Navalniyga nisbatan “ekstremistik” ish bo‘yicha sud jarayoni maxfiy o‘tkazildi. Sud jarayoni 19-iyun kuni boshlangandi va u bir oy davom etdi. 16 ta sayyor yig‘ilish yopiq eshiklar ortida o‘tkazildi.
20-iyul kuni prokuror suddan firibgarlik ishi bo‘yicha to‘qqiz yillik qamoq jazosini o‘tayotgan Navalniyga yana 20 yillik maxsus rejimli koloniyada (eng og‘ir sharoitga ega muassasa) o‘tashga hukm qilishni so‘radi. Muddat oldingi jazoga umumiy summani qisman qo‘shish orqali so‘ralgan.
“19 yil maxsus rejimli koloniyada. Raqam muhim emas. Men ko‘plab siyosiy mahbuslar kabi umrbod qamoq jazosini o‘tayotganimni juda yaxshi tushunaman. Bu yerda umrbodlik mening hayotimning davomiyligi yoki bu rejimning umri bilan o‘lchanadi”, — deb yozgan Navalniy o‘zining Telegram-kanalida.
“Hukmdagi raqam men uchun emas. U siz uchun. Ular meni emas, sizni qo‘rqitmoqchi, sizni qarshilik ko‘rsatish irodasidan mahrum qilmoqchi… Putin o‘z maqsadiga erishmasligi kerak. Qarshilik qilish irodasini yo‘qotmang “, — deyiladi sharhda.
Navalniy Jinoyat kodeksining yetti moddasi bo‘yicha aybdor deb topildi, ularning eng og‘iri ekstremistik jamiyat yaratishga qaratilgan. Rossiya hukumati Korrupsiyaga qarshi kurash fondini (Rossiyada ekstremistik tashkilot deb tan olingan va taqiqlangan) “ekstremistik hamjamiyat” deb biladi.
Bundan tashqari, muxolifatchi ekstremizmga chaqirish, ekstremistik harakatlarda qatnashish, fuqarolar huquqlarini poymol qiluvchi notijorat tashkilot tuzish, ekstremizmni moliyalashtirish, o‘smirlarni xavfli harakatlarga jalb qilish va natsizmni qayta tarbiyalashda ayblangan.
Bu ish bo‘yicha yana bir ayblanuvchi, Navalniy LIVE YouTube kanalining sobiq texnik direktori Daniyel Kholodniyga prokuror suddan 10 yil davomida koloniyada o‘tirish hukmini berishni so‘ragan. Sudlanuvchiga 8 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi berildi.
Navalniyning sheriklari tomonidan e’lon qilingan so‘nggi so‘zda muxolifatchi adabiyotshunos Yuriy Lotmanning so‘zlaridan iqtibos keltirdi: “Inson doim kutilmagan vaziyatda bo‘ladi. Va bu yerda uning ikki oyog‘i bor: vijdon va aql … Vijdon oyog‘iga tayanishni istamay, mening Rossiyam bir nechta katta sakrashlarni amalga oshirdi, atrofdagilarni itarib yubordi, lekin keyin sirpanib ketdi va bo‘kirish bilan atrofdagi hamma narsani vayron qilib, qulab tushdi”.
“Bu kuch bilan sirpanib, peshonangizni, kelajagingizni ezishdan charchaganingizda, vijdonni rad etish aqlning yo‘qolishiga olib kelishini nihoyat tushunganingizda, ehtimol siz inson turishi kerak bo‘lgan ikki oyoqda turasiz va biz birgalikda kelajakdagi go‘zal Rossiyani yaqinlashtirishimiz mumkin”, dedi u.
Navalniy uchun bu oxirgi bir necha yil ichida uchinchi hukmdir. U 2021-yil yanvar oyida zaharlanib, bir necha oy davolangandan so‘ng Germaniyadan qaytgach, Moskva aeroportida hibsga olingan. Tahlillar shuni ko‘rsatdiki, u Novichok guruhining moddasi bilan zaharlangan.
