2027-yil 1-yanvardan Qirg‘izistonda polimer plyonkadan tayyorlangan paketlar va plastmassa buyumlarni ishlab chiqarish, sotish va bepul tarqatish taqiqlanadi, biologik parchalanadigan mahsulotlar bundan mustasno. Bu haqdagi qonunni prezident Sadir Japarov 10-avgust kuni imzoladi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Plastik paketlar va buyumlarni ishlab chiqarish taqiqini buzgan uchun fuqarolar 10 ming srm (taxminan 114 dollar), yuridik shaxslar esa 28 ming som (315 dollardan ortiq) miqdorida jarimaga tortiladi.
Paketlarni tekin berish holatlarida birinchi qoidabuzarlik uchun ogohlantirish, ikkinchi qoidabuzarlik uchun jarima solinadi. Bunda yuridik shaxslar uchun 5000 som (57 dollar), jismoniy shaxslar uchun 1000 som (11 dollar) bo‘ladi.
Bundan tashqari, qonun e’lon qilingan kundan boshlab 15 kun o‘tgach, quyidagilar taqiqlanadi:
- Issiqko‘l viloyati kurort hududida polimer plyonkali paketlar va barcha turdagi plastik mahsulotlarning mutlaq aylanmasi;
- Qirg‘izistonning alohida muhofaza etiladigan tabiiy va biosfera hududlariga polietilen paketlar va mahsulotlarni olib kirish, ulardan foydalanish va sotish. 2024-yildan boshlab bu yerda bunday mahsulotlarni ishlab chiqarish ham taqiqlanadi.
Qonun muomalada bo‘lishi taqiqlangan plastik mahsulotlar ro‘yxatini belgilaydi. Bular bir martalik plastik idishlarning barcha turlari; bir martalik plastik oziq-ovqat qadoqlari; PET plastik ichimlik idishlari (polietilentereftalat, RET); bir martalik plastik tuxum qadoqlari; plastik kofe kapsulalari va oziq-ovqat uchun sektali sumka.
Cheklovchi choralar Qirg‘izistonning “polimer materiallarning salomatlikka va atrof-muhitga zararli ta’sirini kamaytirishga” qaratilgan, deyiladi xabarda.

С 1 января 2027 года в Кыргызстане будет запрещено производить, продавать и выдавать бесплатно пакеты из полимерной плёнки и пластиковых изделий, за исключением биоразлагаемых. Закон об этом 10 августа подписал президент страны Садыр Жапаров, сообщила пресс-служба главы государства.
За нарушение запрета на производство пластиковых пакетов и изделий гражданам будет грозить штраф в 10 тысяч сомов (около 114 долларов), юрлицам — 28 тысяч (более 315 долларов).
За бесплатную выдачу пакетов при первом нарушении будет делаться предупреждение, при повторном — выписываться штраф. В этом случае для юрлиц он составит 5000 сомов (57 долларов), физлиц — 1000 сомов (11 долларов).
Кроме того, по истечении 15 дней со дня публикации закона запрещается:
- абсолютный оборот пакетов из полимерной плёнки и всех видов пластиковых изделий в курортной зоне Иссык-Кульской области;
- ввоз, использование и продажу пластиковых пакетов и изделий в особо охраняемых природных и биосферных территориях Кыргызстана. С 2024 года здесь также будет запрещено производство такой продукции.
В законе определён перечень пластиковых изделий, запрещённых к обороту. Это все виды одноразовой пластиковой посуды; одноразовая пластиковая упаковка для еды; пластиковая бутылка ПЭТ (полиэтилентерефталат, РЕТ); одноразовая упаковка для яиц из пластика; пластиковые капсулы от кофе и сумка-секта для продуктов.
Ограничительные меры направлены на «сокращение вредного воздействия полимерных материалов на здоровье и окружающую среду» Кыргызстана, отмечается в сообщении.