Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Qashqadaryo viloyati Koson tumanidagi 20-maktabning o‘qituvchilari ta’mirlash ishlariga jalb etilgani haqidagi xabar yuzasidan munosabat bildirdi.
Telegram`dagi Eltuz kanalida maktab direktori o‘qituvchilarga 2022-yilda mahalliy budjetdan mablag‘ ajratilib ta’mirlangan maktabni qayta ta’mirlatayotgani, kim bu ishlarga qatnashmasa, dars olishni xayoliga keltirmasligi haqida xabar joylangan.
Vazirlikning viloyat boshqarmasi direktor o‘qituvchi va ishchi xodimlarni majburiy mehnatga jalb qilganini tasdiqladi.
️Shu sababli unga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi (Mehnatga ma’muriy tarzda majburlash) 2-qismiga asosan BHMning 100 barobari, ya’ni 33 mln so‘m miqdorida ma’muriy jarima qo‘llandi.
Ma’lumot uchun, 27-mart kuni prezident o‘qituvchilarni mehnatga majburlaganlik uchun jinoiy va ma’muriy javobgarlikni belgilovchi va mehnatga noqonuniy aralashganlik uchun jazoni kuchaytiruvchi qonunni imzolagandi.

В социальных сетях распространилось сообщение о том, что директор школы №20 Касанского района Кашкадарьинской области принудил учителей к ремонтным работам во время летних каникул.
В пресс-службе Государственной инспекции труда подтвердили, что директор школы действительно привлекал педагогов и сотрудников школы к принудительным работам.
На директора школы наложен штраф в 100 базовых расчётных величин (33 млн сумов) в соответствии с частью 2 статьи 51 (административное принуждение к труду) Кодекса об административной ответственности.
Напомним, что 27 марта президент подписал закон, устанавливающий уголовную и административную ответственность за принуждение учителей к труду и ужесточение наказания за незаконное вмешательство в их работу.