Rossiya banki 15-avgust kuni bo‘lib o‘tgan navbatdan tashqari yig‘ilishda asosiy stavkani 8,5 foizdan 12 foizga oshirdi. Bu haqda regulyator saytida xabar berildi. Qaror “narx barqarorligini ta’minlash uchun risklarni cheklash maqsadida qabul qilindi”, deb ta’kidladi Markaziy bank.
“Inflyatsiya bosimi ortib bormoqda. 7-avgust holatiga ko‘ra yillik inflyatsiya 4,4 foizgacha oshgan. Shu bilan birga, narxlarning hozirgi o‘sish sur’ati tezlashishda davom etmoqda. Yillik hisobda oxirgi uch oyda o‘rtacha o‘sish mavsumiy tuzatishlarni hisobga olganda 7,6 foizni tashkil qildi. Bazaviy inflyatsiyaning xuddi shunday ko‘rsatkichi 7,1% gacha o‘sdi”, — deyiladi xabarda.
Ishlab chiqarishni kengaytirish imkoniyatlaridan oshib ketadigan ichki talabning o‘sishi inflyatsiya bosimini oshiradi, importga bo‘lgan talabning oshishi esa rubl kursining dinamikasiga ta’sir qiladi. Natijada rubl zaiflashuvining narxlarga ta’siri ortib bormoqda va inflyatsiya kutilmalari o‘smoqda, deya ta’kidladi Markaziy bank.
Bu bir oydan kamroq vaqt ichida stavkaning ikkinchi bor ko‘tarilishidir. Iyul oyi oxirida Rossiya banki uni 7,5 foizdan 8,5 foizga ko‘targan. Bungacha stavka 2022-yil sentabr oyidan beri o‘zgarmagan.
Rejadan tashqari yig‘ilish chaqirilishidan oldin rubl sezilarli darajada zaiflashdi — 14-avgust kuni birja ochilishida u AQSh dollariga nisbatan 100 dan oshib ketdi, tushlik paytida esa 1 dollar uchun 101 ga tushdi. Shu bilan birga, o‘sha kuni ertalab Markaziy bank valyuta kursi bilan bog‘liq vaziyat moliyaviy barqarorlikka tahdid solmasligini ma’lum qildi. Kechqurun Rossiya banki rejadan tashqari direktorlar kengashi chaqirilishini e’lon qildi. Yig‘ilish haqidagi e’londan so‘ng rubl birdan mustahkamlanib, dollarga nisbatan 97,7 atrofida bo‘ldi, — deb yozadi “RBK”.
O‘zbekistonda 10-avgust kuni dollar kursi birdaniga 400 so‘mga (+3,5 foiz) oshib, 12 ming so‘mdan ko‘tarildi. O‘zbekiston Markaziy banki Rossiya rublining qadrsizlanishini so‘mning zaiflashishi sabablaridan biri deb atadi.
Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov rubl kursining pasayishi O‘zbekiston eksportyorlari daromadi hamda pul o‘tkazmalari qisqarishiga olib kelishini ta’kidladi.
Yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonga 5,2 milliard dollar (Rossiyadan 85 foizga yaqin) pul o‘tkazmalari kelib tushgan, bu o‘tgan yilning shu ko‘rsatkichidan 21,5 foizga kam. Markaziy bank 2023-yil oxirigacha tushumlar hajmi 11−11,5 milliard dollarni tashkil etishini prognoz qilmoqda, bu 2022-yilga nisbatan 32−35 foizga kam degani.

Банк России на внеочередном заседании 15 августа резко поднял ключевую ставку с 8,5% до 12%. Об этом сообщается на сайте регулятора. Решение «принято в целях ограничения рисков для ценовой стабильности», подчеркнул ЦБ.
«Инфляционное давление продолжает усиливаться. По оценке на 7 августа, показатель годовой инфляции увеличился до 4,4%. При этом текущие темпы прироста цен продолжают ускоряться. В среднем за последние три месяца текущий рост с поправкой на сезонность составил 7,6% в пересчёте на год. Такой же показатель базовой инфляции увеличился до 7,1%», — говорится в сообщении.
Увеличение внутреннего спроса, превышающее возможности расширения выпуска, усиливает инфляционное давление и оказывает влияние на динамику курса рубля через повышенный спрос на импорт. В результате усиливается эффект переноса ослабления рубля в цены и растут инфляционные ожидания, отметили в Центробанке.
Это второе повышение ставки менее чем за месяц. В конце июля Банк России поднял её с 7,5% до 8,5%. До этого она не менялась с сентября 2022 года.
Созыву внепланового заседания предшествовало значительное ослабление рубля — на открытии биржи 14 августа он преодолел отметку 100 к доллару США, а к полудню упал до 101 за доллар. При этом утром того же дня ЦБ заявил, что ситуация с курсом не создаёт угроз для финансовой стабильности. К вечеру Банк России всё же объявил о созыве внепланового совета директоров. После публикации анонса заседания рубль резко укрепился и закрыл торги на отметке 97,7 к доллару, пишет РБК.
В Узбекистане 10 августа курс доллара к сумму превысил 12 тысяч сумов, прибавив сразу 400 сумов (+3,5%). Центробанк Узбекистана назвал одной из причин ослабления сума девальвацию российского рубля.
Председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов отмечал, что ослабление рубля приведёт к падению выручки экспортёров Узбекистана и снижению денежных переводов.
За январь-июнь в Узбекистан поступили денежные переводы на 5,2 млрд долларов (около 85% — из России), что на 21,5% меньше аналогичного показателя прошло года. ЦБ прогнозирует объём поступлений по итогам 2023 года в районе 11−11,5 млрд долларов, что на 32−35% ниже показателя за 2022 год.
В обзоре денежно-кредитной политики за второй квартал ЦБ отмечал, что повышение заработной платы в условиях высокого спроса на рабочую силу в странах-основных реципиентах трудовых мигрантов может частично компенсировать снижение денежных переводов, вызванное ослаблением национальных валют этих стран.