Brio Group (Oson brendi egasi) to‘lov tashkiloti “Gazeta.uz”ga O‘zbekiston Markaziy bankining qonunbuzilishi uchun qo‘llagan jarimasi bo‘yicha xabari yuzasidan izoh berdi. Shu bilan birga, kompaniya “O‘zbekistonning moliyaviy texnologiyalarni qo‘llovchi kompaniyalari (fintex) uchun yanada jiddiy muammolar yuzaga kelayotgani” haqida ma’lum qildi.
“Bizning kompaniya qariyb 7 yildan beri bozorda ishlab kelmoqda, biz hech qachon ko‘rsatmalar yoki ogohlantirishlar olmaganmiz, qoidabuzarlik jarimalarini ham to‘lamaganmiz. Bundan tashqari, regulyatorning iltimosiga binoan biz protseduralar doirasidagi barcha ma’lumotlarni taqdim etdik va shaffof ishlayapmiz, — deya ta’kidladi Brio Group bosh direktori Farhod Mahmudov. — Huquqshunoslar jamoasi hozirda jarima masalasiga aniqlik kiritish bilan shug‘ullanmoqda”.
Farhod Mahmudov.
Brio Group kompaniyasida qo‘shimcha qilishlaricha, OAVda xabarlar tarqalgach, O‘zbekistonning 50 dan ortiq fintex-tashkilotlari Markaziy bankdan 5-sentabrdan boshlab transchegaraviy davlatlararo tranzit operatsiyalarini amalga oshirish taqiqlanishi haqida xat olishgan. Bu xalqaro pul o‘tkazmalari bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish, o‘yin xizmatlari va xorijiy kompaniyalar xizmatlari uchun to‘lovlar, shuningdek, bir qator boshqa operatsiyalar amalga oshirish tugatilishini anglatadi.
“5-sentabrdan biz va barcha to‘lov tashkilotlariga hamma xalqaro servislarni o‘chirish majburiyatini yuklashyapti. Jahon miqyosidagi yirik kompaniyalar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalarimiz bor. Bundan kelib chiqadiki, biz regulyator bozorni yopib qo‘yayotganiga asoslanib, barcha kelishuvlarni bir tomonlama bekor qilishimiz kerak”, — dedi Farhod Mahmudov.
“Bu qanchalik shaffofligi va bu O‘zbekistonning xalqaro biznes, fintex va IT, global moliya institutlari investorlari oldidagi obro‘siga qanday ta’sir qilishi shubha ostida qolmoqda”, — deya ta’kidladi u.
Brio Group Markaziy bank rahbariyati bilan uchrashish bo‘yicha so‘rov yubordi.
Kompaniya “foydalanuvchilar, sanoat va xorijiy kompaniyalar manfaatlari yo‘lida shaffof muloqotni yo‘lga qo‘yish biznes va to‘lov tizimlarining millionlab mijozlari huquqlarini buzmasdan har qanday, hatto sanksiyaviy choralarini amalga oshirish uchun zarur, deb hisoblaydi”.
“Bizni ushbu xizmatlarni, ehtimol, ma’lum bir bankdan xarid qilish sari olib borishmoqda. Agar qoidalar shaffof, oldindan aytish mumkin va hamma uchun teng bo‘lsa, biz bu tizimga qarshi emasmiz”, — dedi Farhod Mahmudov.
“Rahbar sifatida, albatta, men jamoa va kompaniya uchun xavotirdaman. Shu bilan birga, biz uchun eng ko‘p o‘zbekistonlik muhojirlar bo‘lgan 2 milliondan ortiq foydalanuvchimizni yaqinlariga oddiy va qulay tarzda pul o‘tkazish va xizmatlar uchun to‘lash imkoniyatisiz qoldirmaslik muhimdir”, — deya so‘zini yakunladi u.

Платёжная организация Brio Group (владеет брендом Oson) прокомментировала «Газете.uz» сообщение Центрального банка Узбекистана о штрафе за нарушение законодательства. Одновременно в компании заявили «о более серьёзных проблемах для финтех-компаний Узбекистана».
«Наша компания работает почти семь лет на рынке, мы никогда не получали предписаний или замечаний, не платили штрафы за нарушения. Более того, по требованию регулятора в рамках процедур предоставляли все данные и работаем прозрачно, — заявил генеральный директор Brio Group Фарход Махмудов. — Команда юристов сейчас занимается выяснением вопроса по штрафу».
В Brio Group также завили, что после публикации новости в СМИ более полусотни финтех-организаций Узбекистана получили от Центробанка письмо, в котором говорится, что с 5 сентября запрещается осуществление трансграничных межгосударственных транзитных операций. Это означает прекращение предоставления услуг по международным переводам, оплате за игровые сервисы и услуги зарубежных компаний, а также ряда других транзакций.
«С 5 сентября нас и все платёжные организации обязывают, по сути, выключить все международные сервисы. У нас прямые контракты с большими компаниями мирового уровня. Получается, что мы должны расторгнуть все договорённости в одностороннем порядке, сославшись на то, что регулятор, по сути, закрывает рынок», — заявил Фарход Махмудов.
«Насколько это прозрачно и как это повлияет на репутацию Узбекистана среди международного бизнеса, инвесторов для финтеха и IT, глобальных финансовых институтов, остаётся под вопросом», — отметил он.
Brio Group направила запрос о встрече с руководством Центрального банка. В компании считают, что «прозрачный диалог в интересах пользователей, индустрии и зарубежных компаний необходим, чтобы реализовать любые, даже санкционные меры, не нарушая прав бизнеса и миллионов клиентов платёжных систем».
«По сути, нас ведут к тому, чтобы мы покупали эти услуги, возможно, одного конкретного банка. Мы не против этой системы, если правила будут прозрачными, предсказуемыми и равными для всех», — отметил Фарход Махмудов.
«Как руководитель я, конечно, волнуюсь за команду, компанию. Наравне с этим, для нас важно не оставить более 2 миллионов пользователей, большая часть из которых — мигранты из Узбекистана, без возможности просто и удобно переводить деньги близким и оплачивать сервисы», — заключил он.