22-avgust kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, uning rafiqasi Ziroatxon Mirziyoyeva, shuningdek, Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev va uning rafiqasi Mehribon Aliyeva Fizuliyda barpo etilgan Mirzo Ulug‘bek nomidagi 1-umumta'lim maktabining ochilish marosimida ishtirok etdilar. Bu haqda Ozarbayjon rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
“Bolalar, bu maktabni Fuzuliy shahriga birodarim, muhtaram Shavkat Miromonovich sovg‘a qilgan. Birodarimni iliq qarshi olishingizni istardim”, — dedi Ilhom Aliyev marosimda.
“Biz O‘zbekiston prezidenti janob Shavkat Mirziyoyevdan va uning timsolida O‘zbekiston xalqidan bu ajoyib maktabni qurib, bizga bergani uchun minnatdormiz. Mirziyoyev janoblaridan Fuzuliy ahlining o‘z xalqiga, o‘zbek xalqiga bu minnatdorchiliklarini yetkazishini so‘raymiz”, — dedi maktab direktori Xajar Mahmudova.
Maktab 960 o‘quvchiga mo‘ljallangan. Qurilish ishlari o‘tgan yili boshlangan. Bino 3 gektar maydonda qurilgan bo‘lib, ikki qavat va podvaldan iborat. Maktabda 40 o‘quv xonasi, 6 laboratoriya, 2 kompyuter sinfi, 5 funksional o‘quv xonasi, 500 o‘rinli majlislar zali, sport zali, 320 o‘rinli oshxona, kutubxona mavjud.
Maktab hovlisida futbol maydoni, dam olish va tadbirlar o‘tkazish joylari, yugurish yo‘laklari, yig‘ilish xonalari, nazorat punkti, qozonxona, suv rezervuarlari, transformator podstansiyasi barpo etildi.
Bir kun avval OAV uchun o‘tkazilgan brifingda Ilhom Aliyev bu “Qorabog‘ning tiklanishida xorijiy davlatning ilk sovg‘asi va biz bu birodarlik, hamjihatlik va qo‘llab-quvvatlash ishorasini yuksak qadrlaymiz”, — deya ta’kidlagan edi.
“Ushbu maktab haqiqatan ham mana shunday ta’lim saroyi ekanligini aytmasa ham bo‘ladi. May oyida Fuzuliyda bo‘lib, bunyodkorlik ishlari bilan tanishgandim, O‘zbekiston bizga ko‘rsatgan birodarlik sovg‘asi ko‘lamini o‘z ko‘zim bilan ko‘rdim. Maktab o‘zbek xalqining buyuk farzandi Mirzo Ulug‘bek nomi bilan atalgan bo‘lib, u nafaqat ta’lim maskani, balki do‘stlik va birodarligimizning yana bir markazi bo‘lishiga ishonaman”, — dedi Ozarbayjon prezidenti.
Prezidentlar va birinchi xonimlar davlat qabuli vaqtida. Foto: prezident.az.
Shavkat Mirziyoyev Fuzuliy shahrida yangi uylarga ko‘chib o‘tgan aholi bilan uchrashuvda yangi maktabni “samimiy do‘stligimiz kelajagi yodgorligi” deb atadi.
Trend nashrining xabar berishicha, maktab O‘zbekiston budjeti hisobidan qurilgan. Bu O‘zbekistonda “prezident maktabi” nomi bilan mashhur bo‘lgan yangi turdagi maktab hisoblanadi. Qurilish ishlarida Enter Engineering kompaniyasi ham ishtirok etdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, его супруга Зироатхон Мирзиёева, а также президент Азербайджана Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева 22 августа приняли участие в церемонии открытия полной средней школы №1 имени Мирзо Улугбека, построенной в Физули, сообщила пресс-служба главы Азербайджана.
«Дети, эту школу городу Физули подарил мой брат, уважаемый Шавкат Миромонович. Прошу тепло поприветствовать моего брата», — сказал на церемонии Ильхам Алиев.
«Мы признательны президенту Узбекистана господину Шавкату Мирзиёеву и в его лице народу Узбекистана за то, что они построили и подарили нам эту прекрасную школу. Мы просим господина Мирзиёева передать эту благодарность жителей Физули своему народу, узбекскому народу», — сказала директор школы Хаджар Махмудова.
Пресс-служба президента Узбекистана напоминает, что Шавкат Мирзиёев отметил готовность страны внести вклад в восстановление памятников, объектов культуры и просвещения в Карабахе на неформальном саммите Тюркского совета 31 марта 2021 года.
Школа рассчитана на 960 учеников. Строительные работы начались в прошлом году. Здание построено на площади 3 га и состоит из двух этажей и подвала. В школе 40 аудиторий, 6 лабораторий, 2 компьютерных класса, 5 функциональных учебных классов, актовый зал на 500 мест, спортивный зал, столовая на 320 мест, библиотека.
Во дворе школы построены футбольное поле, места для отдыха и мероприятий, беговые дорожки, переговорные комнаты, КПП, котельная, резервуары для воды, трансформаторная подстанция.
Днём ранее во время брифинга для СМИ Ильхам Алиев отметил, что это первый дар иностранного государства «в деле восстановления Карабаха, и мы очень высоко ценим этот жест братства, солидарности и поддержки».
«Не говоря уже о том, что эта школа на самом деле является, я бы сказал, таким дворцом образования. Я в мае, посещая Физули, ознакомился со строительством и воочию увидел масштаб того братского подарка, который Узбекистан нам предоставил. Школа носит имя великого сына узбекского народа Мирзо Улугбека, и я уверен, что это будет не только очаг образования, но и ещё один центр нашей дружбы и братства», — сказал президент Азербайджана.
Президенты и первые леди во время государственного приёма. Фото: president.az.Президенты и первые леди во время государственного приёма. Фото: president.az.
На встрече с жителями, переселившимися в новые дома в Физули, Шавкат Мирзиёев назвал новую школу «памятником будущего нашей искренней дружбы».
Trend сообщает, что школа построена за счёт средств бюджета Узбекистана. Это школа нового типа, известная в Узбекистане как «президентская школа». В строительстве участвовала компания Enter Engineering.