Avgust oyida O‘zbekiston ko‘chmas mulk bozorida uy-joy oldi-sotdisi ko‘paydi, deb xabar bermoqda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi.
Avgust oyida ko‘chmas mulk savdosi 12,8 foizga oshdi, ro‘yxatga olingan oldi-sotdi bitimlari soni 28 mingtani tashkil etdi. Bu bir oy oldingi ko‘rsatkichga nisbatan deyarli 3 mingtaga ko‘p. Eng katta o‘sish ko‘rsatkichlari Namangan — 33 foiz, Surxondaryo — 27 foiz va Samarqand — 25 foiz viloyatlarida qayd etildi. O‘tgan yilning avgust oyiga nisbatan uy-joy oldi-sotdi bitimlari soni 6 foizga oshdi.
So‘nggi ikki oy ichida poytaxt uy-joy bozorida faollik nisbatan past bo‘lsada o‘sayotganini ko‘rish mumkin. Avgust oyida savdo hajmi 10 foizga oshdi va 7,5 ming xonadonni tashkil etdi.
Toshkentda uy-joy ijarasi bozoridagi vaziyat poytaxtda yoz oxirida an’anaviy bo‘lgan kvartiralarni ijaraga olishga bo‘lgan talab avgust oyida ortib bormoqda. Toshkent shahrida 1 kv metr uchun o‘rtacha ijara narxi 2 foizga o‘sib, 8,9 dollarni tashkil etdi.
Uy-joy ijarasi uchun eng yuqori narxlar poytaxtning Shayxontohur (1 kv metr 11,3 dollardan), Yakkasaroy (11 dollar) va Mirobod (11,5 dollar) tumanlarida qayd etildi. Shu bilan birga, Shayxontohur (+5,4 foiz), Sergeli (+4,8 foiz), Olmazor (+4,5 foiz) tumanlarida ijaraga beriladigan uy-joylarning eng yuqori o‘sish sur’atlari kuzatildi. Poytaxtning faqat bitta tumanida — Mirobod tumanida (1,0 foizga) pasayish qayd etildi.
Poytaxtda kvartirani ijaraga olish Uchtepa (7,1 dollar), Sergeli (6,7 dollar) va Bektemir (5,6 dollar) tumanlarida eng maqbul narx bo‘lib qolmoqda. O‘tgan yilga nisbatan Toshkent shahrida ijaraning o‘rtacha narxi 2,3 foizga oshdi. Yil boshidan beri ijaraning o‘rtacha narxi deyarli 13,1 foizga kamaydi.
Ikkilamchi ko‘chmas mulk bozori
Ikkilamchi ko‘chmas mulk bozorida birinchi marta yil boshida kvartiralar narxining pasayishi kuzatildi. Avgust oyida uy-joylarning kvadrat metri uchun o‘rtacha narx 0,7 foizga pasaygan bo‘lsa, o‘tgan yilga nisbatan ikkilamchi uy-joylar narxi 22 foizga oshdi.
Aksincha, poytaxtda ikkilamchi uy-joy narxlari avgust oyida o‘sishda davom etdi va oy davomida 1,9 foizga oshdi (iyul oyida 1,5 foizga oshgan). Ikkilamchi ko‘chmas mulk narxlarining eng yuqori o‘sish sur’atlari Uchtepa — 3,6 foiz, Chilonzor — 3 foiz va Yakkasaroy-2,9 foiz tumanlarida qayd etildi. O‘tgan yilning avgust oyiga nisbatan Toshkent shahrida ikkilamchi uy-joylarning o‘rtacha narxi 31,6 foizga oshgan.

В августе выросли продажи жилья на рынке недвижимости Узбекистана, сообщает Центр экономических исследований и реформ.
В частности, по данным Министерства юстиции, за этот месяц зарегистрировано 28 тысяч сделок купли-продажи жилья, что на 12,8%, или почти на 3000 сделок больше июльских цифр (тогда рост был 5,5%) и на 6% — по сравнению с августом 2022 года. Это также рекордный показатель за всё время ведения наблюдений со стороны ЦЭИР с 2021 года. Для сравнения: в июле рост составил 5,5% (25 тысяч сделок).
Лидерами по росту продаж стали Наманганская — на 33%, Сурхандарьинская — 27% и Самаркандская области — 25%.
Последние два месяца рынок жилья Ташкента показывает умеренный рост — в августе реализовано около 7500 квартир (+10% по сравнению с июлем).
В августе в столице наблюдался рост спроса на аренду квартир, традиционный к концу лета (в основном, в связи с прибытием студентов из регионов).
Впервые с начала года на вторичном рынке недвижимости отмечен спад цен на квартиры. В августе средняя цена кв. м жилья снизилась на 0,7%, в то время как по отношению к прошлому году цены на «вторичке» выросли на 22%. Жильё подешевело в большинстве административных центров областей — в Андижане, Гулистане, Джизаке, Навои, Нукусе, Самарканде, Термезе, Ургенче и Фергане.
В Ташкенте цены на вторичное жильё в августе продолжили расти и увеличились за месяц на 1,9% против 1,5% в июле, а по сравнению с августом прошлого года — на 31,6%. Рост также наблюдался в Бухаре, Карши, Намангане и Ташкентской области.
Наиболее высокие темпы роста цен на «вторичку» зарегистрированы в Учтепинском — 3,6%, Чиланзарском — 3% и Яккасарайском — 2,9% районах.
Аренда
Средняя стоимость аренды в Ташкенте выросла на 2% — до 8,9 доллара за кв. м. Самые высокие цены за аренду отмечены в Шайхантахурском ($11,3), Яккасарайском ($11) и Мирабадском ($11,5) районах столицы. Самые доступные цены — в Учтепинском ($7,1), Сергелийском ($6,7) и Бектемирском ($5,6) районах.
Сильнее всего аренда подорожала в Шайхантахурском (+5,4%), Сергелийском (+4,8%) и Алмазарском (+4,5%) районах. Цены упали только в Мирабадском районе (-1%).
С начала года средняя стоимость аренды уменьшилась почти на 13,1%, но в годовом выражении выросла на 2,3%.