Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasi rasmiy tashrif bilan Belarusda bo‘lib turibdi. 5-sentabr, seshanba kuni Tanzila Narbayeva prezident Aleksandr Lukashenko bilan uchrashdi, deb xabar qildi parlament yuqori palatasi matbuot xizmati.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston — Belarus biznes doiralari va tadbirkor ayollar birinchi biznes-forumiga e’tibor qaratildi. Ushbu tadbir ayollar tadbirkorligini rivojlantirishiga muhim hissa qo‘shishi, mamlakatlar o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha yangi taklif va tashabbuslarni muhokama qilish va ishlab chiqish uchun samarali maydonga aylanishi ta’kidlandi.
Erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan parlament nazoratini o‘rnatish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi. Birgalikda faoliyat olib borish orqali gender tengligiga erishish va Belarus ayollar ittifoqi bilan hamkorlikni mustahkamlash zarurligi qayd etildi.
BelTA Aleksandr Lukashenkoning uchrashuvidan iqtiboslar keltirmoqda. Belarus rahbari ushbu tashrif Belarus va O‘zbekiston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda amalga oshirilayotganini ta’kidladi. “Ko‘p ishlar qilindi, biroq xalqaro munosabatlar darz ketgan pallada yaxshilanish uchun imkoniyatlar bor”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Belarus munosabatlarni rivojlantirishga va har qanday texnologiyani baham ko‘rishga tayyor. Davlat rahbari ikki davlatning samarali hamkorligi hamda xalqaro platformalar va mintaqaviy birlashmalarda bir-birini qo‘llab-quvvatlab kelayotganini alohida ta’kidladi, Belarusning SHHT a’zoligiga jadal sur’atda kirishi masalasida ko‘rsatilayotgan yordam uchun minnatdorlik bildirdi.
“Biz sizni doim qo‘llab-quvvatlaymiz, chunki sizning tinchliksevarlik, qo‘shnilar va boshqa davlatlar bilan do‘stona munosabatlar yo‘lingiz bizning ham yo‘nalishimizdir”, — dedi Aleksandr Lukashenko.
Davlat rahbari Belarusda O‘zbekistonga va asosan belarusliklarga o‘xshagan o‘zbeklarga nisbatan juda iliq munosabat borligiga e’tibor qaratdi — ular o‘z tarixida ko‘p sinovlarni yengib o‘tishga majbur bo‘lgan juda mehnatkash xalqdir, deb yozadi BelTA.
Aleksandr Lukashenko uzoq vaqtdan beri O‘zbekiston taraqqiyotini diqqat bilan kuzatib kelayotgani va Shavkat Mirziyoyevning prezident bo‘lgani xalqning omadi ekaniga ishonishini aytdi: “Sizda juda yaxshi prezident bor. Men uning ko‘zlariga qarab turib ham aytaman: senga ishongan xalqqa pand bermasliging kerak”.
“[Xalq] qaysi ma’noda omadliki, u O‘zbekiston va o‘zbeklar hayotini yaxshilamoqchi”, — deya qo‘shimcha qildi Belarus rahbari. — O‘zbekistonning kelajagi buyuk. Sizga maslahatim: prezidentingizni imkoni boricha uzoqroq saqlab qoling. Unga vaqt kerak".
Aleksandr Lukashenko O‘zbekistonga bir necha bor tashrif buyurganini aytib o‘tdi. U qishda mamlakatning tog‘li hududlariga kelishini xohlashini bildirdi: “Yaqin kunlarda qochib, sizning tog‘laringizga tashrif buyurishga harakat qilaman”.
O‘z navbatida, Tanzila Narbayeva O‘zbekiston prezidentining salomi va mamlakatga tashrif buyurish taklifini yetkazdi. BelTAning yozishicha, Belarus rahbari O‘zbekistonda shu yil oxiri yoki kelasi yil boshida kelishi kutilmoqda.

Делегация Узбекистана во главе с председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой находится с официальным визитом в Беларуси. Во вторник, 5 сентября, Танзила Нарбаева встретилась с президентом страны Александром Лукашенко, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Во время встречи обсуждались вопросы укрепления двустороннего сотрудничества, в том числе политических, торгово-экономических, научно-технических и культурно-гуманитарных связей.
В ходе диалога внимание было также уделено первому бизнес-форуму деловых кругов и женщин-предпринимателей Узбекистана и Беларуси. Стороны подчеркнули, что это мероприятие станет эффективной площадкой для обсуждения и разработки новых предложений и инициатив по укреплению торгово-экономических связей между странами.
Отдельно было акцентировано внимание на значении установления парламентского контроля за исполнением достигнутых договорённостей. Отмечалась необходимость достижения гендерного равенства посредством совместных мероприятий и укрепления сотрудничества с Белорусским союзом женщин.
БелТА приводит цитаты Александра Лукашенко со встречи. Глава Беларуси отметил, что визит проходит в год 30-летия установления дипломатических отношений между Беларусью и Узбекистаном. «Немало сделано, но есть куда стремиться в это непростое время, когда в международных отношениях мы находимся на изломе», — сказал он.
По его словам, Беларусь готова развивать отношения и делиться любыми технологиями. Особо глава государства отметил эффективное взаимодействие двух стран и поддержку друг друга на международных площадках и в региональных объединениях, выразил признательность за поддержку в вопросе ускоренного получения Беларусью членства в ШОС.
«Мы вас всегда будем поддерживать, потому что ваш курс на миролюбие, на дружественные отношения с соседями и другими странами — это и наш курс», — отметил Александр Лукашенко.
Глава Беларуси выразил мнение, что экономические отношения с Узбекистаном готовы перейти от простой торговли к кооперации предприятий и переносу белорусских технологий в Узбекистан. «Для вас это было бы очень интересно. Мы готовы в этом направлении абсолютно открыто работать», — подчеркнул Александр Лукашенко.
Глава государства обратил внимание, что в Беларуси очень тепло относятся к Узбекистану и узбекам, которые схожи с белорусами в главном — это очень трудолюбивые люди, которым пришлось в своей истории преодолеть многие испытания, пишет БелТА.
Александр Лукашенко рассказал, что долгое время внимательно, пристально наблюдает за развитием Узбекистана и считает, что с президентом Шавкатом Мирзиёевым народу повезло: «У вас очень хороший президент. Я и в глаза ему говорю: ты не должен подвести народ, который тебе так доверяет и верит».
«Повезло в том плане, что он страстно хочет сделать для Узбекистана и узбеков жизнь лучше, — добавил глава Беларуси. — У Узбекистана большое будущее. И мой вам совет: постарайтесь как можно дольше сберечь своего президента. Ему надо время, чтобы развернуться».
Александр Лукашенко рассказал, что неоднократно посещал Узбекистан. Он признавался, что ему хотелось бы побывать в горных регионах этой страны зимой: «Я постараюсь вырваться в ближайшее время, чтобы побывать у вас в горах».
В свою очередь Танзила Нарбаева передала приветствие от президента Узбекистана и приглашение посетить страну. Как пишет БелТА, белорусского лидера ждут в Узбекистане в конце текущего или начале будущего года.