O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni lavlat ishtirokidagi korxonalar va tijorat banklarini isloh qilish mexanizmini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qarorni imzoladi.
Davlat rahbari mart oyida 2023−2025-yillarda islohot qilinadigan va ish samaradorligini oshiradigan davlat ulushi bo‘lgan 31 ta yirik korxona ro‘yxatini tasdiqlagan edi. Ularning Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va boshqa vazirliklardagi ulushlari (shundan 23 tasi Iqtisodiyot va moliya vazirligidan) prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi balansiga o‘tkazilgan va mazkur kompaniyalarni isloh qilish vazifasi yuklangan edi. Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari, “O‘zbekko‘mir”, UzGasTrade, “O‘zbekneftgaz” kabi korxonalar shular jumlasidan.
Yangi hujjatga ko‘ra, aksiyalar korxonalarni isloh qilish bilan shug‘ullanadigan Iqtisodiyot va moliya vazirligi (IMV) balansiga o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, prezident O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasiga to‘qqizta bank va “O‘zmetkombinat”dagi aksiyadorlik hamda boshqaruv funksiyalarini ishonchnoma asosida cheklanmagan muddatga Iqtisodiyot va moliya vazirligiga o‘tkazish bo‘yicha topshiriq berdi. Gap “Agrobank”, “Asakabank”, “O‘zsanoatqurilishbank”, “Xalq banki”, “Turonbank”, “Qishloq qurilish bank”, “Aloqabank”, “O‘zmilliybank”, “Mikrokreditbank” haqida bormoqda.
Davlat ulushi hajmi o‘zgargan taqdirda, ulush IMV boshqaruviga o‘tkaziladi.
Eslatib o‘tamiz, avgust oyi boshida ishdan bo‘shatilib, Soliq qo‘mitasi rahbariyatiga qaytgan Sherzod Kudbiyev o‘rniga o‘rniga bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov O‘zbekiston iqtisodiyot va moliya vaziri etib tayinlangan edi. Ikki haftadan so‘ng Shavkat Mirziyoyev prezident administratsiyasi rahbari lavozimini bekor qildi (shu sababli Sardor Umurzoqov lavozimidan ozod qilinib, prezidentning maxsus topshiriqlar bo‘yicha maslahatchisi etib tayinlandi) va mazkur tashkilot tuzilmasini o‘zgartirdi.
Shuhrat Vafoyev Strategik islohotlar agentligi hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi direktori hisoblanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 августа подписал постановление о дополнительных мерах по совершенствованию механизма реформирования предприятий и банков с участием государства.
В марте глава государства утверждал перечень из 31 крупного предприятия с госдолей, подлежащего реформированию и повышению операционной эффективности в 2023—2025 годах. Их акции от Агентства по управлению госактивами и других министерств (23 из них — Министерства экономики и финансов) были переведены на баланс Агентства стратегических реформ при президенте, на которое была возложена задача реформирования этих компаний. В их числе — Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, «Узбекуголь», UzGasTrade и «Узбекнефтегаз».
Новым документом акции передаются на баланс Министерства экономики и финансов (МЭФ), которое займётся реформированием предприятий.
Кроме того, президент поручил Фонду реконструкции и развития Узбекистана (ФРРУ) передать Минэкономики и финансов функции акционера и управления по принадлежащим фонду акций в девяти банках и Узметкомбинате, на основе доверенности на неограниченный срок. Речь про «Агробанк», «Асакабанк», «Узпромстройбанк», Народный банк, «Туронбанк», «Кишлок Курилиш банк», «Алокабанк», НБУ, «Микрокредитбанк».
В случае изменения размера доли государства доля передаётся на управление МЭФ.
Напомним, в начале августа заместитель премьер-министра Джамшид Кучкаров стал министром экономики и финансов Узбекистана вместо уволенного Шерзода Кудбиева, который вернулся в руководство Налогового комитета. Спустя две недели Шавкат Мирзиёев упразднил должность главы Администрации президента (из-за чего Сардор Умурзаков был уволен и назначен советником президента по особым поручениям) и изменил структуру этой организации.