Hukumat 15-sentabrdagi qarori bilan gaz tariflari oshirilgandan so‘ng avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shaxobchalarida (AGTKSH) narxlarning keskin oshishini cheklash choralarini tasdiqladi.
Hujjatda bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Qo‘chqorov, Bosh prokuratura, DXX, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi, Soliq qo‘mitasi hamda O‘zneftgazinspeksiyaga AGTKSHlarda gazni hisobga olish uskunalari to‘liq avtomatlashtirilgan nazorat tizimiga ulanishi hamda ma’lumotlar onlay rejimda aks etib turishi uchun qat’iy nazorat o‘rnatish topshirildi.
Shuningdek, ular noqonuniy ulanishlar, yoqilg‘i-energetika resurslarini o‘g‘irlash va noqonuniy iste’mol qilishning boshqa holatlarini, ularning yuzaga kelishiga sabab bo‘layotgan sabab va shart-sharoitlarni aniqlash, bartaraf etish va oldini olish bo‘yicha nazorat chora-tadbirlarini kuchaytirishlari kerak bo‘ladi.
Yanada aniqrog‘i, keyingi olti oy davomida gaz quyish shoxobchalarida tabiiy gazning maksimal chakana narxi bir kubometr uchun 3250 so‘mdan oshmasligini ta’minlash bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rildi.
Tizimga hisobga olish uskunalari ulanmagan va ma’lumotlarni onlayn tarzda uzatmayotgan, chegaralangan chakana narxlarni asossiz oshirgan, yoqilg‘i-energetika resurslarini noqonuniy iste’mol qilgan yoqilg‘i quyish shoxobchalari gaz olmaydi.
Energetika vazirining aytishicha, 3250 so‘mlik cheklangan narx Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda Soliq qo‘mitasi birgalikda narxlar tahlili asosida belgilangan.
Bu qay darajada bozor chorasi degan savolga javob berar ekan, Jo‘rabek Mirzamaxmudov “bu barcha gaz quyish shoxobchalariga o‘z investitsiyalari daromadini ta’minlash imkonini beradigan daraja”, deya ta’kidladi.
“Ikkinchidan, ular aslida o‘z investitsiyalarini qaytarib olishgan. Chunki men tartibga soluvchi sifatida shuni aytishim mumkinki, keyingi bir-ikki yil ichida deyarli birorta ham yangi yoqilg‘i quyish shoxobchasi qurilmagan yoki ishga tushirilmagan. Ya’ni, barchasi [AGTKSH] avval qurilgan yoqilg‘i quyish shoxobchalari bo‘lib, ular foydasini chiqargan va [investitsiyalarini] qaytargan. Shuning uchun ular tegishli rentabellik ta’minlanmaydi, deyishsa, biz bunga qo‘shilmaymiz. Buni tahlil qilishimiz, barchaga raqamlarni aniq ko‘rsatishimiz, qismlarga ajratishimiz, isbotlashimiz mumkin”, — dedi u.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, tavsiya etilgan narxlarda yoqilg‘i quyish shoxobchalarining rentabellik darajasi kamida 10 foizni tashkil qiladi. Narx cheklovlari iste’molchilarga — aholiga va transportdan foydalanadigan har bir kishiga nisbatan “ijtimoiy adolat” uchun joriy etilgan.
“Bu boshqa narxlarga ta’sir qilmasligi uchun, sun’iy o‘sish bo‘lmasligi uchun. Bilasizmi, aholining birlamchi ehtiyojlari bo‘yicha, insof bilan ishlashlari uchun degan bo‘lardim. Menimcha, kamida 10% rentabellik bularning barchasiga imkon beradi. Savol tug‘iladi — nega endi kichik [kapital] investitsiyalar bilan rentabellikka ega, avvallari bundan ham yuqori bo‘lgan — 10% dan 20% gacha, hatto 30−40% olisharkan? Nima uchun ular bunday rentabellik bilan ishlashlari kerak, boshqalar — deylik taksi haydovchilari — nima uchun o‘z xarajatlarini oshirishlari kerak ekan?” — degan savolni o‘rtaga tashladi u.
Energetika vazirligi rahbari, shuningdek, tog‘-kon va qayta ishlash korxonalari, energiya resurslarini tashuvchi kompaniyalar zarar yoki minimal rentabellik bilan ishlayotganini ta’kidladi. “Ular minimal rentabellik bilan ishlaydi va shunchaki ushbu resursni sotadiganlar. Ha, ular tadbirkor, tushunamiz, lekin vijdon bo‘lishi kerak”, — dedi vazir.
Jo‘rabek Mirzamaxmudov nima uchun gaz quyish shoxobchalarida gaz taqchilligi bo‘lishini kutmasligini tushuntirdi.
