Misrda 6-iyun kuni sodir bo‘lgan YTHda jabrlanib, og‘ir tan jarohati olgan O‘zbekiston fuqarosi ikki oydan so‘ng vataniga qaytarildi, deya xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
Og‘ir tan jarohati olgan bemor Qohiradagi shifoxonaning reanimatsiya bo‘limiga yotqizilgan. Uning o‘pkasida pnevmotoraks, tos suyagi va chap oyog‘ining sinishi, yuzi va tanasida ko‘plab gematomalar borligi aniqlangan.
O‘zbekiston elchixonasi xodimlari bemorning ahvolini birinchi kundanoq kuzatib borgan. U 12-iyun kuni Misr Sog‘liqni saqlash vazirligi ko‘magida hukumatning insonparvarlik yordami sifatida Qohiradagi Nosir ilmiy-tadqiqot va davolash institutiga bepul davolanish uchun yotqizilgan. Taxminan ikki oy davomida kasalxonada bemor zarur tibbiy ko‘rik va tadqiqotlardan o‘tkazilgan.
5-avgust kuni fuqaro O‘zbekistonning Qohiradagi elchixonasi, Uzbekistan Airways aviakompaniyasi, Misr Sog‘liqni saqlash vazirligi hamda o‘zbekistonlik mutaxassislar ko‘magida Sharm ash-Shayx -Toshkent reysi bilan O‘zbekistonga jo‘natilgan.
Elchixona Misrga borishni rejalashtirayotgan o‘zbekistonliklarni oldindan tibbiy sug‘urta qilishga va chet elda qolish vaqtida ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirdi.

Гражданка Узбекистана, 6 июня попавшая в Египте в дорожно-транспортное происшествие и получившая серьёзные травмы, спустя два месяца доставлена на родину, сообщает ИА «Дунё».
Пациентка с тяжёлыми травмами была помещена в отделение реанимации одной из больниц Каира. У неё диагностирован пневмоторакс в лёгких, перелом таза и левой голени, на лице и туловище были многочисленные гематомы.
Сотрудники посольства Узбекистана с первого дня контролировали состояние пациентки. При поддержке Минздрава Египта 12 июня женщина была госпитализирована в Научно-исследовательский и лечебный институт Насера в Каире на бесплатное лечение в качестве гуманитарной помощи правительства Египта. В стационаре около двух месяцев пациентке проводились необходимые медицинские осмотры и исследования.
5 августа при поддержке посольства Узбекистана в Каире, компании Uzbekistan Airways, Минздрава Египта и специалистов Узбекистана гражданка была отправлена на родину рейсом Шарм-эль-Шейх — Ташкент.
Посольство призвало сограждан, планирующим посетить Египет, заблаговременно оформлять медицинскую страховку и соблюдать меры предосторожности во время пребывания за рубежом.