BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi birinchi marta tashkilotning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasiga binoan a’zo davlatlarning majburiyatlarini har tomonlama ifoda etish orqali bolalarning toza, sog‘lom va barqaror muhitga bo‘lgan huquqini bevosita tasdiqladi, deb xabar berdi tashkilot matbuot xizmati.
1989-yilda yaratilgan va 196 davlat tomonidan ratifikatsiya qilingan ushbu konvensiyada bolalarning yashash, rivojlanish, sog‘liq huquqi kabi universal huquqlari ifodalangan.
Umumiy tartib bo‘yicha sharhlar qonunning muayyan sohalarida ushbu huquqlar nimani nazarda tutishi haqida huquqiy yo‘l-yo‘riq beradi.
28-avgustda e’lon qilingan ““Iqlim o‘zgarishi masalalariga alohida e’tibor qaratgan holda bolalar huquqlari va atrof-muhit to‘g‘risidagi 26-sonli umumiy tartib sharhlari” favqulodda iqlim o‘zgarishi, biologik xilma-xillikning yo‘qolishi va atrof-muhit ifloslanishiga bag‘ishlanadi hamda bolalar hayoti va istiqbollarini himoya qilish bo‘yicha chora-tadbirlarni belgilaydi.
Umumiy tartibning 26-sonli sharhida aytilishicha, davlatlar nafaqat bolalarning huquqlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri zararlardan himoya qilish uchun, balki bugungi kunda davlatlar tomonidan amalga oshirilayotgan harakatlar yoki ularning harakatsizligi oqibatida kelajakda ularning huquqlari buzilishiga ham javobgardir.
Bundan tashqari, 26-sharhda davlatlar nafaqat o‘z chegaralari doirasidagi atrof-muhitga yetkazilgan zarar uchun, balki o‘z chegaralaridan tashqarida atrof-muhitga yetkazilgan zarar va iqlim o‘zgarishining zararli oqibatlari uchun ham javobgar bo‘lishi mumkinligini ta’kidlangan.
Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani ratifikatsiya qilgan 196 ta davlat zudlik bilan choralar ko‘rish, shu jumladan, ko‘mir, neft va tabiiy gazdan foydalanishdan bosqichma-bosqich voz kechishni tashkil etish va qayta tiklanadigan energiya manbalariga o‘tish, havo sifatini yaxshilash va toza suvdan foydalanish imkoniyatini ta’minlash, sanoat qishloq xo‘jaligi va baliqchilikda sog‘lom va barqaror ishlab chiqarish uchun o‘zgarishlarni amalga oshirish, shuningdek, oziq-ovqat va biologik xilma-xillikni himoya qilishni ta’minlashga chaqirilgan.
Qo‘llanmada ekologik qarorlar qabul qilishda bolalarning fikr-mulohazalarini inobatga olish zarurligi, bu borada ekologik ta’limning ahamiyati ta’kidlangan.
“Bolalar iqlim inqirozi uchun eng kam javobgardir, lekin ular buning oqibatlaridan eng ko‘p jabr ko‘radi: har yili besh yoshgacha bo‘lgan 1,7 million bola atrof-muhitning oldini olish mumkin bo‘lgan zararidan vafot etadi. Shunga qaramay, atrof-muhit siyosati masalalari bo‘yicha deyarli barcha qarorlar bolalar va yoshlar ishtirokisiz qabul qilinadi. 26-sharh bilan buni o‘zgartirishga harakat qildik: 121 ta mamlakatdagi bolalarning 16 000 dan ortiq arizalari bilan bu BMT darajasidagi bolalar ishtirokidagi eng inklyuziv jarayonlardan biri bo‘ldi”, — dedi Germaniyadagi Terre des Hommes kompaniyasi bosh ijrochi direktori Joshua Xofert.
Ushbu tashkilot BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi bilan birgalikda №26 sharhni tayyorlash jarayonini muvofiqlashtirgan. Hujjatni ishlab chiqishda 11 yoshdan 17 yoshgacha bo‘lgan 12 nafar bolalar maslahatchisidan iborat guruh qo‘mitani qo‘llab-quvvatladi. BMTning bolalar jamg‘armasi (YUNISEF) ham maslahatlashuv jarayoni orqali butun dunyo bo‘ylab bolalarning fikrlarini to‘plashga yordam berdi.
26-sharh Parij kelishuvi bo‘yicha davlatlarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha chora ko‘rishda bolalar huquqlari yuzasidan majburiyatlarini hurmat qilish, ilgari surish va hisobga olish majburiyatini tushunishga yordam beradi. Shuningdek, u bola huquqlariga ta’sirni hisobga olish atrof-muhitga oid barcha qonun hujjatlari, strategiya va loyihalar, qoidalar, budjet yoki boshqa qarorlarga nisbatan amalga oshirilishi kerakligini aniq ko‘rsatib beradi.
Davlatlardan BMT qo‘mitasiga bolalarning ekologik huquqlarini himoya qilish borasidagi yutuqlari haqida vaqti-vaqti bilan hisobot berishlari talab qilinadi.
