22-avgust kuni Boku shahrida prezidentlar — Shavkat Mirziyoyev va Ilhom Aliyev tomonidan O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasida Oliy davlatlararo kengash tashkil etish to‘g‘risidagi shartnoma imzolandi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyevning prezident etib qayta saylanganidan keyingi ilk davlat tashrifi davomida davlatlar, hukumatlar va idoralar darajasida 15 ta hujjat qabul qilindi.
2023−2024-yillarda har tomonlama strategik sheriklikni chuqurlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”, energetika sohasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish to‘g‘risida, yoshlarga oid siyosat va sport sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar shular jumlasidandir.
Fuqarolarning vizasiz qatnovlari to‘g‘risidagi bitimga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi, Ye-permit ruxsatnoma blanklarini elektron almashish axborot tizimini joriy qilish, oila va bolalarni muhofaza qilish, oziq-ovqat xavfsizligi borasida hamkorlik qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi hamda Xavfsizlik kengashlari kotibiyatlari o‘rtasidagi, kiberxavfsizlik sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar imzolandi.
“Yaqinlashishga o‘zaro intilish borligi”
“Saylovdan keyingi birinchi tashrifimni aynan Ozarbayjonga amalga oshirayotganim ramziy ma’noga ega. Bu ikki tomonlama hamkorligimiz eng yuksak darajaga chiqqani, yaqinlashishga o‘zaro intilish borligi, sheriklik uchun keng imkoniyatlar mavjudligidan dalolat beradi”, — dedi O‘zbekiston prezidenti muzokaralar yakunida.
Uning ta’kidlashicha, mamlakatlar imzolagan shartnoma ikki tomonlama munosabatlarda yangi bosqichni boshlab beradi.
“O‘zbekiston Ozarbayjonning hududiy yaxlitligini doim qo‘llab-quvvatlab kelgani va bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan mamlakatimiz yetakchisi Qorabog‘da tinchlik va barqarorlik o‘rnatilishi alohida ahamiyatga ega ekanini qayd etib, bu yerda olib borilayotgan bunyodkorlik ishlarining ko‘lami va sur’atini yuqori baholadi”, — deya iqtibos keltirgan davlat rahbarining matbuot xizmati.
“O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasida hech qanday muammoli masalalar yo‘qligini ta’kidlash joiz. Biz qardosh xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida katta salohiyatdan samarali foydalanishning yangi imkoniyatlari va mexanizmlarini izlash dolzarb ekaniga urg‘u berdik”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, logistika, madaniyat
Ikki davlat prezidentlari va delegatsiyalarining muzokaralarida ko‘p qirrali sheriklikning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi, deyiladi xabarda.
Savdoni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi va logistika infratuzilmasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Avtomobilsozlik, metallurgiya, energetika, qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika, to‘qimachilik sanoati, turizm va boshqa sohalardagi yirik loyihalar ko‘rib chiqildi.
Bunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qo‘shma Investitsiya jamg‘armasi va O‘zbekiston-Ozarbayjon sarmoya kompaniyasi tashkil etilgan.
Yaqin yillarda uchinchi mamlakatlardan qimmat importning o‘rnini milliy ishlab chiqaruvchilarning arzon va sifatli mahsulotlari bilan bosish orqali tovar ayirboshlashni 1 mlrd dollarga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shavkat Mirziyoyev va Ilhom Aliyev kuni kecha ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari ishtirokida o‘tgan biznes forumi yakunlarini yuqori baholadi.
Yetakchilar transport va tranzit sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish strategik jihatdan muhimligini qayd etdi. Yangi logistika zanjirlarini rivojlantirish va infratuzilmani qurish loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, yuk tashish hajmini oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
O‘tgan yilda O‘zbekiston yuklarini Boku porti orqali tashish hajmi qariyb ikki barobar oshdi. Mamlakatimiz bundan buyon ham Ozarbayjonning zamonaviy transport tarmog‘idan foydalanib, yuk tashishni ko‘paytirish niyatida. Shu ma’noda, Transkaspiy yo‘lagi doirasida qo‘shma logistika kompaniyasini tashkil etish hamda Boku shahri va uchinchi mamlakatlar portlarida omborxona infratuzilmasi va logistika markazlarini barpo etish choralari muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikning yana bir drayveri sifatida ikki mamlakat hududlarining imkoniyatlari maksimal darajada ishga solinadi. Hokimlar va ma’muriyatlar rahbarlari yangi kooperatsiya loyihalari va gumanitar almashinuvni ilgari surish uchun joylarda muntazam uchrashadi.
Muzokaralarda madaniyat sohasidagi aloqalarga alohida e’tibor qaratildi. Yaqinda Ozarbayjonda O‘zbekiston madaniyati kunlari katta muvaffaqiyat bilan o‘tdi. Ushbu tadbirlar doirasida Bokuda o‘zbek mumtoz adabiyotining buyuk vakili Abdulla Qodiriyning ozarbayjon tiliga tarjima qilingan “O‘tkan kunlar” romani taqdimot qilindi.