“Agar kimdir buni sun’iy ravishda qilsa, biz shunga yarasha munosabat bildiramiz. Bizda litsenziya shartnomasi bor, ular ma’lum bir tartib, rejimga rioya qilishlari kerak. Agar ular yopilsa, bu ularning zarariga bo‘ladi. Bu ularning foyda keltirmasligini anglatadi. Biz kafolatlangan hajmlarni beramiz, ular esa ularning rentabelligini ta’minlaydi”, — dedi u.
Yoqilg‘i quyish shoxobchalarida narxlar qanday aniqlanadi?
Vazirning ta’kidlashicha, gaz quyish shoxobchalarida narxlarni belgilashda aksiz, yer, mulk solig‘i, QQS, daromad solig‘i, suv, amortizatsiya, ekspluatatsiya, xodimlarning ish haqi, yagona ijtimoiy to‘lov, elektr energiyasi, moylar, bank xarajatlari va boshqalar hisobga olinadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, gaz quyish shoxobchalarining sof foydasi 2800 so‘mdan sotilayotgan 1 kubometr gazdan 200−221 so‘mni tashkil etmoqda.
O‘zbekistondagi gaz quyish shoxobchalari ta’sischilaridan biri ismini oshkor qilmaslik sharti bilan “Gazeta.uz”ga ma’lum qilishicha, davlat ularni 1 foizlik rentabellik bilan ishlashga majbur qilishi mumkin. Uning ta’kidlashicha, ushbu sohada yirik gaz o‘g‘riligi sodir bo‘lmoqda — asosan “davlat amaldorlariga yaqin bo‘lgan yoqilg‘i quyish shoxobchalarida o‘g‘rilanadi”.
“Hozir bizda onlayn buxgalteriya tizimi mavjud, lekin ular hisoblagichni yoqmaydi. Ularni bog‘lashga harakat qilsin-chi”, — dedi u.
Gaz narxini shakllantirish bo‘yicha hisob-kitoblar (QQSsiz)
Tadbirkor hozirda gaz quyish shoxobchasida gazni 3000 so‘mdan sotayotgani va yetkazib berish hajmi oyiga 250 ming kubometr bo‘lsa, har bir kubometridan 411 so‘m foyda ko‘rayotganini ta’kidladi. 1-oktabrdan gaz (1000 so‘mdan 1500 so‘mga) va elektr energiyasi (450 so‘mdan 900 so‘mga) oshirilgach, foyda 50−100 so‘mgacha tushishini kutmoqda. “Bunday narxlar bilan ishlash imkonsiz bo‘lishi mumkin”, dedi u.
AGTKSH rahbarining fikricha, gaz quyish shoxobchalari benzin sotishga o‘tishlari foydali bo‘ladi, bu yerda rentabellik bir litr uchun o‘rtacha 300 so‘mni tashkil etadi, biroq uzbu holatda davlat benzin importi uchun ko‘proq xorijiy valyuta sarflaydi.
“Gaz va benzinni import qilish uchun qancha valyuta sarflanayotganini hisoblab chiqishsin. Hozir benzin gazdan 2−3 barobar qimmat. Valyuta ham import gazini sotib olganidan 3 barobar ko‘p sarflanadi. Gaz quyish shoxobchalarida yoqilg‘i quyish shoxobchalariga qaraganda ko‘proq odam ishlaydi. Gaz quyish shoxobchalari ko‘proq soliq to‘laydi”, — deydi tadbirkor.

Введение предельной цены на газовых автозаправках не должно привести к дефициту, заявил в интервью «Газете.uz» министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов.
Правительство своим постановлением от 15 сентября утвердило меры по ограничению резкого роста цен на автомобильных газонаполнительных компрессорных станциях (АГНКС) после повышения тарифов на газ.
Документом вице-премьеру Джамшиду Кучкарову, Генеральной прокуратуре, СГБ, Агентству по противодействию коррупции, Комитету по развитию конкуренции и защите прав потребителей, Налоговому комитету и Узнефтегазинспекции поручено строго контролировать, чтобы приборы учёта газа на АГНКС были полностью подключены к автоматизированной системе контроля и учёта природного газа и чтобы данные передавались в режиме онлайн.
Они также должны будут усилить меры контроля по выявлению, устранению и предотвращению незаконного подключения, хищения топливно-энергетических ресурсов и других случаев незаконного потребления, а также причин и условий, способствующих их возникновению.
Более того, поручено принять строгие меры, чтобы следующие шесть месяцев максимальная розничная цена на природный газ на АГНКС не превышала 3250 сумов за кубометр.
Заправки, которые не подключили приборы учёта к системе и не передают данные в режиме онлайн, допускают необоснованное повышение лимитированной розничной цены, незаконное потребление топливно-энергетических ресурсов, их хищение, не будут получать газ.
