Ravnaq-bank xususiy banki o‘z nomini Octobank deb o‘zgartirdi. Bunday qaror aksiyadorlar tomonidan 30-avgust kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda qabul qilindi.
2021-yildan buyon bank aksiyalarining 52,1 foiziga egalik qilgan tadbirkor Sarvar Fayziyev ularni avgust oyi boshida boshqaruv raisi Iskandar Tursunovga sotdi, natijada uning ulushi 19,9 foizdan 72,05 foizga oshdi. Bitim 52,2 mlrd so‘mga baholandi. Qolgan aksiyalar Fortis Reserve System, Sharq Guzar Servis va boshqalarga tegishli.
Bundan tashqari, aksiyadorlar Ulug‘bek Muslimov, Taxmina Zokirova, Najmiddinxo‘ja Sharipov, Shuhrat Po‘latov va Aziz Ahrarovni o‘z ichiga olgan bank kuzatuv kengashi tarkibini yangilash uchun ovoz berishdi, shuningdek, 300 mlrd so‘mlik qo‘shimcha aksiyalarni joylashtirish huquqini belgilashdi.
2022-yil yakuni bo‘yicha bank 8,54 mlrd so‘m, 2023-yilning birinchi yarmida esa 3,46 mlrd so‘m zarar ko‘rgan.
Bundan tashqari, 1-avgust holatiga ko‘ra, kreditlarning 80,5 foizi (263 mlrd so‘mdan 212 mlrd so‘m) muammoli deb hisoblanadi. Bu banklar orasida “O‘zagroeksportbank”dan (yaqinda Olimjon Shodiyev kompaniyasi tomonidan sotib olinib, nomini “AVO Bank etib o‘zgartirilgan) keyingi ikkinchi eng yomon ko‘rsatkich bo‘lib, kredit hajmi atigi 0,4 mlrd so‘mni tashkil etadi.
Ravnaq-bank 2001-yil iyun oyida tashkil etilgan. Bank biznes-rejasida biznesning uchta strategik yo‘nalishi belgilangan: korporativ, tijorat va chakana. Asosiy e’tibor zarur mijozlar bazasini yaratish va barqaror daromad manbalarini ta’minlash uchun tezkor va arzon yo‘nalishlar uchun asos sifatida korporativ va tijorat biznesini rivojlantirishga qaratilmoqda, deb yozmoqda Spot.
Eslatib o‘tamiz, bankning yangi nomi Octo to‘lov xizmati nomiga mos keladi, Ravnaq-bank avvalroq Octo Shop bulutli platformasini ishga tushirgan edi.

Частный банк Ravnaq-bank меняет название на Octobank. Такое решение приняли акционеры на заседании 30 августа.
Предприниматель Сарвар Файзиев, который с 2021 года владел 52,1% акциями банка, в начале августа продал их председателю правления Искандару Турсунову, чья доля выросла с 19,9% до 72,05%. Сделка оценена 52,2 млрд сумов. Остальные акции принадлежат компаниям Fortis Reserve System, Sharq Guzar Servis и другим.
Кроме того, акционеры проголосовали за обновление состава наблюдательного состава банка, куда вошли Улугбек Муслимов, Тахмина Закирова, Нажмиддинходжа Шарипов, Шухрат Пулатов и Азиз Ахраров, а также определили право на размещение дополнительных акций на 300 млрд сумов.
Банк по итогам 2022 года потерпел убытки на 8,54 млрд сумов, за первую половину 2023 года убытки составили 3,46 млрд сумов.
Кроме того, по состоянию на 1 августа 80,5% кредитов (212 млрд из 263 млрд сумов) считаются проблемными. Это второй худший показатель среди банков после «Узагроэкспортбанка» (который недавно выкупила компания Олимжона Шадиева и поменяла название на AVO Bank), однако у него объём кредитов составляет всего лишь 0,4 млрд сумов.
Ravnaq-bank был основан в июне 2001 года. В бизнес-плане банка отмечаются три стратегических направления бизнеса: корпоративный, коммерческий и розничный. Основной акцент — развитие корпоративного и коммерческого бизнеса как основа быстрого и мини-затратного направлений для создания необходимой клиентской базы и обеспечения стабильных источников поступлений, пишет Spot.
Отметим, что новое название банка совпадает с названием платёжного сервиса Octo, совместно с которым Ravnaq-bank ранее запускал облачную платформу Octo Shop.