27 июля, оно составило 239 млн кВт⋅ч (10,8 тысячи МВт в час в дневное время).
Суточный объем производства электроэнергии электростанциями энергосистемы Узбекистана составил 243,9 млн кВт⋅ч. Это на 21,5 млн кВт⋅ч (+9,6%) больше, чем в этот же день в 2022 году.
В Минэнерго напомнили, что при высокой температуре воздуха пропускная способность электрических сетей снижается на величину до 25%, что связано с физическими свойствами сетей. «Если в таких случаях не вводить обязательные ограничения, может произойти крупные аварии», — отметили в министерстве.
«Просим потребителей правильно понять крайнюю важность и поддержать такие необходимые меры краткосрочного отключения электроэнергии, что необходимо для предотвращения крупномасштабных неисправностей в сети, требующих долгосрочного ремонта», — заявили в Минэнерго.
Жителей попросили придерживаться строгой экономии, не пользоваться электроприборами без необходимости и внести таким образом вклад в предупреждение роста нагрузки на сеть, аварий и отключений.