Министр энергетики сообщил, что предельная сумма в 3250 сумов была установлена по итогам анализа цен совместно с Министерством экономики и финансов и Налоговым комитетом.
Отвечая на вопрос, насколько это рыночная мера, Журабек Мирзамахмудов указал, что «это уровень, который позволяет всем газозаправкам обеспечить возвратность их вложенных средств».
«Во-вторых, они уже, в принципе, вернули свои инвестиции. Потому что — как регулятор могу сказать — за последние один-два года новые заправки почти не строились, не вводились. То есть все [АГНКС] — это ранее построенные заправки, которые амортизировали и вернули свои [инвестиции]. Поэтому, когда будут говорить, что не будет соответствующая рентабельность обеспечиваться, мы будем не согласны. Мы можем это проанализировать, чётко всем по цифрам, по полочкам разложить, доказать», — отметил он.
По словам министра, при рекомендованных ценах уровень рентабельности газовых заправок составит минимум 10%. Ограничение цен вводится для «социальной справедливости» по отношению к потребителям — населению и всем, кто пользуется транспортом.
«Чтобы это не влияло на другие цены, чтобы не было искусственного завышения. Знаете, на первоочередных нуждах населения,. я бы так сказал, чтобы не наваривались. Я думаю, что минимум 10% рентабельности это всё позволяет. Вопрос — почему у них при небольших [капитальных] вложениях рентабельность, которая была раньше ещё выше — от 10% до 20%, даже 30−40%? Почему они должны с такой рентабельностью работать, тогда как другие — условно таксисты — должны повышать свои издержки?» — заявил он.
Глава Минэнерго также отметил, что добывающие и перерабатывающие предприятия, компания, транспортирующие энергоресурсы работают с убытками или минимальной рентабельностью. «Они работают с минимальной рентабельностью, а те, кто перепродают просто этот ресурс,. да, они предприниматели, мы понимаем, но должна же быть совесть», — сказал министр.
Журабек Мирзамахмудов пояснил, почему не ожидает дефицита газа на АГНКС.
«Если кто-то искусственно это будет делать, мы соответствующим образом на это будем реагировать. У нас есть лицензионное соглашение, когда они должны соблюдать определённый порядок, режим. Если будут закрываться, это же в ущерб им самим. Это означает, что они не будут получать прибыль. Мы будем гарантированные объёмы давать, а они будут свою рентабельность обеспечивать», — отметил он.
Как формируется цена на газовых заправках
Министр отметил, что при формировании цен на АГНКС учитывается акцизный, земельный, имущественные налоги, НДС, налог на прибыль, вода, амортизация, эксплуатация, заработная плата работников, единый социальный платёж, электроэнергия, масла, банковские затраты и прочее.
По его словам, чистая прибыль газовых заправок составляет 200−221 сумов с кубометра газа, который продаётся по 2800 сумов.
Один из учредителей газовых заправок в Узбекистане на условиях анонимности рассказал «Газете.uz», что государство может заставить работать и с рентабельностью 1%. Он утверждает, что в сфере происходят крупные хищения газа — в основном «воруют заправки, приближённые к государственным служащим».
«У нас сейчас система учёта и так подключена онлайн, но у них не включают счётчик. Пусть пробуют их подключить», — сказал он.
Расчёты по формированию цены до повышения цен на газ (без НДС). Расчёты по формированию цены до повышения цен на газ (без НДС).
Расчёты по формированию цены после повышения цен на газ (без НДС).Расчёты по формированию цены после повышения цен на газ (без НДС).
Предприниматель указал, что сейчас продаёт газ на заправке по 3000 сумов и получает прибыль в 411 сумов за каждый кубометров при условии, что объём поставок составит 250 тысяч кубов в месяц. После повышения цены на газ (с 1000 до 1500 сумов) и электричество (с 450 до 900 сумов) с 1 октября он ожидает, что прибыль упадёт до 110 сумов. «Скорее всего, невозможно будет работать с такими ценами», — сказал он.
Глава АГНКС считает, что для газовых заправок будет выгоднее перейти на продажу бензина, где рентабельность в среднем составляет 300 сумов с литра, однако в этом случае государство будет тратить больше валюты на импорт бензина.
«Пусть посчитают, сколько валюты уходит при импорте газа и бензина. Сейчас бензин стоит в 2−3 раза дороже газа. Валюты тоже будет уходить в 3 раза больше, чем если бы покупали импортный газ. На АГНКС работают больше людей, чем на АЗС. Газовые заправки платят больше налогов», — сказал предприниматель.
Ранее министр энергетики, отвечая на вопрос о льготных ценах для некоторых АГНКС, заявил, что государственные поставщики продают газ газовым заправкам по единой отпускной цене.