O‘zbekiston bo‘ylab 3082 ta, poytaxtning o‘zida esa 2984 ta reklama va axborot obyektlari hech qanday hujjatlarsiz joylashtirilgani aniqlandi. Bu haqda Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi xabar berdi.
Mamlakatda jami 16 832 ta tashqi reklama va axborot obyektlari mavjud bo‘lib, shundan 11 144 tasi yoki 66 foizi Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi. O‘tkazilgan xatlovlar natijasiga ko‘ra, ularning 9905 tasi (58,8 foizi) belgilangan talablarga mos emasligi aniqlangan (shundan 6004 tasi Toshkent shahrida).
Xususan, ularning 3082 tasi (31,1 foizi) noqonuniy, hech qanday hujjatlarsiz joylashtirilgani ma’lum bo‘lgan. Ushbu ko‘rsatkich Toshkent shahrida 2984 tani tashkil etgan.
Ta’kidlanishicha, 4646 ta tashqi reklama obyektlari bo‘yicha ularda aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va qaror talablariga moslashtirish yoki ixtiyoriy ravishda demontaj qilish yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan konstruksiya egalariga 1825 ta ko‘rsatma xatlari kiritilgan.
Qo‘mita, Toshkent shahar va tumanlar hokimlarining ma’naviyat va davlat tili masalalari bo‘yicha maslahatchilari, Ma’naviyat va ma’rifat markazi mas’ul xodimlaridan iborat ishchi guruhlar avgust oyida o‘rganish ishlari olib borgan. Xususan, Toshkent shahrida tashqi reklama obyektlaridagi reklamalarning davlat tilida bo‘lishini ta’minlash yuzasidan jami 745 ta monitoring o‘tkazilgan.
Shundan 159 ta (21,3 foiz) holatda reklamaning, 339 ta holatda (45,5 foiz) peshlavhalarning va 39 ta (5 foiz) holatda boshqa e’lon va matnlarni boshqa tillarda berilgani aniqlangan. 108 ta holatda kamchiliklar ixtiyoriy bartaraf etilib, qolgan kamchiliklarni bartaraf etilishi bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berilgan.

По всему Узбекистану без каких-либо разрешительных документов было размещено 3082 рекламно-информационных объекта, а в Ташкенте, в частности, — 2984. Об этом сообщил Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
Всего в стране насчитывается 16 832 объекта наружной рекламы, из них 11 144, или 66%, расположены в Ташкенте. По результатам проверок 9905 из них (58,8%) признаны несоответствующими нормативным требованиям (6004 из них — в Ташкенте).
Как отмечается в сообщении, по 4646 объектам наружной рекламы хокимияты направили их владельцам 1825 писем-предписаний об устранении выявленных недостатков и приведении их в соответствие с требованиями закона или о добровольном демонтаже.
Кроме того, в августе рабочие группы из числа сотрудников комитета, советников хокимов районов Ташкента, а также работников Центра духовности и просветительства провели в столице 745 мониторинговых мероприятия для обеспечения размещения наружной рекламы на государственном языке. Согласно закону «О рекламе», она должна распространяться на государственном языке, перевод может быть продублирован на других языках при соблюдении ряда требований.
Было установлено, что в 159 (21,3%) случаях реклама, 339 (45,5%) случаях вывески и 39 (5%) случаях иные объявления и материалы были опубликованы на языках, отличных от государственного. В 108 случаях недостатки были устранены добровольно, даны указания по устранению оставшихся недостатков.