14−15-sentabr kunlari Dushanbeda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari uchrashadi. Bu haqda Tojikiston tashqi ishlar vaziri Sirojiddin Muxriddin 15-avgust kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum qildi, deb yozmoqda “Asia-Plus” nashri.
Vazir Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvida bir qator hujjatlar imzolanishini, ulardan eng muhimi davlat rahbarlarining yakuniy deklaratsiyasi bo‘lishini qayd etdi.
Bundan tashqari, Dushanbeda ikki muhim — quruqlik transporti va yoshlar siyosati sohalari bo‘yicha shartnoma imzolanadi.
Tashqi ishlar vazirining so‘zlariga ko‘ra, Tojikiston, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining beshinchi maslahat uchrashuvi doirasidagi 12 ta qo‘shimcha tadbir — iqtisodiy forum, olimlar forumi, faol ayollar uchrashuvi, madaniy dastur va besh mamlakat milliy taomlari ko‘rgazmasini o‘tkazishni taklif qilgan.
Shu kunlari Dushanbe shahrida Orolni qutqarish Xalqaro jamg‘armasining davlat rahbarlari Kengashi navbatdagi yig‘ilishni o‘tkazadi, uning yakunida esa bir qator qarorlar imzolanishi kutilmoqda.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining avvalgi sammiti 21-iyul kuni Qirg‘izistonda bo‘lib o‘tgandi, o‘shanda ular to‘rtinchi bor uchrashishgandi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlarini o‘tkazish tashabbusi 2017-yilda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgandi. Birinchi sammit 2018-yilning mart oyida Qozog‘iston poytaxti Nur-Sulton (hozirda Astana)da, ikkinchisi — 2019-yilning noyabrida Toshkentda, uchinchisi — 2021-yilning avgustida Turkmanistonning “Avaza” turistik zonasida bo‘lib o‘tgandi.

Главы государств Центральной Азии встретятся в Душанбе 14−15 сентября. Об этом сообщил министр иностранных дел Таджикистана Сироджиддин Мухриддин на пресс-конференции 15 августа, пишет таджикистанское издание Asia-Plus.
Министр сообщил, что на консультативной встрече глав государств Центральной Азии будет подписан пакет документов, самым важным из которых станет итоговая декларация глав государств.
Кроме того, в Душанбе будут подписаны два важных соглашения — в сфере наземного транспорта и молодёжной политики.
По словам главы МИДа, Таджикистан также предложил провести 12 параллельных мероприятий на полях пятой консультативной встречи глав государств Центральной Азии — экономический форум, форум учёных, встречу активных женщин, культурную программу и выставку национальных блюд пяти государств региона.
В это же время в Душанбе запланировано очередное заседание Совета глав государств Международного фонда спасения Арала, по итогам которого должны быть подписаны несколько решений.
Предыдущий саммит глав стран Центральной Азии прошёл 21 июля в Кыргызстане, это была уже четвёртая их встреча.
Инициативу о проведении консультативных встреч глав стран Центральной Азии выдвинул президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в 2017 году. Первый саммит прошёл в марте 2018 года в столице Казахстана Нур-Султане, второй — в ноябре 2019 года в Ташкенте, третий — в августе 2021 года в туристической зоне «Аваза» в Туркменистане.