Davlat departamentiga har yili 55 000 ga yaqin viza berishga qonuniy ruxsat berilgan. Ushbu miqdordagi vizalar berilgandan so‘ng dastur barcha mamlakatlarda o‘sha yil uchun yakuniga yetadi. Hozirda barcha mavjud vizalar taqdim etib bo‘lingan.
Bir kun avval AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi “Turli millatga mansub immigrantlar vizasi”ning joriy yilgi mavsumi yaqin orada tugashi mumkinligi haqida ogohlantirgandi. Elchixonaning konsullik bo‘limi jami 3100 dan ortiq grin karta murojaatchilari bilan suhbat o‘tkazdi, deyiladi xabarda.
Ushbu dastur bo‘yicha viza olishga ulgurmaganlar oktabr oyi boshida qaytadan ariza topshirishlari kerak bo‘ladi.
“2023-yilgi dasturning yakunlangani viza ololmaganlarning hafsalasini pir qilishi mumkinligini tushunib turibmiz. Biz immigratsiya darajasi past bo‘lgan mamlakatlardan odamlarning Qo‘shma Shtatlarga kelishlarini osonlashtirish tarafdorimiz va xilma-xillikning jamiyatimizga qo‘shayotgan muhim hissasini hamda AQSh iqtisodiyotiga ta’sirini tan olamiz”, — deyiladi AQSh diplomatik missiyasi xabarida.

Государственный департамент США объявил о раннем завершении программы виз для иммигрантов разных национальностей (Diversity Visa, гринкарты) за 2023 год. Об этом говорится в сообщении посольства США в Ташкенте, полученном «Газетой.uz».
Ежегодно Госдепартаменту по закону разрешено выдавать около 55 тысяч таких виз. Как только это количество виз выдано, программа завершается на этот год во всех странах. Все доступные визы на данный момент выданы.
Накануне посольство США в Узбекистане предупредило о том, что лимит по программе Diversity Visa может быть достигнут в ближайшее время. Консульский отдел посольства провёл собеседование в общей сложности более чем с 3100 заявителями на получение гринкарты, говорится в сообщении.
Тем, кто не успел получить визу по этой программе, придётся заново подавать заявку в начале октября.
«Мы понимаем, что завершение программы 2023 года может разочаровать участников, которые не смогли получить визу. Мы по-прежнему стремимся облегчить поездки для людей из стран с низким уровнем иммиграции в Соединённые Штаты, и признаем важный вклад, который вносит разнообразие в наши сообщества, а также влияние на экономику США», — говорится в сообщении американской дипмиссии.