Shavkat Mirziyoyev 11-sentabrdagi farmoni bilan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini tasdiqladi. Hujjatda aytilishicha, u “Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasini amalga oshirish jarayonida to‘plangan tajriba va jamoatchilik muhokamasi natijalari asosida” ishlab chiqilgan. Avvalroq “Gazeta.uz” hujjat loyihasi haqida yozgandi.
Farmonda “yangilangan konstitutsiyaviy-huquqiy sharoitda (Konstitutsiyaning yangi tahriri 30-apreldagi referendumda ma’qullangan, prezident saylovi esa 9-iyulda bo‘lib o‘tgan — таҳр.) asosiy yo‘nalishlarni takomillashtirish va mamlakat taraqqiyoti va amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yangi bosqichga olib chiqish zarurligi” qayd etilgan.
Farmonda qayd etilgan “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida quyidagi asosiy g‘oyalar o‘z ifodasini topgan:
- barqaror iqtisodiy o‘sish orqali o‘rtadan yuqori daromadli mamlakatlar qatoriga qo‘shilish;
- xalq ehtiyojlari va xalqaro standartlarga to‘liq javob beradigan ta’lim, tibbiyot va ijtimoiy himoya tizimini yaratish;
- aholi uchun qulay ekologik sharoitlar yaratish;
- xalqqa xizmat qiluvchi adolatli va zamonaviy davlat qurish;
- mamlakat suvereniteti va xavfsizligini kafolatli ta’minlash.
Strategiya beshta ustuvor yo‘nalishni qamrab oladi:
- har bir insonga o‘z salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun munosib sharoitlar yaratish;
- barqaror iqtisodiy o‘sish orqali aholi farovonligini ta’minlash;
- suv resurslarini tejash va atrof-muhitni muhofaza qilish;
- qonun ustuvorligini ta’minlash, xalq xizmatidagi davlat boshqaruvini tashkil etish;
- “xavfsiz va tinchliksevar davlat” tamoyiliga asoslangan siyosatni izchil davom ettirish.
Strategiyani amalga oshirish va uning maqsadli ko‘rsatkichlariga erishish mamlakatdagi barcha davlat organlari va tashkilotlari uchun ustuvor vazifa deb e’lon qilindi.
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Respublika komissiyasiga bosh vazir Abdulla Aripov rahbarlik qildi. Komissiya har olti oyda prezidentga hujjat ijrosi haqida hisobot berib boradi.
Vazirlar Mahkamasi har chorakda strategiyani amalga oshirishning borishini muhokama qilib, “chora-tadbirlarni o‘z vaqtida va to‘liq bajarmagani” uchun hukumat a’zolariga, shu jumladan, vazirlarga nisbatan chora ko‘radi. Bundan tashqari, har olti oyda bir marta hukumat Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga strategiyaning amalga oshirilishi to‘g‘risida hisobot beradi.
Ikki hafta muddatda fuqarolar strategiyani amalga oshirishdagi muvaffaqiyatlarni baholab, o‘z fikr va tashabbuslarini bildirishlari mumkin bo‘lgan onlayn portal ishga tushirilishi kerak.
Mamlakatni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha besh yilga mo‘ljallangan (2017−2021-yillar) birinchi Harakatlar strategiyasi 2017-yilda qabul qilingandi. Prezident 2022-yil boshida Yangi O‘zbekistonni 2026-yilgacha rivojlantirish strategiyasini tasdiqladi. Farmonda yangi strategiya doirasida “o‘z dolzarbligini yo‘qotmagan barcha maqsadlarga erishish, shuningdek, Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasida belgilab berilgan, amalga oshirish davom etayotgan dolzarb vazifalarning amalga oshirilishi ta’minlanishi kerak”, deyiladi hujjatda.

Президент Шавкат Мирзиёев указом от 11 сентября утвердил Стратегию «Узбекистан-2030». В документе говорится, что она была разработана «на основе приобретённого в процессе реализации Стратегии развития Нового Узбекистана опыта и результатов общественного обсуждения». «Газета.uz» писала о проекте документа.
В указе отмечается, что «в обновлённых конституционно-правовых условиях (30 апреля на референдуме была одобрена Конституция в новой редакции, а 9 июля состоялись выборы президента — ред.) требуется усовершенствовать основные направления развития страны и вывести осуществляемые широкомасштабные реформы на новый этап».
Стратегия «Узбекистан-2030», отмечается в указе, отображает следующие основные идеи:
• вхождение в число государств с доходом выше среднего путём устойчивого экономического развития;
• создание системы образования, медицины и социальной защиты, полностью соответствующей потребностям народа и международным стандартам;
• создание благоприятных экологических условий для населения;
• построение служащего народу справедливого и современного государства;
• гарантированное обеспечение суверенитета и безопасности страны.
Стратегия охватывает пять приоритетных направлений:
• создание достойных условий для реализации потенциала каждого человека;
• обеспечение благосостояния населения путём устойчивого экономического роста;
• экономия водных ресурсов и охрана окружающей среды;
• обеспечение верховенства закона, организация государственного управления, ориентированного на служение народу;
• последовательное продолжение политики, основанной на принципе «безопасное и миролюбивое государство».
Реализация стратегии и достижение её целевых показателей объявлены приоритетной задачей деятельности всех государственных органов и организаций страны.
Республиканскую комиссию по реализации Стратегии «Узбекистан-2030» возглавил премьер-министр Абдулла Арипов. Комиссия будет каждые полгода докладывать президенту информацию об исполнении документа.
Кабинет министров будет ежеквартально обсуждать ход реализации стратегии и принимать меры в отношении членов правительства, включая министров, за «несвоевременное и неполное исполнение мероприятий». Кроме того, каждые полгода правительство будет отчитываться о реализации стратегии в Законодательной палате Олий Мажлиса.
В двухнедельный срок должен быть запущен онлайн-портал, где граждане смогут оценивать прогресс в реализации стратегии и направлять свои мнения и инициативы.
Первая Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития страны на пять лет (2017−2021 годы) была принята в 2017 году. В начале 2022 года президент утвердил Стратегию развития Нового Узбекистана до 2026 года. В рамках новой стратегии, говорится в указе, должно быть обеспечено «достижение всех целей, не утративших своей актуальности, а также выполнение актуальных задач, определённых Стратегией развития Нового Узбекистана, осуществление которых продолжается».
«Газета.uz» публиковала мнения доктора юридических наук, профессора Исы Хамедова и эксперта по образованию Комила Джалилова о проекте стратегии.