Toshkent tibbiyot akademiyasi rektori Alisher Kayumovich Shodmonov O‘zbekiston sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi. Bu haqda vazirlik axborot xizmati xabar berdi.
2020-yil noyabr oyidan Toshkent tibbiyot akademiyasi rektori, ungacha esa sog‘liqni saqlash vaziri (2017−2020) lavozimlarida ishlab kelgan. U 11-avgust kuni prezident bilan birgalikda Abu Ali ibn Sino nomidagi Buxoro davlat tibbiyot institutining yangi binosiga tashrif buyurgandi.
U 1962-yilda Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1985-yilda Andijon davlat tibbiyot institutini tamomlagan. 2009−2010-yillarda Andijon davlat tibbiyot institutining o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori, 2010−2015-yillarda Andijon davlat tibbiyot instituti rektori lavozimlarida mehnat qilgan.
2016−2017-yillarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, Fan, ta’lim, madaniyat va sport masalalari qo‘mitasi raisi (“Adolat” partiyasi vakili) bo‘lgan.
U ishdan olinib, o‘rniga Abduhakim Xadjibayev sog‘liqni saqlash vaziri etib tayinlanganidan so‘ng prezident: “Men o‘zim vazir Abduxakim Xadjibayevni tanladim. Vazir qat’iy va talabchan bo‘lishi lozim. U tizimdagi vaziyatni yaxshi biladi”, — degandi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan so‘ng Sog‘liqni saqlash vazirligini Behzod Musayev boshqargan bo‘lsa, endilikda vazirlikka Amrillo Inoyatov rahbarlik qilmoqda.

Алишер Каюмович Шадманов назначен первым заместителем министра здравоохранения Узбекистана, сообщила пресс-служба Минздрава.
С ноября 2020 года он работал ректором Ташкентской медицинской академии, а до этого несколько лет (2016−2020) был министром здравоохранения.
11 августа его можно было увидеть рядом с президентом Шавкатом Мирзиёевым, когда он посещал новое здание Бухарского государственного медицинского института имени Абу Али ибн Сино.
Алишер Шадманов (1962 года рождения) — доктор медицинских наук, профессор. В 1985 году окончил Андижанский государственный медицинский институт. С 1985 по 2015 год работал на различных должностях в этом институте.
В 2016—2017 годах был депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателем Комитета по вопросам науки, образования, культуры и спорта (представляя Социал-демократическую партию «Адолат»).
После его увольнения сменилось несколько министров здравоохранения. Сначала им стал Абдухаким Хаджибаев, назначая которого, президент отмечал: «Я сам выбрал министра Абдухакима Хаджибаева. Министр должен быть строгим, требовательным. Он хорошо знает ситуацию в системе».