O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev seshanba kuni rekonstruksiyadan chiqqan Respublika bolalar kutubxonasiga tashrif buyurib, bolalar bilan kitobxonlikning afzalliklari, zamonaviy mobil qurilmalarning ijobiy va salbiy tomonlari haqida suhbatlashdi. Bu bo‘yicha videorolik davlat rahbari matbuot xizmati tomonidan e’lon qilindi.
Shavkat Mirziyoyev uch yoshli nabirasi xitoy tilini o‘rganayotganini aytdi. “Til bilgan odam butun dunyoni biladi. Til bilganga dunyo eshiklari ochiq, deydi ota-bobolarimiz. Shuning uchun dunyo eshiklari sizlarga ochiq bo‘lsin”, — dedi u.
“Umid qilamanki, bu kutubxona sizlarga yoqdi, bu yerga ko‘proq kelib, kitob bilan do‘st bo‘lsangiz, sizlardan juda minnatdor bo‘laman”, — dedi prezident.
“Mening nevaralarim ko‘p. Ulargayam aytaman: „Ko‘proq kitob o‘qisangiz, yaxshi bo‘ladi“. Lekin sizlarni (bolalar — tahr.) hozir eng qiziqtirgan narsa faqat telefon. Bu mening yomon ko‘rgan narsam (kuladi). Ming afsus, men ular telefonda o‘tirsa, yomon ko‘raman buni”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Lekin ular: „Bobojon, siz yomon ko‘rsangiz ham, dunyo telefonning ichida. Men dunyo voqealarini telefondan bilib olishim kerak“, deydi. Shuning uchun men yaxshi yoki yomon ko‘rganim emas, bu zamonning hozirgi talabi. Shu zamonga munosib [bo‘lmoqchi] bo‘lsak, telefonning ichida bo‘lishimiz kerak ekan”, — deya xulosa qildi u.
“Bugun bir-birimiz bilan tanishdik. Farzandlarini kutubxonaga yuborayotgan ota-onalarga o‘z nomimdan rahmat aytaman. Kelishdikmi? Sog‘ bo‘ling!” deya prezident bolalar bilan xayrlashdi.
“Gazeta.uz” ta’mirlangan kutubxonaning ichki qismi aks etgan suratlarni e’lon qilgan. Shuningdek, rekonstruksiya loyihasi muallifi, Sankt-Peterburgdagi Ludi Architects arxitektura byurosi rahbari Lyubov Leonteva bilan intervyu e’lon qilingan.
31-avgust kuni kutubxonada ochiq eshiklar kuni bo‘lib o‘tadi. Bir qator mahorat darslari va ma’ruzalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, посещая реконструированную Республиканскую детскую библиотеку во вторник, побеседовал с детьми о пользе чтения, а также плюсах и минусах современных мобильных устройств. Видеозапись об этом опубликовала пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев рассказал, что его трёхлетний внук учит китайский язык. «Тот, кто знает язык, познаёт весь мир. Для знающего язык открыты двери всего мира, говорили наши предки. Поэтому пусть двери мира будут для вас открыты в будущем», — отметил он.
«Надеюсь, эта библиотека вам понравилась, и вы чаще будете сюда приходить и дружить с книгами, я буду очень вам за это благодарен», — сказал президент.
«У меня много внуков. Я им говорю: „Больше читайте“. Но то, что сейчас вас (детей — ред.) больше всего интересует — это только телефон. Это то, что мне не нравится (улыбается). Очень жаль, я не люблю, когда они сидят в телефонах», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Но они говорят: „Дедушка, вы можете не любить это, но сейчас весь мир в телефоне. Я могу узнавать о происходящем в мире через телефон“. Поэтому я могу это любить или не любить. Но сейчас это требование времени. И нам, чтобы соответствовать времени, приходится быть в телефоне», — заключил он.
«Мы с вами познакомились. Передайте родителям от моего имени спасибо за то, что отправляют детей в библиотеку. Договорились? Будьте здоровы!» — попрощался с детьми президент.
«Газета.uz» публиковала фотографии интерьера обновлённой библиотеки. Мы также публиковали интервью с автором проекта реконструкции, главой петербургского архитектурного бюро Ludi Architects Любовью Леонтьевой.