“Sietl-Toshkent” qardosh shaharlar assotsiatsiyasining Amerika delegatsiyasi shaharlar o‘rtasida qardosh shahar aloqalari o‘rnatilganining 50 yilligi munosabati bilan O‘zbekiston poytaxtiga tashrif buyurdi. 29-avgust kuni delegatsiya vakillari Toshkentdagi “Sietl” bog‘i holati bilan tanishdi, deya xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
“Bu yerda besh yil avval, shuningdek, 1991-yilda ham bo‘lganman”, — dedi delegatsiya a’zosi Karen Segar. — O‘shandan buyon park juda o‘zgardi. Uning bir qismini yopishdi, ammo park hozir avvalgidan yaxshiroq holatda".
“Sietl” bog‘i 1988-yilda Kirov bog‘i (keyinchalik Bobur bog‘i, hozirgi Do‘stlik bog‘i) hududida qurilgan. Inqilobdan oldingi yillarda Turkiston o‘lkasi general-gubernatori Kaufmanning dala hovlisi bo‘lgan. 2021-yildagi реконструкцияvaqtida “Sietl” bog‘i ham obodonlashtirildi.
Bog‘ning ochilishida undagi ariqcha va daraxtlar atrofidagi hovuzlar amerikalik bolalar tomonidan chizilgan keramik plitalar bilan qoplangan. Rekonstruksiya jarayonida ular asl namunalar bilan o‘xshashlikni saqlagan holda yangilandi.
“Negadir eski, haqiqiy koshinlar hali ham yangilariga qaraganda yaxshiroq saqlanib qolgan”, deydi Toshkent xalqaro maktabi o‘qituvchisi Skott. U 12 yil avval Sietldan Toshkentga ko‘chib kelgan, biroq tug‘ilib o‘sgan shahri nomidagi bog‘ borligini yaqinda bilgan.
Amerikalik haykaltarosh Richard Bayerning “To‘rt avlod” haykaltaroshlik kompozitsiyasi ham qayta tiklandi. Bu yil delegatsiya kelishi bilan haykal qahramonlarining qo‘llari yana bir bor bog‘landi — ular vandallar tomonidan muntazam ravishda sindirib kelinadi.
Bog‘ning shundoqqina yaqinida amalga oshirilayotgan qurilishdan Amerika delegatsiyasining dili xira bo‘ldi. Tevarak-atrofning obodonlashtirilganidan olingan taassurotni qurilish maydonchasining shovqini va yam-yashil daraxtlar uzra ko‘rinib turgan baland kranlar buzib turadi.
“Besh yil avval park juda yomon ahvolda edi, — dedi delegatsiya a’zosi Fred Lundaxl. — Kechasi mastlar kelib, kafellarni sindirishardi. Ma’muriyat tez orada kelishimizni bilardi. Park yaxshi holatga keltirildi, bu barchamizni xursand qildi, ammo keyin qurilish boshlandi. Men buni ko‘rib juda xafa bo‘ldim, lekin parkning kichik bir qismi yashaydi va bu xotira”.
Kaufmanning dala hovlisi maydoni dastlab 16 gektar bo‘lgan. Vaqt o‘tishi bilan bog‘ning bir qismi gul bozori, restoranlar va to‘xtash joylariga berildi. 2018-yildan shaharda ko‘p qavatli uylar va biznes markazlari qurilishi uchun bog‘ hududi ajratila boshlandi.
2021-yil noyabr oyida Do‘stlik bog‘ining maydoni 12 gektarga tushib qolgandi. Yakkasaroy tumani hokimi Anvar Sayfutdinov o‘shanda “Gazeta.uz”ga bergan intervyusida ko‘p qavatli uy qurilishini quruvchining ruxsati bo‘lmagani uchun to‘xtatib qo‘yganini aytgan edi. Bugungi kunda bino yuqoriga ko‘tarilishda davom etmoqda.
2022-yildan boshlab gul bozori hududi va “Sietl” kafesi joylashgan joy keng ko‘lamli qurilish uchun berildi. Hozirda qurilish devori “Sietl” bog‘i hududiga yaqinlashib qolgan.
