19-sentabr kuni O‘zbekiston Oliy Majlisi Senatining Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasida jinoiy va ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslarga davlatning dunyoviyligini mustahkamlovchi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasining dastlabki muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda parlament yuqori palatasi matbuot xizmati xabar berdi. “Gazeta.uz” Qonunchilik palatasi ushbu qonunni sentabr boshida qabul qilganini yozgan edi.
Muhokama chog‘ida so‘nggi paytlarda mamlakatimizda diniy soha vakillari tomonidan qonuniy nikoh bo‘lmasa ham nikoh tuzishga doir diniy marosimlarni amalga oshirilayotgani ta’kidlandi. “Bu o‘z-o‘zidan ijtimoiy muammolar yuzaga kelishiga sabab bo‘lmoqda”, — deyiladi xabarda.
Qo‘mita, shuningdek, ayrim diniy blogerlar tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda dunyoviy va diniy hayot tarzini olib boruvchi jamiyat vakillari orasida bahs-munozaralarga sabab bo‘layotgan, faqat o‘zining diniy qarashlarini ifodalovchi va diniy adovatni qo‘zg‘atishga qaratilgan chiqishlar ko‘payib borayotganini qayd etdi.
Tuzatishlarda milliy, irqiy, etnik yoki diniy mansubligiga qarab bir toifa fuqarolarni boshqa toifa fuqarolardan ustunligini yoki nuqsonli ekanligini targ‘ib qilganlik, nikohi qonunda belgilangan tartibda qayd etilmagan shaxslar o‘rtasida nikoh tuzishga doir diniy marosimni amalga oshirganlik, ko‘p xotinli bo‘lishni targ‘ib qilganlik, jins bo‘yicha kamsitishni targ‘ib qilganlik uchun tegishli javobgarlik belgilash nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, xotin-qizlar va erkaklar teng huquqliligini ochiqdan-ochiq inkor etganlik hamda fuqarolarni milliy, irqiy, etnik yoki diniy mansubligiga qarab kamsitganlik hamda diniy tashkilot tomonidan o‘zining ustavida nazarda tutilmagan faoliyat bilan shug‘ullanganlik uchun ham javobgarlik belgilanmoqda.
Qonun bilan fuqarolarning jamoat joylarida ibodat liboslarida yurganlik uchun belgilangan ma’muriy javobgarlik bekor qilinmoqda (istisno — yuzni tibbiy ko‘rsatmalar asosida yoki transport vositasida xavfsizlikni ta’minlash uchun maxsus bosh kiyimlar, shuningdek, mehnat va xizmat faoliyatini amalga oshirishda yoki sport va madaniy tadbirlar bilan bog‘liq bo‘lgan holatlar hamda qonun bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri ruxsat etilgan hollar).
Shu bilan birga, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksdan “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi qonunning eski tahririda nazarda tutilgan fuqarolarning jamoat joylarida diniy (namoz) libosida ko‘rinishi uchun javobgarlik ham chiqarib tashlandi.
Senat matbuot xizmatining “Gazeta.uz”ga aniqlik kiritishicha, diniy (namoz o‘qiladigan) libos kiyish taqiqlanmaydi, lekin yuzni berkitib turuvchi bosh kiyim va sharf o‘rash (shaxsni aniqlashning imkoni bo‘lmagan darajada) javobgarlikka sabab bo‘ladi.
“Muhokamalar jarayonida ushbu Qonunning qabul qilinishi natijasida jamiyatda millatlararo totuvlikni, diniy bag‘rikenglikni yanada mustahkamlashga, dunyoviy qadriyatlarni saqlab qolishga hamda xotin-qizlarning huquqlarini ishonchli himoya qilishga erishilishi qayd etildi”, — deyiladi xabarda.

В Комитете Сената Олий Мажлиса Узбекистана по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции 19 сентября был предварительно обсуждён закон о поправках в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности, которые закрепляют светскость государства. Об этом сообщила пресс-служба верхней палаты парламента. «Газета.uz» писала, что Законодательная палата приняла закон в начале сентября.
В ходе обсуждении говорилось, что в последнее время в Узбекистане религиозные обряды совершаются представителями религиозной сферы даже при отсутствии законного брака. «Это само по себе становится причиной появления социальных проблем», — подчеркнули участники дискуссии.
В комитете также отметили, что участились публикации в социальных сетях некоторыми религиозными блогерами материалов, отражающих только их религиозные взгляды и направленных на возбуждение религиозной вражды. Это, «в свою очередь, вызывает споры среди представителей общества, ведущих светский и религиозный образ жизни», говорилось при обсуждении.
Поправками предусматривается установление ответственности за пропаганду превосходства или неполноценности граждан по признаку их национальной, расовой, этнической или религиозной принадлежности, за совершение религиозного обряда по заключению брака лицами, брак которых не зарегистрирован государством, пропаганду многожёнства и пропаганду дискриминации по признаку пола.
Кроме того, предусмотрена ответственность за публичное отрицание равноправия женщин и мужчин, дискриминацию граждан по признаку национальной, расовой, этнической или религиозной принадлежности, за осуществление религиозной организацией деятельности, не предусмотренной ее уставом.
Вместе с тем, устанавливается административная ответственность за нахождение в общественных местах с закрытым лицом в степени, не позволяющей идентифицировать личность (исключение — закрытие лица на основании медицинского показания или в специальном головном уборе, для безопасности в транспортном средстве, либо в случаях, связанных с трудовой и служебной деятельностью или спортивных и культурных мероприятиях во время их проведения, а также прямо разрешённых законодательством).
При этом из КоАО исключается административная ответственность за появление граждан в общественных местах в культовых (молитвенных) одеяниях, которая предусматривалась старой редакцией закона «О свободе совести и религиозных организациях».
В пресс-службе Сената «Газете.uz» уточнили, что ношение культовой (молитвенной) одежды не запрещается, но ношение головных уборов и платков, закрывающих лицо (в той степени, в которой невозможно идентифицировать личность), влечёт ответственность.
«В ходе обсуждений подчёркнуто, что принятие закона служит укреплению межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе, сохранению светских ценностей и надёжной защите прав женщин», — говорится в сообщении.