“Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, bortdagilarning barchasi halok bo‘lgan”, — deya ta’kidladi vazirlik.
Moskvadan Sankt-Peterburgga uchayotgan samolyot Kujenkino aholi punkti yaqinida qulagan.
Rosaviatsiyaning xabar berishicha, yo‘lovchilar ro‘yxatida “Vagner” XHK rahbari Yevgeniy Prigojinning ism-familiyasi ham bor. Shuningdek, halokat yuzasidan tergov boshlangani qayd etildi.
Tver viloyati gubernatori Igor Rudenya aviahalokat bilan bog‘liq vaziyatni nazoratga oldi. Viloyat rahbariyatining aniqlik kiritishicha, voqea joyida huquq-tartibot idoralari va Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari ishlamoqda. Voqea tafsilotlari va o‘lganlar soniga aniqlik kiritiladi.
Keyinroq favqulodda xizmatlar vakilining RIA Novostiga ma’lum qilishicha, halokat joyida sakkiz kishining jasadi topilgan. Qidiruv-qutqaruv ishlari davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Rossiyaning bir qator Telegram-kanallari, jumladan, Mash va Baza Yevgeniy Prigojinga tegishli bo‘lgan samolyot halokatidan oldin guvohlar ikki marta kuchli gumburlagan ovozni eshitganini xabar qilgani haqida yozdi. Shundan so‘ng samolyot qanoti va stabilizatori qulab tushgan.
Samolyot halokati versiyalaridan biri — bortdagi teraktdir, deb yozadi Mash. Hozirda, Telegram-kanal xabariga ko‘ra, ma’lumotlar maxsus xizmatlar tomonidan tekshirilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 23-iyun kuni Yevgeniy Prigojin harbiy qo‘zg‘olonga urinish tashabbusi bilan chiqqan edi. “Vagner” XHK rahbari o‘zining bir guruh jangchilari, o‘zining aytishicha, 25 ming kishi bilan 24-iyun kuni Rostov-Donni nazorat ostiga oldi va Moskva tomon harakatlana boshladi. U Rossiya mudofaa vaziri Sergey Shoygu va Bosh shtab rahbari Valeriy Gerasimovning iste’fosini talab qildi. Kun oxirida, Moskvadan 200 km uzoqlikda bo‘lgan Prigojin kolonnani ortga qaytarib, jangchilarni dala lagerlariga qaytarishga qaror qildi. Uning o‘zi Belorussiyaga ketdi, shundan so‘ng uning qayerdaligi haqida to‘liq ma’lumot bo‘lmadi.

Частный самолёт Embraer Legacy с 10 людьми на борту упал в Тверской области России, сообщило РИА Новости со ссылкой на МЧС.
«По предварительной информации, все находившиеся на борту погибли», — подчеркнули в ведомстве.
Самолёт следовал из Москвы в Санкт-Петербург. Падение произошло около населённого пункта Куженкино.
В Росавиации сообщили, что в списке пассажиров значатся фамилия и имя главы ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина. Там также подчеркнули, что начали расследование катастрофы.
Губернатор Тверской области Игорь Руденя взял на контроль ситуацию с крушением самолёта. Как уточнили в правительстве региона, на месте происшествия находятся сотрудники правоохранительных органов и МЧС. Они устанавливают детали инцидента, а также уточняют количество погибших.
Позднее представитель экстренных служб сообщил РИА Новости, что на месте падения самолёта обнаружили тела восьми человек. Поисково-спасательные работы продолжаются.
Отметим, что ряд российских Telegram-каналов, в том числе Mash и Baza, сообщили ранее, что перед крушением самолёта, который, по их данным, принадлежит Евгению Пригожину, очевидцы слышали два сильных хлопка. После у судна отвалились крыло и стабилизатор, которые упали недалеко от заброшенной фермы в селе Куженкино.
Одна из версий крушения самолёта — теракт на борту, пишет Mash. Сейчас, по данным Telegram-канала, информацию проверяют спецслужбы.
Следственный комитет России возбудил дело о нарушении правил безопасности движения и эксплуатации воздушного транспорта по факту крушения самолета.
Напомним, Евгений Пригожин 23 июня инициировал попытку военного мятежа. Глава ЧВК Вагнера с группировкой своих бойцов, численность которых, по его словам, составляла 25 тысяч человек, 24 июня взял под контроль Ростов-на-Дону и начал продвижение к Москве. Он требовал отставки министра обороны РФ Сергея Шойгу и начальника Генштаба Валерия Герасимова. В конце дня, находясь в 200 км от Москвы, Пригожин принял решение развернуть колонну и вернуть бойцов в полевые лагеря. Сам он отправился в Беларусь, после чего исчерпывающих сведений о его местонахождении не было.