8-avgust kuni Chelak shahar shifoxonasida bo‘lib o‘tgan Payariq tuman sudining sayyor sud majlisida fevral oyida o‘zining ikki hamkasbini kaltaklagan hamshira ishi ko‘rib chiqildi. Bu haqda Samarqand viloyat sudi matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga ma’lum qildi.
Sudlanuvchi aybdor deb topilib, bir yilga ozodlikdan mahrum etildi. “Hukm kuchga kirgani yo‘q, ayblanuvchi uning ustidan shikoyat qilish huquqiga ega”, — deya qayd etdi matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga.
Eslatib o‘tamiz, hamshiralar o‘rtasidagi tortishuv oilaviy janjal tufayli kelib chiqqan va mushtlashuvga aylanib ketgan. A.N. boshqa bir hamshira B.Sh. va shu shifoxonada kichik feldsher bo‘lib ishlayotgan onasi M.D.ni choynak bilan urib yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan A.N.ga nisbatan O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 109-moddasi ikkinchi qismi (sog‘liqning qisqa vaqtga yomonlashuviga sabab bo‘lgan qasddan badanga yengil shikast yetkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В больнице города Челак 8 августа состоялось выездное судебное заседание Пайарыкского районного суда, на котором рассматривали дело медсестры, избившей в феврале двух своих коллег. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Самаркандского областного суда.
Подсудимую признали виновной и назначили наказание в виде одного года тюрьмы. «Приговор ещё не вступил в силу, обвиняемая вправе обжаловать его», — отметили «Газете.uz» в пресс-службе.
Напомним, ссора между медсёстрами возникла из-за семейного конфликта, который перерос в драку. А. Н. нанесла удары чайником другой медсестре Б. Ш. и ее матери М. Д., работающей в этой же больнице младшим фельдшером.
Уголовное дело против А. Н. было возбуждено по части второй статьи 109 (умышленное лёгкое телесное повреждение, повлёкшее кратковременное расстройство здоровья) Уголовного кодекса Узбекистана.