Samarqand viloyati Sog‘liqni saqlash boshqarmasining sobiq boshlig‘i Davronbek Jumaniyozov O‘zbekistonda kamida 65 nafar bolaning o‘limiga sabab bo‘lgan Hindistonning Marion Biotech kompaniyasiga tegishli dorilar, jumladan “Dok-1 Maks” siropi ishi doirasida hibsga olingan.
Daryo nashri yozishicha, bu haqda “Dok-1 Maks” ishi bo‘yicha Toshkent shahrida ko‘rilayotgan sud ishida sudya Muso Yusupov sudlanuvchilardan birining so‘roviga javoban ma’lum qildi. Avvalroq, ushbu ayblanuvchi sirop haqida jamoatchilikni xabardor qilgan samarqandlik shifokorlar va viloyat SSB boshlig‘ini sudga chaqirib, ularning ko‘rsatmasini olish bo‘yicha iltimosnoma kiritgandi.
“Samarqand viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘iga nisbatan bu bo‘yicha qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Qo‘shimcha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda”, — deya ta’kidladi sudya.
Eslatib o‘tamiz, “Dok-1 Maks” siropini iste’mol qilgan bolalarning ommaviy o‘limi haqida 15-dekabr kuni Samarqand viloyati bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi direktori Mamatqul Azizov xabar qilgandi. U viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i Davronbek Jumaniyozovga yo‘llagan xatida “Dok-1 Maks” siropidan o‘limlar kuzatilayotgani haqida ogohlantirib, dori sotilishini to‘xtatish bo‘yicha chora ko‘rishni so‘ragan. Biroq, ushbu sirop savdosi oradan ikki hafta o‘tib — 22-dekabrdagina to‘xtatish boshlandi.
SSV esa oradan yana bir hafta o‘tgandan keyingina mazkur dorini xarid qilmaslik haqida ogohlantirish SMS-xabarlarini aholiga jo‘natishga o‘tdi, ya’ni aholini xabardor qilish bo‘yicha kampaniya juda kech boshlandi.
Bolalarning o‘limi haqida birinchilardan bo‘lib xabar bergan bosh shifokor ishdan bo‘shatildi, viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i esa yaqin kunlargacha o‘z lavozimida faoliyat yuritib kelayotgandi.

Начальник Самаркандского областного управления здравоохранения Давронбек Жуманиязов задержан по дополнительному уголовному делу о лекарствах индийской Marion Biotech, включая «Док-1 Макс», после приёма которого скончались минимум 65 детей в Узбекистане.
Как пишет «Дарё», об этом сообщил судья Муса Юсупов в ответ на запрос одного из подсудимых вызвать на процесс бывшего директора Самаркандского областного детского многопрофильного медицинского центра Маматкула Азизова, который первым сообщил о смертях из-за сиропа «Док-1 Макс», и должностных лиц Управления здравоохранения области.
Судья отметил, что экс-глава областного управления здравоохранения заключён под стражу, возбуждено дополнительное уголовное дело и ведётся следствие.
Напомним, о массовой смерти детей после приёма сиропа «Док-1 Макс» первым 15 декабря сообщил глава Самаркандского областного детского многопрофильного медицинского центра Маматкул Азизов. В своём письме начальнику областного управления здравоохранения Давронбеку Жуманиязову он предупреждал о смертельных последствиях «Док-1 Макс», однако продажу этого сиропа приостановили только спустя неделю — 22 декабря.
Рассылку с призывом не покупать этот препарат Минздрав провёл ещё через неделю, то есть информационная кампания по предупреждению населения началась с сильной задержкой.
Главврач, сообщивший о смертях детей, был уволен, а глава областного управления здравоохранения до недавнего времени продолжал работать.