“Iqlim sohasi bo‘yicha moliyalashtirish va siyosat qarorlarda bolalarning ehtiyojlarini hisobga olmaslik davom etmoqda”, — dedi YUNISEFning bolalar huquqlari va iqlim bo‘yicha maxsus maslahatchisi Paloma Eskudero. “Bu vaziyatni o‘zgartirish kerak. Umumiy fikr-mulohazalar iqlim o‘zgarishidan ta’sirlangan bolalik bilan bog‘liq har bir sohada, masalan, bolaning ta’lim olish huquqi, xavfsiz suv va sog‘lom atrof-muhitni ta’minlash kabi chora-tadbirlarga ustuvor ahamiyat berish uchun mamlakatlarga kuchli chaqiriqdir”.
“Har bir hukumat sayyoramizning har bir burchagidagi har bir bolaning huquqlarini, ayniqsa, bu muammoga eng kam hissa qo‘shayotgan, lekin eng xavfli suv toshqinlari, qurg‘oqchilik va bo‘ronlardan aziyat chekayotgan mamlakatlarda yashovchi o‘g‘il-qizlarning huquqlarini himoya qilishga mas’uldir “, — dedi u.

Комитет ООН по правам ребёнка впервые прямо подтвердил право детей на чистую, здоровую и устойчивую окружающую среду, издав всеобъемлющее толкование обязательств государств-членов в соответствии с Конвенцией ООН о правах ребёнка, сообщила пресс-служба организации.
В этой конвенции, которая была создана в 1989 году и ратифицирована 196 государствами, сформулированы универсальные права детей, такие как право на жизнь, выживание и развитие, а также право на здоровье.
Замечания общего порядка обеспечивают правовое руководство по вопросу о том, что предусматривают эти права в тех или иных областях законодательства.
В опубликованном 28 августа «Замечании общего порядка №26 о правах детей и окружающей среде с особым вниманием к вопросам изменения климата» говорится о чрезвычайной ситуации в области климата, разрушении биоразнообразия и повсеместном загрязнении окружающей среды, а также излагаются контрмеры по защите жизни и жизненных перспектив детей.
В Замечании общего порядка №26 указано, что государства несут ответственность не только за защиту прав детей от непосредственного ущерба, но и за предсказуемые нарушения их прав в будущем в результате действий, осуществляемых государствами сегодня, либо в результате их бездействия.
Кроме того, в Замечании №26 подчёркивается, что государства могут быть привлечены к ответственности не только за экологический вред, причиняемый внутри их границ, но и за пагубные последствия экологического ущерба и изменения климата за пределами их границ. Особое внимание следует уделить непропорционально большому ущербу, с которым приходится иметь дело детям, находящимся в уязвимом положении.
К 196 государствам, ратифицировавшим Конвенцию о правах ребёнка, обращён настоятельный призыв принять незамедлительные меры, включая организацию постепенного отказа от использования угля, нефти и природного газа и переход на возобновляемые источники энергии, повышение качества воздуха и обеспечение доступа к чистой воде, осуществление преобразований в промышленном сельском хозяйстве и рыболовстве в целях производства здоровых и устойчивых продуктов питания, а также обеспечение защиты биоразнообразия.
В руководстве говорится о необходимости учитывать мнение детей при принятии решений в области охраны окружающей среды и подчёркивается роль экологического просвещения в подготовке детей к принятию мер, защите и самозащите от экологического вреда.
«Дети в наименьшей степени ответственны за климатический кризис, но в наибольшей степени страдают от его последствий: ежегодно 1,7 миллиона детей в возрасте до пяти лет погибают из-за экологического ущерба, которого можно было бы избежать. Несмотря на это, дети и молодёжь в недостаточной степени представлены практически во всех процессах принятия решений по вопросам экологической политики. С помощью Замечания общего порядка №26 мы попытались изменить данную ситуацию: с учётом того, что нами было получено более чем 16 тысяч материалов от детей из 121 страны, это был один из наиболее инклюзивных на сегодняшний день процессов участия детей на уровне ООН», — заявил исполнительный директор организации Terre des Hommes в Германии Джошуа Хоферт.
Эта организация координировала процесс подготовки Замечаний №26 вместе с Комитетом ООН по правам ребёнка. Группа из 12 детей-консультантов в возрасте от 11 до 17 лет оказывала поддержку комитету при составлении документа. Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) также помог собрать в рамках процесса консультаций мнения детей со всего мира.
Замечание №26 помогает понять предусмотренное Парижским соглашением обязательство государств уважать, поощрять и принимать во внимание свои обязательства в области прав ребёнка при принятии мер по борьбе с изменением климата. В нем также чётко указано, что оценка воздействия на права ребёнка должна проводиться в отношении всех законодательных актов, стратегий и проектов, нормативных положений, бюджетных или иных решений, касающихся окружающей среды.
Государства должны будут периодически отчитываться перед Комитетом ООН о достигнутом ими прогрессе в области защиты экологических прав детей.
«Финансирование и политические решения в области климата по-прежнему не учитывают потребности детей, — отметил специальный советник ЮНИСЕФ по вопросам продвижения прав ребёнка и действий в области климата Палома Эскудеро. — Эту ситуацию необходимо изменить. Замечания общего порядка — это настоятельный призыв к странам уделять первоочередное внимание мерам в каждой связанной с детством области, затрагиваемой изменением климата, такой как право ребёнка на образование, безопасную воду и здоровую окружающую среду».
«Каждое правительство обязано защищать права каждого ребёнка во всех уголках планеты, особенно права тех мальчиков и девочек, которые живут в странах, вносящих наименьший вклад в усугубление этой проблемы, однако страдающих от наиболее опасных наводнений, засух, штормов и периодов жары», — подчеркнул он.