Amerika shahri aholisi tomonidan bog‘ qurilishi paytida qo‘yilgan kapsula qurilish maydonchasi panjarasi ortida qoldi. U Sietl geografik koordinatalari o‘yib yozilgan bronza medalli tosh buyum edi. Toshkent koordinatalari yozilgan xuddi shunday nusxa Sietldagi O‘zbekiston poytaxti nomidagi bog‘da joylashgan.
AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Xenikning “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, Toshkent shahar hokimining turizm bo‘yicha o‘rinbosari Fahriddin Davrukov bog‘ yaqinida to‘siqlar qurish vaqtinchalik chora ekanini aytgan. Qurilish ishlari yakunlangach, to‘siqlar olib tashlanadi, qurilish uchun ajratilgan bog‘ hududi qayta tiklanadi.
Delegatsiya tashrifi arafasida “Do‘stlik” bog‘i ma’muriyati “Sietl” muzeyini, shuningdek, Shota Rustaveli ko‘chasiga eltadigan darvozani ochdi. Daraxtlarni o‘rab turgan ariqchalar bo‘ylab shaldirab suvlar oqdi. “Globus” favvorasida suv otilmoqda.
Bog‘ning bu funksiyalari har besh yilda bir marta O‘zbekiston poytaxtiga tashrif buyuradigan “Sietl-Toshkent” birodarlashgan shaharlar assotsiatsiyasi delegatsiyasining tashrifi, shuningdek, boshqa rasmiy shaxslarning kelishi vaqtidagina ishga tushiriladi.
“Biz bog‘ hamma uchun, oddiy aholi uchun ochiq bo‘lishini, odamlar qardosh shaharlar o‘rtasidagi munosabatlar haqida ko‘proq ma’lumotga ega bo‘lishini istardik, — dedi assotsiatsiya vitse-prezidenti Fazliddin Shamsiyev AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Xenikga murojaatida.
“Ishonchim komilki, Toshkent ma’muriyati „Sietl“ bog‘i kabi odamlar uchun muhim joyni saqlab qolishga harakat qiladi. Elchixonamiz qardosh shaharlar aloqalarini saqlab turadi, lekin qarorlar qabul qilishda ishtirok etmaydi [bog‘ faoliyati to‘g‘risida], chunki qardosh shahar munosabatlari hukumatlar o‘rtasida emas, balki odamlar, ikki shahar aholisi o‘rtasida o‘rnatiladi”, — dedi AQSh elchisi.
Jonatan Xenikning qayd etishicha, bog‘dagi uchrashuvda mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik, birinchi navbatda, har qanday loyihalar uchun uchrashish va birlashish imkoniga ega bo‘lgan odamlar o‘rtasida barpo etiladigan do‘stlik muhim ahamiyatga ega.
“Toshkent va Siyetl o‘rtasidagi do‘stlik dunyodagi eng qadimiy qardosh shaharlardan biri bo‘lib, bu yil o‘zining 50 yilligini nishonlayotgani qalbimni ilitmoqda”, — dedi elchi.
Sietlda Toshkent bog‘i qanday saqlanadi?
“Sietl-Toshkent” birodarlashgan shaharlar assotsiatsiyasi vitse-prezidenti Fazliddin Shamsiyevning aytishicha, Sietl shahrida Toshkent bog‘i 1974-yilda ochilgan. Unda milliy bayramlar o‘tkazilib, Navro‘z, Mustaqillik bayrami sharafiga palov tayyorlanib, dasturxon yoziladi. Barcha vatandoshlar, shuningdek, Sietlga tashrif buyurgan O‘zbekiston delegatsiyalari Toshkent bog‘iga olib kelinmoqda.
“Toshkent” bog‘ini saqlash xarajatlarini davlat to‘liq qoplaydi, — dedi “Gazeta.uz”ga delegatsiya ko‘ngillisi Sarvar Abdukarimov. U Sietlda 10 yildan ortiq yashagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, kommunal xizmatlar bog‘da ozodalikni saqlashiga qaramay, ko‘ngillilar ham tozalash ishlariga yordam berishadi.
