2024-yil bahoridan Qirg‘iziston kinoteatrlarida namoyish etilayotgan barcha xorijiy filmlar qirg‘iz tilidagi subtitrlar bilan birga namoyish etiladi. Bu haqda “Kыrgыztasmasы” davlat kinomarkazi xabar berdi.
Regulyatorning ma’lum qilishicha, bu borada Qirg‘izistondagi xorijiy filmlarning eng yirik distribyutorlari bilan kelishuvga erishilgan.
“Kыrgыztasmasы” direktori Talantbek Tolobekov chet el filmlarini subtitr bilan berishni ularni qirg‘iz tiliga dublyaj qilish masalasidagi “birinchi qadam” deb atadi.
“Bu birinchi bosqichda eng maqbul variant, chunki dublyaj va sinxron ovozli tarjima katta budjetlarni talab qiladi”, — dedi u.
Iyul oyida Qirg‘izistonda qirg‘iz tilining maqomini mustahkamlovchi davlat tili haqidagi yangilangan qonun kuchga kirdi. Unga ko‘ra, ta’lim, fan, madaniyat, ommaviy axborot vositalari, hujjat aylanishi hamda boshqa soha va yo‘nalishlarda qirg‘iz tilidan foydalanish majburiy bo‘ldi. Qonun shuningdek, barcha davlat xizmatchilariga qirg‘iz tilini bilish majburiyatini yukladi.

С весны 2024 года все зарубежные фильмы, выходящие в кинотеатрах Кыргызстана, будут сопровождаться субтитрами на кыргызском языке. Об этом сообщил Государственный киноцентр «Кыргызтасмасы».
Как рассказал регулятор, договорённость об этом достигнута с крупнейшими дистрибьюторами иностранных фильмов в Кыргызстане.
Директор «Кыргызтасмасы» Талантбек Толобеков назвал субтитрирование «первым шагом» в вопросе дубляжа зарубежных фильмов на кыргызский язык.
«Это более оптимальный вариант на первом этапе, так как дубляж и синхронный закадровый перевод требуют больших бюджетов», — отметил он.
В июле в Кыргызстане вступил в силу обновлённый закон о государственном языке, укрепляющий статус кыргызского языка. Его применение стало обязательным в сферах образования, науки, культуры, СМИ, документообороте и других сферах и направленияъ. Закон также обязал всех госслужащих владеть кыргызским.