Qirg‘izistonning Issiqko‘l sohilidagi to‘rtta pansionat 49 yil davomida O‘zbekiston tasarrufida bo‘ladi. Bu haqda “Azatik” radiosi Qirg‘iziston Davlat mulkini boshqarish agentligi direktori Kanatbek Turg‘unbekovga asoslanib xabar bermoqda.
O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi delegatsiya bir kun avval hukumatlararo qo‘shma komissiya yig‘ilishida ishtirok etish uchun Qirg‘izistonga tashrifi chog‘ida “Enesay” (sobiq Dilorom) pansionatini ko‘zdan kechirdi.
Turg‘unbekovning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston pansionatlarning har biriga 15−20 million dollardan sarmoya kiritmoqchi.
“„Dilorom“, „Zolotыye peski“ va „Rohat“ pansionatlariga sarmoya jalb qilish masalasi bor. Ya’ni sarmoya jalb qilsagina boshqaradi”, — dedi u Tazabek nashriga bergan intervyusida.
“Bu ishlaydigan joylar, 4−5 yulduzli mehmonxonalar. Hammamiz xursand bo‘lamiz. Kelib qurishsin”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Foto: Qirg‘iziston hukumati.
Xronologiya
2016-yilda Qirg‘izistonning sobiq bosh vazir Temir Sariyev boshchiligidagi hukumati Issiqko‘lda O‘zbekistonga tegishli bo‘lgan to‘rtta pansionatni milliylashtirishga qaror qildi. Bular: “Rohat-NBU” (keyinchalik nomi “Oltin-Jay” deb o‘zgartirildi), “Zolotыye peski” (“Bosteri”), “Dilorom” (“Enesay”) va “Bo‘ston” (nomi saqlanib qolgan).
O‘zbekiston xalqaro arbitrajga da’vo arizasi bergandi. 2017-yilda Qirg‘iziston ushbu to‘rtta pansionat joylashgan yer uchastkalarini O‘zbekistonga vaqtincha foydalanishga bergani xabar qilingan edi. Keyin O‘zbekiston tomoni Xalqaro arbitraj sudidan da’voni qaytarib olishi ko‘zda tutilgan edi.
Biroq 2019-yilning may oyida Qirg‘iziston hukumati O‘zbekiston bilan shartnoma imzolanmagani haqida xabar bergan edi. Qirg‘iziston Davlat mulkini boshqarish jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, pansionatlarni “Mulk” davlat korxonasi boshqaradi.
2020-yil fevral oyida Davlat mulk jamg‘armasi sog‘lomlashtirish markazlarini xususiy investorlarga berish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Departament uchta pansionatni “davlat tasarrufida qoldirgan holda” xususiy boshqaruvga berishni rejalashtirgan. Davlat mulki jamg‘armasi bunday qarorni pansionatlar ayanchli ahvolda ekanligi bilan izohladi.
O‘zbekiston Milliy banki, “Asaka” bank, “O‘zsanoatqurilishbank” va “Toshkent mexanika zavodi” 2020-yil fevral oyida pansionatlar Qirg‘iziston tomonidan o‘zbek shirkatlaridan noqonuniy ravishda tortib olingani va sotilishiga qarshi chiqqani haqida ma’lum qildi. Milliy bank “Rohat-NBU” pansionati, Asaka — “Dilorom” pansionati, “O‘zsanoatqurilishbank” — “Bo‘ston”, TMZ — “Zolotыye peski” pansionatlariga egalik qilgan va boshqargan.
2019-yil 1-may kuni sud O‘zbekistonga tegishli tashkilotlar foydasiga qaror chiqardi va nizo bo‘yicha uning yurisdiksiyasini tasdiqladi. Sud jarayoni da’voni mohiyatan ko‘rib chiqishga tayyorgarlik bosqichida edi, ammo u qanday yakunlangani noma’lum.

Четыре пансионата на побережье Иссык-Куля в Кыргызстане перейдут в управление Узбекистану на 49 лет. Об этом сообщает радио «Азатык» со ссылкой на директора Агентства по управлению государственным имуществом Кыргызстана Канатбека Тургунбекова.
Во время визита в Кыргызстан для участия в заседании совместной межправительственной комиссии накануне делегация во главе с премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым осмотрела пансионат «Энесай» (бывший «Дилором»)
По словам Тургунбекова, в каждый из пансионатов Узбекистан намерен вложить по 15−20 миллионов долларов США.
«Стоит вопрос о привлечении инвестиций в наши пансионаты, в „Дилором“, „Золотые пески“ и „Рахат“. То есть если они будут привлекать инвестиции, они будут управлять», — заявил он в интервью Tazabek.
«Это рабочие места, это 4−5-звездочные отели. Мы же всем рады. Пускай приезжают, строят», — добавил он.
Фото: Правительство Кыргызстана.Фото: Правительство Кыргызстана.
В 2016 году правительство Кыргызстана во главе с экс-премьером Темиром Сариевым решило национализировать четыре пансионата на Иссык-Куле, которые принадлежали Узбекистану: «Рохат-НБУ» (позже переименован в «Алтын-Жай»), «Золотые пески» («Бостери»), «Дилором» («Энесай») и «Бустон» (сохранил название).
Узбекистан подавал иск в международный арбитраж. В 2017 году сообщалось, что Кыргызстан передал Узбекистану во временное пользование земельные участки, на которых расположены эти четыре пансионата. Тогда предусматривалось, что узбекская сторона отзовёт иск из Международного арбитражного суда.
Однако в мае 2019 года правительство Кыргызстана сообщило, что соглашение с Узбекистаном так и не было подписано. По информации Фонда по управлению госимуществом (ФУГИ) Кыргызстана, управляет пансионатами госпредприятие «Мулк».
В феврале 2020 года ФУГИ объявил о намерении отдать здравницы частным инвесторам. В ведомстве планировали отдать три пансионата в управление в частные руки, при этом «оставив их в собственности государства». Такое решение в ФУГИ объяснили тем, что пансионаты находятся в плачевном состоянии.
Национальный банк Узбекистана, банк «Асака», Узпромстройбанк и «Ташкентский механический завод» в феврале 2020 года заявили, что пансионаты были незаконно экспроприированы (принудительно изъяты) Кыргызстаном у компаний Узбекистана, и выступили против продажи. НБУ владел и управлял пансионатом «Рохат-НБУ», «Асака» — пансионатом «Дилором», Узпромстройбанк — «Бустон», ТМЗ — «Золотые Пески».
1 мая 2019 года арбитражный трибунал вынес решение в пользу организаций-собственников Узбекистана и подтвердил свою юрисдикцию в отношении спора. Разбирательство находилось на стадии подготовки к рассмотрению иска по его существу, но чем оно завершилось, неизвестно.