Yetakchilar BMT, Turkiy davlatlar tashkiloti, MDH, YeXHT, Qo‘shilmaslik harakati va boshqa ko‘p tomonlama institutlar doirasida ham samarali muloqotni davom ettirishga ahdlashib oldi.

Договор о создании Высшего межгосударственного совета между Узбекистаном и Азербайджаном подписали в Баку 22 августа президенты Шавкат Мирзиёев и Ильхам Алиев. Об этом сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
В ходе первого государственного визита Шавката Мирзиёева после переизбрания президентом было подписано ещё 15 документов на уровне государств, правительств и ведомств двух стран.
В их числе «Дорожная карта» по углублению всестороннего стратегического партнёрства на 2023−2024 годы, соглашения об углублении сотрудничества в сфере энергетики, сотрудничестве в сферах молодёжной политики и спорта.
Внесены дополнения и изменения в Соглашение о безвизовых поездках граждан, достигнуты договорённости о сотрудничестве в области внедрения информационной системы электронного обмена бланками разрешений «Е-permit», в сфере культуры, в области защиты семьи и детей, в области пищевой безопасности, а также подписаны меморандумы о сотрудничестве между секретариатами Совета безопасности, в сфере кибербезопасности и другие.
«Взаимное стремление к сближению»
«Символично, что свой первый визит после выборов я совершаю именно в Азербайджан. Это свидетельствует о высочайшем уровне двустороннего сотрудничества, взаимном стремлении к сближению, наличии широких возможностей для взаимодействия», — отметил по итогам переговоров президент Узбекистана.
Он подчеркнул, что подписанный странами договор открывает новый этап в двусторонних отношениях.
«Выражена неизменная поддержка Узбекистаном территориальной целостности Азербайджана. В связи с этим лидер нашей страны подчеркнул особое значение установления мира и стабильности в Карабахе, а также дал высокую оценку размаху и темпам проводимых здесь восстановительных работ», — цитирует главу государства его пресс-служба.
«Между Узбекистаном и Азербайджаном нет проблемных вопросов. Мы подчеркнули актуальность поиска новых возможностей и механизмов эффективного использования большого потенциала в интересах братских народов», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Торговля, промышленная кооперация, логистика, культура
На переговорах президентов и делегаций двух стран были определены ключевые направления развития многопланового партнёрства, говорится в сообщении.
Обсуждалось наращивание торговли, развитие промышленной кооперации и логистической инфраструктуры. Рассмотрены крупные проекты в автомобилестроении, металлургии, энергетике, сельском хозяйстве, электротехнике, текстильной промышленности, туризме и других отраслях.
Для поддержки таких проектов созданы совместный Инвестиционный фонд и узбекско-азербайджанская Инвестиционная компания.
Говорилось о наличии возможностей для доведения товарооборота до 1 млрд долларов в ближайшие годы путём замещения импорта из третьих стран продукцией национальных производителей.
Шавкат Мирзиёев и Ильхам Алиев высоко оценили итоги прошедшего накануне бизнес-форума с участием компаний Узбекистана и Азербайджана.
Стратегически важным президенты назвали развитие сотрудничества в сфере транспорта и транзита. Достигнута договорённость о реализации проектов развития новых логистических цепочек и строительства инфраструктуры, а также увеличении объёмов грузоперевозок.
«Для Узбекистана транспортная составляющая вообще в нашей экономике — это очень серьёзная составляющая. И мы с ближайшей страной — Азербайджаном определяем своё направление, и я думаю, что это единственно правильное решение. Если все, о чем мы сегодня договорились, будет выполняться, то успех будет и для экономики Узбекистана, и для экономики Азербайджана», — сказал Мирзиёев.
В прошлом году объёмы перевозок узбекских грузов через порт Баку увеличились почти в 2 раза. Узбекистан намерен наращивать грузоперевозки, используя современную транспортную сеть Азербайджана. В данном контексте обсуждено создание совместной логистической компании в рамках Транскаспийского коридора, а также строительство складской инфраструктуры и логистических центров в портах Баку и третьих стран.
В качестве ещё одного драйвера торгово-экономического сотрудничества будут максимально задействованы возможности регионов двух стран. Хокимы и главы администраций будут регулярно встречаться на местах для продвижения новых проектов кооперации и гуманитарного обмена.
Особое внимание в ходе переговоров было уделено культурным связям. Намечено регулярное проведение дней культуры и кино, встречи творческой и научной интеллигенции. В этом году в Узбекистане будет организован первый узбекско-азербайджанский молодёжный форум. Недавно в Азербайджане прошли Дни узбекской культуры, состоялась презентация романа Абдуллы Кадыри «Минувшие дни», переведённого на азербайджанский язык.
Президенты договорились продолжать плодотворный диалог на площадках международных организаций, таких как ООН, Организация тюркских государств, СНГ, ОБСЕ, Движение неприсоединения и других многосторонних институтов.