Kecha 13−14-sentabr kunlari 10-sonli bog‘chadan 14 nafar va boshqa ikkita bog‘chadan yana 4 nafar bola diareya tashxisi bilan shifoxonaga yotqizilgani xabar qilingandi.
Sanepidqo‘mita matbuot xizmati xabariga ko‘ra, 13-sentabr kuni tushdan boshlab ertasi kuni kechqurunga qadar 10-bog‘chada tarbiyalanayotgan bolalar ko‘ngil aynishi, qayt qilish, tana haroratning ko‘tarilishi, tez-tez ich ketishi kabi shikoyatlar bilan shahar shifoxonasiga murojaat qilgan.
Bolalardan 24 nafari ovqatdan zaharlanish yoki oshqozon faoliyatining funksional buzilishi birlamchi tashxisi bilan yotqizilgan, 7 nafariga birlamchi tibbiy yordam ko‘rsatilib, uyiga ruxsat berilgan.
Sanepidqo‘mita xodimlari laborator tekshiruvlar uchun yuqumli kasalliklar bo‘limiga murojaat qilgan bemorlardan hamda DMTT omborxonasida saqlanayotgan oziq-ovqat maxsulotlaridan namunalar oldi, deyiladi xabarda.
Bog‘chaning 240 nafar tarbiyalanuvchisi shifokorlar tomonidan to‘liq tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, nazoratga olindi. Voqea ortidan bog‘chaning ish faoliyati vaqtinchalik to‘xtatildi.

Число детей, госпитализированных с симптомами пищевого отравления из государственного детсада №10 города Ангрена Ташкентской области, составило 24, ещё 7 детей получили первую медицинскую помощь и были отправлены домой. Об этом сообщила пресс-служба Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
Вечером сообщалось, что 13−14 сентября с диагнозом диарея были госпитализированы 14 детей из 10-го детсада и ещё 4 ребёнка из двух других детсадов.
По данным комитета, дети поступили с 14:00 13 сентября по 21:00 14 сентября. У них наблюдались тошнота, рвота, повышенная температура тела и диарея.
Специалисты взяли образцы продуктов питания со склада детсада для проведения лабораторного исследования.
Работа детсада временно приостановлена. Врачи провели медосмотр 240 воспитанников и взяли их на медицинский учёт.