Baland minbarlardan piyodalar transport vositalaridan ustun ekanligi haqida qancha aytilmasin, Toshkent hokimiyati avtomobillar uchun sharoitlarni yaxshilab, piyodalar uchun noqulayliklarni yanada ko‘paytirishda davom etmoqda.
Yana bir misol, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi binosi yonidagi xavfli tartibga solinmagan piyodalar o‘tish joyi. Bu yerda muntazam ravishda baxtsiz hodisalar sodir bo‘lib turadi. Oxirgi ma’lum bo‘lgan holat 21-iyul kuni sodir bo‘ldi — mashinalardan biri piyodani o‘tkazib yuborish uchun to‘xtagan vaqtidan ikkinchisi uning ortidan urishi natijasida birinchi mashina ayolni urib yubordi.
Yaxshiyamki, ayol tirik qoldi. Hodisa hokimiyat va Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining harakatsizligi, piyodalarning ko‘chalarni xavfsiz kesib o‘tishini ta’minlay olmayotgani sababli internetda norozilikning yangi to‘lqiniga sabab bo‘ldi.
Oradan bir necha kun o‘tganidan so‘ng hukumat osongina yechim topdi — ko‘p yillardan beri mavjud bo‘lgan piyodalar o‘tish joyi shunchaki yopib qo‘yildi. “Zebra” qora bo‘yoq bilan bo‘yab tashlandi, o‘tish belgilari demontaj qilindi, o‘tishni taqiqlovchi belgilar o‘rnatildi.
“Gazeta.uz” muxbiri chorrahada besh daqiqa turdi — shu vaqt ichida undan 10 dan ortiq odam, jumladan, bolali oilalar ham o‘tdi. Ishonchimiz komilki, o‘tish joyining tugatilishi ular uchun kutilmagan bo‘lgan, zero bunday o‘zgarishlar haqida oldindan ogohlantirish odati yo‘q-ku.
Haydovchilar uchun ham o‘tishning yo‘qligi kutilmagan holat bo‘ldi — ular chiziqlari qora bo‘yoq ortidan ko‘rinib turgan “zebra” oldida beixtiyor to‘xtashmoqda.
Vaholanki svetofor o‘rnatish orqali piyodalar xavfsizligini ta’minlash ham mumkin edi, ammo bu, ko‘rinib turibdiki, keraksiz deb hisoblangan.
Taxmin qilish mumkinki, keyingi qadam piyodalarni to‘xtatish uchun to‘siqlar o‘rnatish bo‘ladi. Biroq bu barcha piyodalarni to‘xtata olmaydi. Eng yaqin o‘tish joylari yuzlab metrlar uzoqlikda, ya’ni ba’zi piyodalar xavfli yo‘lni kesib o‘tishda davom etaveradi.

Сколько бы ни говорилось с высоких трибун о приоритете пешеходов над транспортными средствами, власти Ташкента продолжают улучшать условия для автомобилей и ухудшать их для пешеходов.
Очередным примером стал опасный нерегулируемый пешеходный переход у здания Законодательной палаты Олий Мажлиса. Здесь регулярно происходят аварии. Последняя, о которой известно, случилась 21 июля — один автомобиль остановился пропустить пешехода, другой въехал в него сзади, первая машина сбила женщину.
К счастью, женщина осталась жива. Инцидент вызвал новую волну возмущения в интернете в связи с бездействием властей и Службы безопасности дорожного движения, которые не могут обеспечить безопасный переход улицы пешеходами.
Спустя несколько дней власти нашли решение — переход, просуществовавший много лет, просто ликвидировали. «Зебра» закрашена чёрной краской, знаки перехода демонтированы, установлены знаки запрета перехода.
Корреспондент «Газеты.uz» постоял у перехода пять минут — за это время его перешли более 10 человек, в том числе семьи с детьми. Можно быть уверенным, что ликвидация перехода стала для них неожиданностью — сообщать о таком не принято.
Таким же неожиданным отсутствие перехода стало для водителей — они привычно останавливаются перед закрашенной «зеброй», полосы которой проступают через чёрную краску.
Повысить безопасность пешеходов можно было бы установкой светофоров, но это, судя по всему, посчитали ненужным. Наверное, проще снять с себя ответственность, создав вместо перехода «неположенное место».
Можно предположить, что следующим шагом будет установка заборов для сдерживания пешеходов. Однако это не остановит всех пешеходов. До ближайших переходов — сотни метров, а это значит, что часть пешеходов продолжит переходить опасную дорогу.