Keyin sud Iv Rocher ishi bo‘yicha shartli jazo siyosatini haqiqiy bilan almashtirdi, u Vladimir viloyatidagi Pokrovdagi 2-sonli umumiy rejimli koloniyaga o‘tkazildi.
2022-yil iyun oyida “donatlar bilan bog‘liq firibgarlik” va sudga nisbatan hurmatsizlik bo‘yicha hukm kuchga kirganidan so‘ng, Navalniy to‘qqiz yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi — muxolifatchi Vladimir viloyatidagi Melexovo qishlog‘idagi qattiq rejimli koloniyaga jo‘natildi.

Главный оппозиционный политик России Алексей Навальный приговорён ещё к 19 годам колонии — теперь уже особого режима. Мосгорсуд принял решение на выездном заседании 4 августа в колонии №6 строгого режима во Владимирской области, сообщает Русская служба Би-Би-Си.
Процесс по «экстремистскому» делу против Навального был засекречен. Суд начался 19 июня и продолжался всего месяц. В закрытом режиме прошло 16 выездных заседаний.
20 июля прокурор запросил для Навального, отбывающего девятилетний срок по делу о мошенничестве, ещё 20 лет в колонии особого режима (учреждение с самыми суровыми условиями). Срок был запрошен путём частичного сложения по совокупности с предыдущим наказанием.
«19 лет колонии особого режима. Цифра не имеет значения. Я отлично понимаю, что, как и многие политзаключённые, сижу пожизненный срок. Где пожизненность измеряется сроком моей жизни или сроком жизни этого режима», — такой комментарий Навального появился в его телеграм-канале.
«Цифра приговора не для меня. Она для вас. Вас, а не меня хотят испугать и лишить воли к сопротивлению… Путин не должен достичь своей цели. Не теряйте воли к сопротивлению», — говорится в комментарии.
Навальный признан виновным по семи статьям Уголовного кодекса, самая тяжёлая из которых — о создании экстремистского сообщества. «Экстремистским сообществом» власти России считают Фонд борьбы с коррупцией (ФБК, признан в России экстремистской организацией и запрещён).
Помимо этого, оппозиционера обвинили в призывах к экстремизму, участии в экстремистской деятельности, создании некоммерческой организации, посягающей на права граждан, финансировании экстремизма, вовлечении подростков в совершение опасных действий и реабилитации нацизма.
Ещё одному фигуранту этого дела — бывшему техническому директору YouTube-канала «Навальный LIVE» Даниэлю Холодному — прокурор запрашивал 10 лет колонии общего режима. Подсудимому дали 8 лет колонии общего режима.
В последнем слове, которое публиковали соратники Навального, оппозиционер цитировал литературоведа Юрия Лотмана: «Человек всегда находится в непредвиденной ситуации. И тут у него есть две ноги: совесть и интеллект… Не желая опираться на ногу совести, моя Россия сделала несколько больших прыжков, расталкивая всех вокруг, но потом поскользнулась и с грохотом, разрушая все вокруг, рухнула».
«Когда вам надоест поскальзываться с этой властью, расшибая себе лоб и будущее, когда вы наконец поймёте, что отказ от совести приведёт к исчезновению интеллекта, тогда, может быть, вы встанете на те две ноги, на которых должен стоять человек, и мы вместе сможем приблизить прекрасную Россию будущего», — заявил он.
Для Навального это уже третий срок за последние несколько лет. Он был задержан в аэропорту в Москве в январе 2021 года по возвращении из Германии, где несколько месяцев проходил лечение после отравления. Анализы показывали, что он был отравлен веществом из группы «Новичок» (см. материалы по теме ниже).
Затем суд заменил политику условный срок по делу «Ив Роше» на реальный, его этапировали в колонию общего режима №2 в Покрове во Владимирской области.
В июне 2022 года после вступления в силу приговора о «мошенничестве с донатами» и неуважении к суду Навальный получил девять лет — оппозиционера отправили в колонию строгого режима в посёлке Мелехово во Владимирской области.