Shavkat Mirziyoyev 19-sentabr kuni Nyu-Yorkda BMT Bosh assambleyasining 78-sessiyasida so‘zlagan nutqida Markaziy Osiyo mintaqasida “mintaqaviy o‘ziga xoslikni anglash” tuyg‘usi kuchayib borayotganini ta’kidladi.
“So‘nggi yillarda Markaziy Osiyo yaxshi qo‘shnichilik, barqarorlik, o‘zaro hamkorlik va rivojlanish yo‘lidan bormoqda. Birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli O‘zbekiston barcha qo‘shnilari bilan davlat chegaralari, transport koridorlari va suvdan foydalanish bo‘yicha muammolarni bartaraf etishga muvaffaq bo‘lmoqda”, — dedi prezident.
U so‘nggi yillarda mintaqa davlatlari o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2,5 barobar, qo‘shma korxonalar soni esa 5 barobar oshganini ta’kidladi.
“Mintaqamiz iqtisodiy rivojlanish markaziga, Sharq va G‘arbni, Shimol va Janubni bog‘laydigan transport-kommunikatsiya ko‘prigiga aylanib, unga qiziqish tobora ortib bormoqda”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markaziy Osiyoning dunyoga ochiqligi — mintaqa xavfsizligi va barqaror rivojlanishini ta’minlaydigan eng muhim shartga aylanmoqda, dedi u.
“Ishonch bilan aytish mumkinki, bizning xalqlarimizni mintaqaviy o‘ziga xoslikni anglash tuyg‘usi birlashtirmoqda va bu tuyg‘u tobora kuchayib bormoqda. Bizning nafaqat tariximiz, balki kelajagimiz, hayotiy muhim manfaatlarimiz ham umumiy va mushtarakdir. Mintaqaviy hamkorligimizni kengaytirishdan boshqa yo‘limiz yo‘q va bo‘lishi ham mumkin emas!” — dedi O‘zbekiston prezidenti.
U “xalqaro hamjamiyatning qo‘llovi bilan Markaziy Osiyo birdamlik yo‘lidan borishda davom etishiga” ishonch bildirdi.
“Markaziy Osiyoni tinch va gullab-yashnayotgan hududga aylantirish O‘zbekiston tashqi siyosatida bundan buyon ham ustuvor maqsad bo‘lib qoladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
O‘zbekiston prezidenti o‘z nutqida, shuningdek, dunyoda “ishonch inqirozi” va “xalqaro huquqdan chekinish” tufayli yuzaga kelgan keskinlik kuchayib borayotganini qayd etgandi. U mamlakatlarni “umumiy manfaatlarni mavjud ziddiyatlardan yuqori qo‘ygan holda” jipslashishga chaqirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая на 78-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке 19 сентября, отметил растущее чувство «осознания региональной идентичности» в регионе Центральной Азии.
«В последние годы Центральная Азия идёт по пути укрепления добрососедства, стабильности, сотрудничества и развития. Благодаря нашим совместным усилиям Узбекистану и всем соседним странам удалось решить многие проблемы, связанные с государственными границами, транспортными коридорами и водопользованием», — отметил президент.
Он указал, что взаимная торговля между странами региона за последние годы выросла в 2,5 раза, а количество совместных предприятий — в 5 раз.
«Наш регион становится центром экономического развития, транспортно-коммуникационным мостом, соединяющим Восток и Запад, Север и Юг. И интерес к нему всё возрастает», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Важнейшим условием, обеспечивающим безопасность и устойчивое развитие региона, становится открытость Центральной Азии всему миру, подчеркнул он.
«Можно с уверенностью сказать, что наши народы объединяет осознание региональной идентичности, и это чувство всё больше укрепляется. У нас не только одно прошлое, но и общее будущее, совпадающие жизненно важные интересы. У нас нет другого выбора, кроме как расширять региональное сотрудничество!» — заявил президент Узбекистана.
Он выразил уверенность, что «при поддержке международного сообщества Центральная Азия продолжит идти по пути консолидации».
«Превращение Центральной Азии в мирный и процветающий регион будет оставаться приоритетной целью внешней политики Узбекистана», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Мы писали, что в своей речи президент Узбекистана также отметил растущую напряжённость в мире, вызванную «кризисом доверия» и «отходом от норм международного права». Он призвал страны сплотиться «на основе того, что общие интересы выше существующих противоречий».