2023-yil oxirigacha Xorazm viloyatiga 100 ta yangi yo‘lovchi avtobus keltiriladi, deb xabar berdi Transport vazirligi matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, viloyatdagi yo‘lovchi tashish bilan shug‘ullanuvchi Bunyodyo‘lovchitashish kompaniyasi Xitoyning Zhongtong Bus Holding kompaniyasi bilan shahar yo‘nalishlari uchun 100 ta avtobus xarid qilish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Kelishuvga ko‘ra, avtobuslarni yil oxirigacha yetkazib berish rejalashtirilgan.
Xabarda shartnoma miqdori haqida ma’lumot berilmagan.
Zhongtong Bus — bu Xitoyning eng yirik avtobus ishlab chiqaruvchisi bo‘lib, 1958-yilda tashkil etilgan. Kompaniya 6−18 metr uzunlikdagi avtobuslar, xususan, elektrobus va trolleybuslar ishlab chiqaradi.

Хорезмская область получит 100 новых пассажирских автобусов до конца 2023 года, сообщила пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
Компания Bunyodyobus Holding, занимающееся пассажирскими перевозками в регионе, подписала контракт с китайской компанией Zhongtong Bus Holding на закупку 100 автобусов для городских маршрутов. По соглашению автобусы планируется доставить до конца года. Сумма контракта не сообщается.
Zhongtong Bus — крупнейший производитель автобусов в Китае. Основан в 1958 году. выпускает автобусы длиной 6−18 метров, электробусы и троллейбусы.
В настоящее время основу общественного транспорта в Ургенче и районах Хорезма, как и во многих других регионах, составляют микровэны Damas. В городе и для связи между районами также используются автобусы Isuzu. Между Ургенчем и Хивой действует единственная в стране троллейбусная линия.