Qirg‘iziston suv taqchilligi fonida Kirov suv omboridan Qozog‘istonning Jambil viloyatiga sug‘orma suvni yetkazib berishni to‘xtatdi. Bu haqda Qirg‘iziston Qishloq xo‘jaligi vazirligiga tayanib, 24.kg xabar berdi.
Ta’kidlanishicha, iyul oyida Qozog‘iston mamlakatning Jambil viloyatida suv yetishmovchiligi sababli Kirov suv omboridan yetkazib berishni sekundiga 40 dan 45 kub metrgacha oshirishni so‘ragan.
“Qirg‘iziston tomoni Chuy va Talas viloyatlarida sug‘orish bilan bog‘liq shu kabi murakkab vaziyat mavjudligi haqida ma’lum qildi… Shuningdek, Qozog‘iston tomoni soniyasiga 45 kubometr tezlikda suv yetkazib berilganda, 1-avgustga kelib Qozog‘istonning ulushi jami 3,54 million kubometrni tashkil etishi, bu miqdor 10 kubometr tezlikda yetkazib berilganda ham, 2023-yil 4-avgustgacha tugashi haqida ogohlantirilgan. Mavjud hisob-kitoblar va dalillarga qaramay, Qozog‘iston tomoni yuqoridagi so‘rovidan voz kechmadi”, — deyiladi vazirlikning 24.kg keltirgan xabarida.
Oqibatda davlatlar “avgust oyining ikkinchi o‘n kunligidan boshlab Qozog‘iston tomoniga suv berilmasligi” bo‘yicha protokolni imzoladi.
Qirg‘iziston Qishloq xo‘jaligi vazirligi Kirov suv omborida suv oqimi ortishi munosabati bilan ushbu vaziyat yana “ko‘rib chiqilishi”ni qo‘shimcha qildi.
“Afsuski, bugungi kunda suv omborida suv oqimi sekundiga atigi 1 kubometrni tashkil etmoqda, suv oqimida o‘sish kuzatilmagan, 2022-yilda oqim sekundiga 13,7 kubometrni tashkil etgan”, — deyiladi vazirlik xabarida.
Avvalroq Qozog‘iston Ekologiya va tabiat resurslari vazirligi Qirg‘izistondan “sug‘orma suv yetarli darajada ta’minlanmagani” tufayli Jambil viloyati dalalarida “noqulay vaziyat” yuzaga kelgani haqida xabar bergandi. Zarar ko‘rgan shaxslarga kompensatsiya to‘lash rejalashtirilmoqda. Mamlakatda sug‘oriladigan yerlarning to‘liq inventarizatsiyasi ham o‘tkaziladi.
Kirov suv ombori Qirg‘izistonning Talas viloyatida joylashgan bo‘lib, 1970-yillarda qurilgan. Ikki davlat hududidan oqib o‘tuvchi Talas daryosining suvidan Talas vodiysi va Qozog‘iston yerlarini sug‘orishda foydalaniladi.

Кыргызстан в августе прекратил подавать поливную воду из Кировского водохранилища в Жамбылскую область Казахстана на фоне маловодия. Об этом сообщает 24.kg со ссылкой на Министерство сельского хозяйства Кыргызстана.
Как уточнили в ведомстве, в июле Казахстан попросил увеличить поставки из Кировского водохранилища — с 40 до 45 кубометров в секунду — из-за нехватки воды в Жамбылской области страны.
«Кыргызстанская сторона проинформировала об аналогичной тяжёлой ситуации с поливами в Чуйской и Таласской областях … и уведомило казахскую сторону, что при расходе 45 кубометров в секунду к 1 августа текущего года доля Казахстана составляет всего 3,54 миллиона кубометров, который при расходе 10 кубометров в секунду будет исчерпан к 4 августа 2023-го. Несмотря на приведённые расчёты и доводы, казахская сторона не отказалась от своей просьбы», — говорится в сообщении министерства, которое приводит 24.kg.
В результате страны подписали протокол, по которому «со второй декады августа вода казахской стороне не будет подаваться».
В Минсельхозе Кыргызстана добавили, что при условии увеличения приточности в Кировском водохранилище «будет рассмотрен» сбор воды Казахстана.
«К сожалению, на сегодняшний день поток воды в водохранилище составляет всего 1 кубометр в секунду, увеличение приточности не наблюдается, в 2022 году поступление воды составляло 13,7 кубометра в секунду», — отметили в министерстве.
Ранее Министерство экологии и природных ресурсов Казахстана сообщало, что из-за «недостаточного поступления поливной воды» из Кыргызстана на полях Жамбылской области сложилась «неблагоприятная ситуация». Получившим ущерб планируется выделить компенсации. В стране также проведут полную инвентаризацию орошаемых земель.
- Кировское водохранилище расположено в Таласской области Кыргызстана и было построено в 1970-х. Оно используется для орошения земель Таласской долины и Казахстана водой реки Талас, которая протекает по территории обеих стран.