“Toshkent” bog‘i “Sietl” bog‘iga qaraganda ancha kichik va ko‘proq ixcham xiyobonga o‘xshaydi, dedi Sarvar Abdukarimov. Yashil hududning asosiy bezaklari va shaharlar o‘rtasidagi do‘stlik ramzi O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan haykaltarosh Yakov Shapironing Humo qushi tasvirlangan haykalidir.
Marat Sodiqovning “Do‘stlik quruvchilari” ko‘rgazmasidan suratlar
2022-yil avgust oyida Toshkentdagi Human House galereyasida “Do‘stlik bunyodkorlari — Builders of Friendship” ko‘rgazmasi ochildi. Yosh rassom Marat Sodiqov “Sietl” bog‘ini qurish vaqtida ishchilar portretlari, shuningdek, manzaralarni chizgan.
“Do‘stlik bunyodkorlari” ko‘rgazmasi O‘zbekiston Badiiy akademiyasi a’zosi bo‘lgan, ijod namunalari AQSh, Rossiya, Germaniya, Italiya, Fransiya va boshqa davlatlardagi galereyalar, muzeylar va xususiy kolleksiyalarda namoyish etilgan marhum Marat Sodiqov asarlari o‘rin olgan.

Американская делегация Ассоциации городов-побратимов «Сиэтл — Ташкент» посетила столицу Узбекистана в честь 50-летия установления побратимских отношений между городами. 29 августа представители делегации ознакомились с состоянием парка «Сиэтл» в Ташкенте, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
города-побратимы, парк сиэтл, сша
«Я была здесь пять лет назад, а также в 1991 году, — рассказала участник делегации Карен Сегар. — Парк очень изменился с тех пор. Они закрыли часть, но парк сейчас находится в лучшем состоянии, чем тогда».
Парк «Сиэтл» был построен в 1988 году на территории парка имени Кирова (потом — парк Бабура, ныне — парк Дружбы). В дореволюционные годы здесь находилась дача генерал-губернатора Туркестанского края Кауфмана. В ходе реконструкции в 2021 году был благоустроен и парк «Сиэтл».
При открытии парка канавки в нём и бассейны вокруг деревьев были облицованы керамической плиткой с рисунками американских детей. В ходе реконструкции их обновили, сохранив при этом схожесть с оригинальными образцами.
«Старые, настоящие плитки почему-то всё равно сохранились лучше новых», — отметил учитель Ташкентской международной школы Скотт. Он переехал в Ташкент из Сиэтла 12 лет назад, но о существовании парка имени родного города узнал лишь недавно.
Отреставрирована была и скульптурная композиция «Четыре поколения» американского скульптора Ричарда Байера. К приезду делегации в этом году персонажам скульптуры в очередной раз приделали кисти рук — их регулярно отбивают вандалы.
Американская делегация огорчилась строительством в непосредственной близости парка. Впечатление от благоустроенной среды портит шум строительной площадки и резкие черты подъёмных кранов за зеленью высоких деревьев.
«Пять лет назад парк был в очень плохом состоянии, — поделился участник делегации Фред Лундахл. — Сюда приходили пьяницы и ломали плитки по ночам. Администрация знала, что мы скоро приедем. Парк привели в хорошее состояние, что нас всех обрадовало, но потом случилась стройка. Мне очень грустно это видеть, но малая часть парка живёт, и это — память».
Изначально площадь дачи Кауфмана составляла 16 га. Со временем часть территории парка отдали под цветочный базар, рестораны и парковку. С 2018 года город стал отводить территорию парка под строительство многоквартирных домов и бизнес-центров.
В ноябре 2021 площадь парка Дружбы составляла уже 12 га. Хоким Яккасарайского района Анвар Сайфутдинов в тогдашнем интервью корреспонденту «Газеты.uz» говорил, что приостановил строительство многоэтажного здания, поскольку у застройщика не было разрешения. Сегодня сооружение продолжает расти вверх.
