O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi 23 yoshgacha bo‘lgan futbolchilar o‘rtasidagi Osiyo kubogi guruh bosqichi 3-turida Eron ustidan yirik g‘alabaga erishdi. 12-sentabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan uchrashuv 1:0 hisobida yakunlandi.
Yagona golni o‘yinning 47-daqiqasida Abbosbek Fayzullayev urdi. U raqib jarima maydonchasi yaqinida uzoqdan oshirilgan to‘pni mahorat bilan qabul qilib, Eron darvozasiga aniq zarba yo‘lladi.
O‘yindan so‘ng bosh murabbiy Timur Kapadze shogirdlari hisobni yiriklashtirishi mumkin bo‘lgani, ammo Eron posboni bir nechta seyvlarni amalga oshirganini ta’kidladi.
Ushbu g‘alabadan so‘ng O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi to‘qqiz ochko bilan “E” guruhida yakka peshqadamga aylandi va turnirning final bosqichiga yo‘l oldi. Eron ikkinchi o‘rinda qoldi. Keyingi o‘rinlarda Afg‘oniston va Gonkong egalladi, ular parallel o‘yinda durang o‘ynadi.
O‘zbekiston U-23 terma jamoasi bosh murabbiyi Timur Kapadze o‘yindan keyingi matbuot anjumanida barchani g‘alaba va Osiyo kubogi yo‘llanmasi bilan tabrikladi.
“Avvalambor barchani g‘alaba va Osiyo kubogi yo‘llanmasi bilan tabriklayman. Muxlislarning qo‘llab-quvvatlashi ancha kuch berdi. Ularning madadini so‘nggi soniyagacha his etib turdik. Afg‘oniston va Gong Kong terma jamoalariga qarshi o‘yinlar oson o‘tdi, biroq Eron ulardan kuchliroq ekani aniq edi. Shunday bo‘lishiga qaramay o‘yinda ularga imkoniyat qoldirmadik. Bahsga ertaroq nuqta qo‘yishimiz ham mumkin edi, biroq, minimal hisob uchrashuv so‘nggiga qadar hushyorlikni yo‘qotmaslikka undadi. Endilikda bor e’tiborimizni Osiyo o‘yinlariga qaratamiz”, — dedi u.
Uchrashuvning eng yaxshi futbolchisi sifatida e’tirof etilgan Abbosbek Fayzullayevning aytishicha, jamoa Eronning kuchli va zaif tomonlarini o‘rgangani sabab g‘alaba qozondi.
2024-yilgi yoshlar o‘rtasidagi Osiyo kubogi final bosqichiga 16 ta jamoa, jumladan, turnir tashkilotchisi Qatar ham yo‘llanma oldi. Ular orasida 11 ta guruh g‘oliblari, shuningdek, eng yaxshi to‘rtta ikkinchi o‘rinni egallagan jamoalar ham bor. Musobaqa 2024-yilning 15-aprelidan 3-mayigacha bo‘lib o‘tadi.

Молодёжная сборная Узбекистана в третьем туре группового этапа Кубка Азии среди футболистов до 23 лет одержала победу над Ираном. Матч, прошедший 12 сентября в Ташкенте, завершился со счётом 1:0.
Единственный гол на 47-й минуте игры забил полузащитник Аббосбек Файзуллаев, который технично принял дальний пас у штрафной соперника и поразил ворота иранцев.
Подопечные главного тренера Тимура Кападзе могли сделать счёт крупным, но вратарь Ирана U-23 совершил несколько сейвов.
После этой победы молодёжная сборная Узбекистана стала единоличным лидером группы E с девятью очками и вышла в финальную часть турнира. Второе место занимает Иран. Следом идут Афганистан и Гонконг, которые сыграли вничью в параллельном матче.
Главный тренер сборной Узбекистана U-23 Тимур Кападзе на послематчевой пресс-конференции поздравил всех с победой и путёвкой на Кубок Азии.
«Поддержка болельщиков придала много сил. Мы чувствовали их поддержку до последней секунды. Матчи со сборными Афганистана и Гонконга были лёгкими, но было видно, что Иран сильнее их. Несмотря на это, мы не оставили им шанса в игре. Мы могли бы поставить точку в матче раньше, но минимальный счёт побудил нас не терять бдительности до конца встречи. Теперь мы сфокусируемся на Азиатских играх», — сказал он.
Аббойсбек Файзуллаев, признанный лучшим игроком встречи, сказал, что команда изучила сильные и слабые стороны Ирана, что позволило ей одержать победу.
В финальный этап молодёжного Кубка Азии 2024 года вышли 16 команд, включая организатора турнира Катара. В их числе — 11 победителей групп, а также четыре лучшие команды, занявшие вторые места. Турнир пройдёт с 15 апреля по 3 мая 2024 года.