Qozog‘iston internet foydalanuvchilari Ukrainadagi urush avj olayotgan bir paytda Rossiya armiyasiga qo‘shilish taklif qilingan reklamalarga to‘qnash kelishni boshladi, deb yozmoqda Reuters.
Rossiya armiyasi bilan shartnoma imzolaganlarga 5 ming dollardan ortiq bir martalik to‘lov va’da qilingan. Bundan tashqari, potensial yollanganlarga oyiga 2000 AQSh dollari miqdorida maosh, shuningdek, xabarda ko‘rsatilmagan qo‘shimcha imtiyozlar taklif etiladi.
Agentlikning qayd etishicha, reklama qozog‘istonliklarga “aniq yo‘naltirilgan”. Unda Rossiya va Qozog‘iston bayroqlari tasvirlangan bo‘lib, yonida “yelkama-yelka” shiori yozilgan.
Reklamadagi havola Saxalindagi Rossiya armiyasiga qo‘shilishni taklif qiladigan saytga olib boradi. Sahifa Saxalin viloyatining Inson kapitalini rivojlantirish agentligiga tegishli bo‘lib, uning saytida ta’kidlanishicha, “korxonalar uchun malakali xodimlarni jalb qiladi va o‘qitadi”.
Saxalin tashkilotining qo‘ng‘iroq markazida operatorlar Qozog‘istonda reklama joylashtirish haqidagi ma’lumotga izoh bera olmadilar. Qozog‘iston Axborot va ijtimoiy rivojlanish vazirligi ham Reuters so‘rovlariga javob bermagan.
Reuters, shuningdek, jurnalistlarga o‘z vatandoshlarining bir qismi Rossiya armiyasiga yoki “Vagner” kabi xususiy harbiy qismlarga qo‘shilayotganini, lekin yollash odatda Rossiya hududida amalga oshirilayotganini aytgan bir qancha markaziy osiyoliklar bilan gaplashgan.
Qozog‘iston qonunchiligi mamlakat fuqarolariga xorijdagi qurolli mojarolarda qatnashishni taqiqlaydi — yollanish belgilari bo‘lmasa, Jinoyat kodeksiga ko‘ra, bu 5 yildan 9 yilgacha qamoq jazosi tayinlanishiga olib kelishi mumkin. Yollanma harbiylar esa 7 yildan 12 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Mart oyida Bloomberg o‘z manbalarga tayanib, Kreml 2023-yil oxirigacha 400 ming shartnoma bo‘yicha harbiy xizmatchilarni qo‘shinlarga jalb etish vazifasini qo‘yganini yozgan edi. Bu Rossiya rasmiylariga safarbarlikning yangi to‘lqinidan qochish imkonini beradi

Пользователи интернета в Казахстане начали сталкиваться с рекламой, предлагающей вступить в российскую армию, на фоне эскалации войны в Украине, пишет Reuters.
Заключившим контракт с армией РФ обещают единовременную выплату в размере более 5000 долларов. Помимо этого, потенциальным новобранцам предлагается ежемесячная зарплата в 2000 долларов, а также дополнительные льготы, которые в сообщении не обозначены.
Как отмечает агентство, реклама «явно ориентирована» на казахстанцев. На ней изображены флаги России и Казахстана, рядом с которыми идёт слоган «плечом к плечу».
Ссылка в рекламных объявлениях ведёт на сайт, на котором предлагается поступить на службу в российскую армию на Сахалине. Владельцем страницы указано Агентство развития человеческого капитала Сахалинской области, которое, как говорится на его сайте, «привлекает и обучает квалифицированных сотрудников для предприятий».
В колл-центре сахалинской организации операторы не смогли прокомментировать информацию о размещении рекламы в Казахстане. Министерство информации и общественного развития Казахстана тоже не ответило на запросы Reuters.
Reuters также поговорило с несколькими жителями стран Центральной Азии, которые рассказали журналистам, что некоторые из их соотечественников присоединяются к российской армии или частным воинским формированиям, таким как ЧВК «Вагнер», но вербовка, как правило, проходила на территории России.
Законодательство Казахстана запрещает гражданам страны участвовать в иностранном вооружённом конфликте — при отсутствии признаков наёмничества за это, согласно уголовному кодексу, грозит от 5 до 9 лет лишения свободы. Наёмничество наказывается тюремным сроком от 7 до 12 лет.
В марте Bloomberg со ссылкой на источники писало, что Кремль поставил задачу привлечь в войска 400 тысяч контрактников до конца 2023 года. Это позволило бы российским властям избежать новой волны мобилизации.