Aniqlanishicha, A.S. “Abu Ali ibn Sino” MFY hokim yordamchisi lavozimida ishlab, O‘zbekiston prezidentining “Har bir oila-tadbirkor” dasturini amalga oshirish to‘g‘risida”gi PQ-3777 sonli qarori bilan berilgan fuqarolarga imtiyozli kreditlar ajratishdagi maxsus vakolatdan mansab mavqeyini suiiste’mol qilib, kredit mablag‘larini o‘zlashtirgan.
Xususan, u “Abu Ali ibn Sino” MFY hududida yashamaydigan va faoliyat ko‘rsatmaydigan M.H., J.A., N.G‘., M.A. va A.M. nomiga mototransport vositasi hamda ichimlik suvini qayta ishlash apparatini sotib olish uchun 33 mln so‘mdan, jami 163 mln so‘mlik imtiyozli kredit ajratib, ularni o‘zlashtirish yo‘li bilan talon-toroj qilgan.
Hokim yordamchisi 14-sentabrda Jinoyat kodeksining 167-moddasi 3-qismi “g” bandi (Kompyuter texnikasi vositalaridan foydalanib sodir etilgan o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish), 209-moddasi 1-qismi (Mansab soxtakorligi) va 209-moddasi 2-qismi “a” bandi (Takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan sodir etilgan mansab soxtakorligi) bilan ishda ayblanuvchi tariqasida jalb qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

В Бухаре задержан помощник хокима в махалле по подозрению в хищении льготных кредитов, сообщила прокуратура Бухарской области.
Установлено, что помощник хокима в махалле «Абу Али ибн Сино» Р. А., отвечавший за распределение кредитов гражданам по программе «Каждая семья — предприниматель», оформил кредиты на имя пятерых граждан, которые не проживали и не работали на территории этой махалли.
Размер каждого кредита составлял 33 млн сумов, они были выделены для приобретения мототранспортных средств и устройства для очистки питьевой воды. Полученые кредитные средства в размере 163 млн сумов Р. А. присвоил.
Прокуратура Бухары возбудила уголовное дело по части 2 статьи 167 (хищение путём злоупотребления должностным положением) и части 1 статьи 209 (Должностной подлог) Уголовного кодекса.
Помощнику хокима избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Областная прокуратура взяла ситуацию под свой контроль.
О финансовых преступлениях, совершенных помощниками хокимов, наделённых широкими полномочиями, сообщается периодически. В 2022 году в Юнусабадском районе Ташкента при получении у предпринимателя 35 тысяч долларов задержан помощник хокима района. В Гузарском районе Кашкадарьи при получении 300 долларов был задержан помощник хокима, который обещал местному жителю устроить его фельдшером в областной центр экстренной медицинской помощи.