O‘zbekiston va Vengriya hukumatlari vakillari 19-avgust kuni prezident Shavkat Mirziyoyevning Budapeshtga tashrifi doirasida atom energetikasi sohasidagi hamkorlikni muhokama qildi, deb xabar bermoqda Vengriyaning Világgazdaság biznes gazetasi shanba kuni bo‘lib o‘tgan qo‘shma matbuot anjumani ma’lumotlariga tayanib.
Laziz Kudratov va Alisherbek Paygamov
Bu masala investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda O‘zbekiston Prezidenti administratsiyasi rahbari o‘rinbosari Alisherbek Paygamovning (Prezident administratsiyasi tuzilmasi o‘zgarishidan oldin) Vengriya tashqi ishlar va savdo vaziri Peter Siyyarto bilan uchrashuvida muhokama qilindi.
Siyyartoning ta’kidlashicha, O‘zbekiston ham Vengriya kabi atom energiyasini xavfsiz, arzon va ishonchli energiya ta’minoti kafolati deb biladi. Uning qo‘shimcha qilishicha, O‘zbekiston atom elektr stansiyasini Vengriya tomoni taqdim etishi mumkin bo‘lgan quruq sovitish texnologiyasidan foydalangan holda qurishni rejalashtirmoqda.
“Agar O‘zbekistondagi yadroviy loyihada oldinga siljish kuzatiladigan bo‘lsa, Vengriyaning quruq sovitish texnologiyasi qo‘llanishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi, bu esa yadroviy sohadagi Rossiya-O‘zbekiston-Vengriya qo‘shma hamkorligi yuzlab million yevroni tashkil etishini anglatadi”, — dedi Peter Siyyarto.
Uning Facebook`dagi sahifasida e’lon qilingan videoda aytilishicha, O‘zbekiston tomoni bu texnologiyadan foydalanish imkoniyatini mablag‘ yo‘qligi sababli ko‘rib chiqmoqda.
O‘zbekiston va Vengriya Vengriyaning Eniox kompaniyasi tomonidan qo‘llanayotgan yirik issiqlik elektr stansiyalarida, jumladan, atom elektr stansiyalarida aylanma suvni sovitishning “quruq” usulidan foydalanish masalasini 2020-yil iyul oyida muhokama qilgandi. Vengriya tomoni ushbu loyihada Eniox ishtirokini “Eksimbank Vengriya” 130 million yevro miqdorida moliyalashtirishga tayyorligini bildirgandi.
Vengriyada 1982-yildan beri “Paksh” AES ishlaydi. 2032-yildan boshlab uning energobloklarini rejalashtirilgan holda ekspluatatsiyadan chiqarish boshlanadi. Hozirda Vengriyada VVER-1200 reaktorlari asosidagi ikkita energoblokka ega “3+” avlod rus dizaynidagi “Paksh-2” atom elektr stansiyasini qurish loyihasi boshlangan. Uning qurilishi 2024-yilda boshlanadi.
2023-yil may oyida energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamaxmudov O‘zbekiston “Rosatom” bilan atom elektr stansiyasini qurish masalasini muhokama qilishda davom etayotgani, shuningdek, parallel ravishda kichik yadro reaktorlari sohasida erishilgan yutuqlar o‘rganayotganini aytgandi. “AES qurish davlat uchun juda jiddiy majburiyat. Biz har qanday xavfni bartaraf etishimiz kerak”, — degandi u.

Представители правительств Узбекистана и Венгрии 19 августа обсудили сотрудничество в сфере атомной энергетики в рамках визита президента Шавката Мирзиёева в Будапешт, сообщает венгерская деловая газета Világgazdaság со ссылкой на совместную пресс-конференцию в субботу.
Лазиз Кудратов и Алишер Пайгамов.
Этот вопрос обсуждался в ходе встречи министра инвестиций, промышленности и торговли Лазиза Кудратова, заместителя руководителя Администрации президента Узбекистана Алишербека Пайгамова (до изменения структуры АП) с министром иностранных дел и торговли Венгрии Петером Сийярто.
По словам Сийярто, Узбекистан, как и Венгрия, рассматривает атомную энергию как гарантию безопасного, дешёвого и надёжного энергоснабжения. Он добавил, что Узбекистан планирует построить атомную электростанцию с использованием технологии сухого охлаждения, которую может предоставить венгерская сторона.
«Достигнута договорённость о том, что если будет достигнут прогресс в ядерном проекте в Узбекистане, будет использована венгерская технология сухого охлаждения, а это означает, что совместное российско-узбекско-венгерское сотрудничество в ядерной области составит сотни миллионов евро», — сказал Петер Сийярто.
На видео, опубликованном на его странице в Facebook, говорится, что узбекская сторона рассматривает использование этой технологии из-за нехватки средств.
Узбекистан и Венгрия обсуждали использование технологии «сухого» метода охлаждения оборотной воды на крупных тепловых станциях, в том числе и АЭС, которая применяется в венгерской компании Eniox, в июле 2020 года. Венгерская сторона заявила, что готова предоставить финансирование «Эксимбанка Венгрии» в размере 130 млн евро при участии Eniox в данном проекте.
В Венгрии с 1982 года работает АЭС «Пакш». С 2032 года начнёт происходить плановый вывод ее энергоблоков из эксплуатации. Сейчас в Венгрии начат проект строительства АЭС «Пакш-2» российского дизайна поколения «3+» с двумя энергоблоками на основе реакторов ВВЭР-1200. Её строительство начнётся с 2024 года.
В мае 2023 года министр энергетики Журабек Мирзамахмудов отмечал, что Узбекистан продолжает обсуждать с «Росатомом» строительство атомной электростанции, а также параллельно изучает достижения в области малых ядерных реакторов. «Строительство АЭС — это очень серьёзное обязательство для государства… Мы должны устранить любые риски», — сказал он.