2030-yilga borib O‘zbekistonda butun yer usti jamoat transporti parkini elektrobus va elektromobillar bilan yangilash taklif qilinmoqda. Bu haqda muhokamaga qo‘yilgan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasi loyihasida aytilgan.
Ushbu maqsad III. “Suv resurslarini tejash va atrof muhitni muhofaza qilish” bobi 3.2 “Atrof muhitni muhofaza qilish bo‘yicha islohotlar” bo‘limida keltirilgan.
Shuningdek, II. “Barqaror iqtisodiy o‘sish orqali aholi farovonligini ta’minlash” bobida biroz boshqacha maqsad bor: “Jamoat transportini to‘liq ekologik toza yoqilg‘iga o‘tkazish”.
Xuddi shu bobda “shahar va tumanlarni jamoat transporti bilan to‘liq qamrab olish, yangi avtobuslar sonini 5 mingtaga va elektrobuslar sonini 2 mingtaga yetkazish” maqsadi bor.
Yaqinda prezident tomonidan tasdiqlangan Toshkent shahrini 2030-yilgacha rivojlantirish rejasida elektrobuslarning jamoat transportidagi ulushini hozirgi 17 foizdan 50 foizga oshirish vazifasi belgilangan. Eslatib o‘tamiz, avvalroq Shavkat Mirziyoyev shu maqsadda 1200 ta elektrobus xarid qilish, dizel yoqilg‘isi bilan ishlaydigan avtobuslarni tabiiy gazda harakatlanuvchi transport vositalariga almashtirishni ma’lum qilgandi.
Bahorda Toshkent shahri uchun Xitoydan 700 dona siqilgan gazli avtobus va 300 dona elektrobus xarid qilinib, keltirildi. Nukus shahri va viloyatlar markazlari uchun yana 1000 ta gazda harakatlanuvchi avtobus xarid qilish rejalashtirilgan.
Samarqand shahriga 350 ta, jumladan, joriy yilda 100 ta elektrobus xarid qilinmoqda.
Strategiya loyihasida elektrda harakatlanuvchi transportining boshqa turlari — metro, tramvay yoki trolleybus haqida so‘z yuritilmagan.

К 2030 году весь парк наземного общественного транспорта в Узбекистане предлагается заменить электробусами и электромобилями. Об этом говорится в проекте стратегии «Узбекистан-2030», находящемся на обсуждении.
Указанная цель содержится в разделе 3.2. «Реформы в сфере охраны окружающей среды» главы III. «Экономия водных ресурсов и охрана окружающей среды».
В другой же главе — II. «Обеспечение благополучия населения за счёт стабильного экономического роста» прописана немного другая цель: «Перевести общественный транспорт полностью на экологически чистое топливо».
В этой же главе есть цель «полностью охватить города и районы общественным транспортом, довести количество новых автобусов до 5000 и электробусов — до 2000».
В недавно утверждённом президентом плане развития Ташкента до 2030 года поставлена цель довести долю электробусов в общественном транспорте с нынешних 17% до 50%. Ранее Шавкат Мирзиёев заявлял о планах закупить для этого 1200 электробусов и замене дизельных автобусов машинами, работающими на природном газе.
Весной для Ташкента из Китая было закуплено и поставлено 700 автобусов на сжатом газе и 300 электробусов. Сообщалось о планах закупить ещё 1000 автобусов на газе для Нукуса и областных центров.