O‘zbekiston hukumatining 9-avgustdagi qarori bilan Toshkent metropolitenidagi yerusti uchastkalarining 19 ta stansiyasi nomlari tasdiqlandi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Qarorga ko‘ra, “Do‘stlik — Qo‘yliq” yerusti metro halqa yo‘liga “O‘zbekiston mustaqilligining o‘ttiz yilligi” nomi berildi.
Yerusti metorisidagi bekatlar ochilganidan beri faqat raqamlar bilan ajratilayotgandi: 1-stansiya, 2-stansiya va boshqalar kabi. Bundan tashqari, Chilonzor liniyasiga ulangan Sergeli tumaniga boruvchi 1−5-stansiyalarda ham nom yo‘q bo‘lgan. Bu bir qator noqulaylik va savollar tug‘dirdi.
O‘tgan yilning dekabr oyida Toshkent hokimligi shahar aholisidan Geonom.tashkent.uz sayti orqali 19 ta bekatni nomlash bo‘yicha takliflarni qabul qildi. Unga 458 nafar fuqarodan 1943 ta taklif kelib tushdi. Keyin transport departamenti ishchi guruhi onlayn ovoz berish uchun nom variantlarini tasdiqladi. Ovoz berish aprel oyida bo‘lib o‘tdi. Hukumat yakuniy qarorni respublika komissiyasi xulosasi va davlat ekspertizasi asosida qabul qildi.
Halqa liniyasi bekatlari (Qo‘yliq taraf)
1 — Texnopark bekati
2 — Yashnobod bekati
3 — Tuzel bekati
4 — Olmos bekati
5 — Rohat bekati
6 — Yangiobod bekati
7 — Qo‘yliq bekati
8 — Matonat bekati (tarjima qilingan-chidamlilik, “Paralimpiya harakati” varianti taklif qilingan)
9 — Qiyot bekati
10 — Tolarik bekati
11 — Xonobod bekati
12 — Quruvchilar bekati (Quruvchilar)
13 — Turon bekati
14 — Qipchoq bekati
Olmazor-Sergeli yer usti metro liniyasi
1 — Choshtepa bekati
2 — O‘zgarish bekati
3 — Sergeli bekati
4 — Yangihayot bekati
5 — Chinor bekati
Ma’lumot uchun, ovoz berish paytida ba’zi nomlar tilga olinmagan.
Metro bekatlariga qanday nomlar taklif qilingani va uning atrofida bo‘lgan muhokamalar haqida quyidagi maqolalar orqali ma’lumot olish mumkin.

Правительство Узбекистана постановлением от 9 августа утвердило наименования 19 станций надземных участков Ташкентского метрополитена, сообщает Министерство юстиции.
Из документа также следует, что надземная кольцевая линия «Дустлик — Куйлюк» получила название «Узбекистон мустакиллигининг уттиз йиллиги» («30-летие независимости Узбекистана».
С момента своего открытия все станции были безымянными и имели только цифровое обозначение: станция 1, станция 2 и так далее, причём станции 1−5 были и на кольцевой линии, и на Сергелийском участке Чиланзарской линии. Это создавало неудобства и вызывало вопросы.
В декабре прошлого года хокимият Ташкента принимал предложения от горожан по наименованию 19 станций на сайте Geonom.tashkent.uz. От 458 граждан поступило 1943 предложений. Затем рабочая группа Министерства транспорта утвердила варианты названий для онлайн-голосования. Голосование прошло в апреле. Окончательное решение правительство приняло на основании заключения республиканской комиссии и государственной экспертизы.