С 2022 года под масштабное строительство отдали территорию цветочного базара и место, где находилось кафе «Сиэтл». Сегодня строительный забор вплотную подошёл к территории парка «Сиэтл».
За оградой стройплощадки осталась капсула, заложенная при строительстве парка жителями американского города. Она представляла собой каменный объект с бронзовым медальоном, на котором выгравированы географические координаты Сиэтла. Такая же копия с координатами Ташкента есть в парке имени столицы Узбекистана в Сиэтле.
Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник отметил «Газете.uz», что заместитель хокима города Ташкента по вопросам туризма Фахриддин Давруков обещал, что строительные заборы близ парка — временная мера. По завершении строительства заборы уберут, а территория парка, отведённая для строительства, будет восстановлена.
К визиту делегации администрация парка Дружбы открыла музей Сиэтла, а также ворота, выходящие на улицу Шота Руставели. По канавкам, обрамляющим деревья, побежали ручейки. В фонтане «Глобус» забилась вода.
Эти функции парка запускают лишь к визиту делегации Ассоциации городов-побратимов «Сиэтл — Ташкент», которая посещает столицу Узбекистана раз в пять лет, а также во время приезда других официальных лиц.
«Мы бы хотели, чтобы парк был открыт для всех, для простого народа, чтобы люди больше знали об отношениях городов-побратимов», — подчеркнул вице-президент ассоциации Фазлиддин Шамсиев в своём обращении к послу США в Узбекистане Джонатану Хенику.
«Я уверен, что администрация Ташкента постарается сохранить такое значимое для людей место, как парк „Сиэтл“. Наше посольство поддерживает побратимские отношения, но не участвует в принятии решений [о функционировании парка], потому что побратимские отношения строятся между людьми и жителями двух городов, а не между правительствами», — сказал посол США.
Джонатан Хеник отметил, что встреча в парке подчёркивает важность дружбы между странами, которая в первую очередь строится между людьми, имеющими возможность встречаться и объединяться для каких-либо проектов.
«Мне греет душу, что дружба Ташкента и Сиэтла является одной из старейших побратимских отношений в мире, отмечая 50-летие в этом году», — сказал посол.
Как содержится парк «Ташкента» в Сиэтле
Вице-президент Ассоциации городов-побратимов «Сиэтл — Ташкент» Фазлиддин Шамсиев рассказал, что парк «Ташкент» был открыт в Сиэтле в 1974 году. В нём проводят национальные праздники, в честь Навруза и Дня независимости готовят плов и накрывают столы. Всех соотечественников, а также делегации Узбекистана, посещающие Сиэтл, приводят в парк «Ташкент».
Государство полностью покрывает расходы на содержание парка «Ташкент», рассказал «Газете.uz» член совета директоров Ассоциации Сарвар Абдукаримов. Он живёт в Сиэтле более 10 лет. По его словам, несмотря на то, что чистоту в парке поддерживают муниципальные службы, волонтёры приходят помогать с уборкой.
Парк «Ташкент» гораздо меньше парка «Сиэтл» и больше похож на небольшой сквер, рассказал Сарвар Абдукаримов. Главным украшением зелёной зоны и символом дружбы между городами служит скульптура с птицей Хумо заслуженного скульптора Узбекистана Якова Шапиро.
Фотографии с выставки «Строители Дружбы» Марата Садыкова
В августе 2022 года в ташкентской галерее Human House открылась выставка «Строители Дружбы — Builders of Friendship». Молодой художник Марат Садыков во время строительства парка «Сиэтл» рисовал портреты рабочих, а также пейзажи.
Выставку «Строители Дружбы» открыли для того, чтобы найти изображённых на графических портретах людей и подарить их владельцам, как того хотел покойный Марат Садыков, ставший членом Академии художеств Узбекистана, чьи работы представлены в галереях, музеях и частных коллекциях в США, России, Германии, Италии, Франции и других странах.