Sakkiz oy yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston davlat budjeti taqchilligi qariyb 40 trln so‘mga yetdi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati ma’lumoti bunga guvohlik bermoqda.
Bu yerda gap faqat davlat budjeti haqida ketmoqda. U davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlari, budjet tashkilotlarining budjetdan tashqari jamg‘armalari hamda Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi (suveren fond) mablag‘larini ham o‘z ichiga oluvchi konsolidatsiyalashgan budjetning bir qismidir. Avvalroq konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari va xarajatlari haqida ma’lumot bergan edik.
2023-yilning olti oyida davlat budjeti daromadlari 102,3 trln so‘m (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 11,1 foizga ko‘p), xarajatlari 129,1 trln so‘mdan (+25,3 foiz) oshgan edi. Ya’ni, davlat xarajatlari daromadlardan ikki baravar tez o‘sib bormoqda.
Shunday qilib, davlat budjeti xarajatlari daromadlardan 27,4 trln so‘mga oshib ketdi. Mamlakat YAIM hajmi ushbu davrda 469,9 trln so‘mni tashkil etgani inobatga olinsa, davlat budjeti taqchilligi 5,83 foizga yetdi.
O‘tgan ikki oyda (iyul-avgust) Davlat budjeti daromadlari 38,1 trln so‘mni, xarajatlari 50 trln so‘mni tashkil etdi. budjet taqchilligi 12,2 trln so‘m miqdorida qayd etildi.
Ma’lumotlar umumlashtirilsa, sakkiz oyda davlat budjeti taqchilligi 39,6 trln so‘mni tashkil etadi. Avgust oyi uchun YAIM bo‘yicha ma’lumotlar hali e’lon qilingani yo‘q, shuning uchun YAIMga nisbatan kamomad keyinroq oydinlashtiriladi.
Ta’kidlash joizki, hukumat joriy yil yakuni bo‘yicha davlat budjeti daromadlari va xarajatlari o‘rtasidagi ijobiy farq (profitsit) 4,2 trln so‘mga teng bo‘lishini prognoz qilgan edi. Xususan, 2023-yilda daromadlar 232,1 trln so‘m, xarajatlar 227,9 trln so‘mni tashkil etishi kerak edi.
Avgust oyida QQSni qaytarish hajmi qariyb 1,5 trln so‘mga — 985 mlrd so‘mdan 2,4 trln so‘mga keskin oshdi. Oy davomida QQS tushumlari ham 4,52 trln so‘mdan 3,97 trln so‘mga, daromad solig‘i tushumlari esa 3,7 trln so‘mdan 3,08 trln so‘mga kamaygan. Bu yo‘qotishlar 3,3 trln so‘mdan 6,1 trln so‘mgacha oshgan boshqa daromadlar hisobidan qoplandi (davlat korxonalaridan olingan dividendlar yoki xususiylashtirishdan olingan daromadlar bo‘lishi mumkin).
budjetning xarajatlar qismi ijtimoiy xarajatlar hisobiga ko‘payib, bir oy davomida 9,5 trln so‘mdan 14,6 trln so‘mga o‘sdi. To‘langan ijtimoiy nafaqalar hajmi 1,7 trln so‘mdan 2,8 trln so‘mga, subsidiyalar salkam 600 mlrd so‘mga, qarzlarga xizmat ko‘rsatish xarajatlari 349 mlrd so‘mdan 884 mlrd so‘mga, investitsion xarajatlar 2,4 trln so‘mdan 4,7 trln so‘mga oshdi.
Avval xabar berganimizdek, prezident qarori loyihasida 2023-yilda konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligining maksimal hajmini YAIMga nisbatan 3 foizdan 5 foizga yoki 53,4 trln so‘mgacha oshirish taklif etilgan. Agar hukumat yana xarajatlar chegarasini bajara olmasa, bu davlat xarajatlarining 1,8 mlrd dollarga oshishiga olib keladi.
Birinchi yarim yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston konsolidatsiyalashgan budjeti taqchilligi 5,7 foizni tashkil etdi — xarajatlar daromadlardan 26,9 trln so‘mga oshdi. Bu 2020-yilgi pandemiya, shuningdek, 2021−2022-yillardagi ko‘rsatkichlardan ko‘pdir. Yillar davomida hukumat hech qachon taqchillik chegarasini ushlab tura olmagan.

Дефицит государственного бюджета Узбекистана по итогам восьми месяцев достиг почти 40 трлн сумов. Это следует из данных пресс-службы Министерства экономики и финансов.
Речь сейчас только про госбюджет. Он входит в состав консолидированного бюджета, который также включает в себя бюджеты государственных целевых фондов, внебюджетные фонды бюджетных организаций и средства Фонда реконструкции и развития (суверенный фонд). Ранее мы рассказывали о доходах и расходах консолидированного бюджета.
За первые шесть месяцев 2023 года доходы госбюджета составили 102,3 трлн сумов (на 11,1% больше, чем за аналогичный период прошлого года), расходы превысили 129,1 трлн сумов (+25,3%). То есть расходы государства растут более чем в два раза быстрее, чем доходы.
Таким образом, расходы госбюджета превысили доходы на 27,4 трлн сумов. Учитывая, что ВВП страны за этот период составил 469,9 трлн сумов, то дефицит госбюджета достиг 5,83%.
За последние два месяца (июль-август) доходы госбюджета составили 38,1 трлн сумов, расходы — 50 трлн сумов. Бюджетный дефицит зафиксирован на уровне 12,2 трлн сумов.
Если суммировать данные, то дефицит госбюджета за восемь месяцев составляет 39,6 трлн сумов. Данные по ВВП по итогам августа ещё не вышли, поэтому дефицит к ВВП будет уточнён позже.
Стоит отметить, что правительство прогнозировало положительную разницу (профицит) между доходами и расходами госбюджета по итогам этого года на 4,2 трлн сумов. В частности, доходы в 2023 году должны составить 232,1 трлн сумов, а расходы — 227,9 трлн сумов.
В августе объем возмещения налога на добавленную стоимость резко увеличился почти на 1,5 трлн сумов — с 985 млрд до 2,4 трлн сумов. Поступления по НДС за месяц также снизились — с 4,52 трлн до 3,97 трлн сумов, по налогу на прибыль — с 3,7 трлн до 3,08 трлн сумов. Эти потери были компенсированы за счёт других доходов (это могут быть дивиденды от госпредприятий или доходы от приватизации), которые выросли с 3,3 трлн до 6,1 трлн сумов.
Расходная часть бюджета возросла за счёт социальных расходов, которые за месяц выросли с 9,5 трлн до 14,6 трлн сумов. Объём выплаченных социальных пособий вырос на 1,7 трлн сумов — до 2,8 трлн сумов, субсидии — почти на 600 млрд сумов, расходы на обслуживание долга — с 349 млрд до 884 млрд сумов, инвестиционные расходы — с 2,4 трлн до 4,7 трлн сумов.
Как мы сообщали ранее, проектом постановления президента предлагается увеличить предельный размер дефицита консолидированного бюджета в 2023 году с 3% до 5% ВВП, или до 53,4 трлн сумов. Если правительство снова не уложится в лимит расходов, это приведёт к увеличению госрасходов на 1,8 млрд долларов.
По итогам первого полугодия дефицит консолидированного бюджета Узбекистана составил 5,7% — расходы превысили доходы на 26,9 трлн сумов. Это больше показателей пандемийного 2020 года, а также в 2021−2022 годах. За эти годы правительство ни разу не укладывалось в лимит дефицита.