Namanganda jurnalist va blogerlar Sog‘liqni saqlash vazirligi va viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi vakillari bilan “Antistrumin” №100 dorisini qabul qilgan yuzlab bolalarning kasalxonaga yotqizilishi bilan bog‘liq vaziyatni yoritish yuzasidan tortishdi. Ijtimoiy tarmoqlarda 25-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuv videosi paydo bo‘ldi.
Jurnalistlar hozirgi og‘ir vaziyatda Sog‘liqni saqlash vazirligi va boshqa mutasaddilarning jimligidan noroziligini bildirib, vazirdan intervyu berishni talab qilishdi. O‘zini sog‘liqni saqlash vaziri Amrillo Inoyatovning yordamchisiman, deb tanishtirgan shaxs “Hozirgina Prezident administratsiyasidan qo‘ng‘iroq bo‘ldi: intervyu bo‘lmasin. Nima qilmoqchisiz? Savollaringiz shu mavzuga qo‘shilib ketadida”, — dedi.
Jurnalistlar “Biz nima qilishimiz kerak? Sukunat saqlashimiz kerakmi? Matbuot kotibingiz kecha guruhda „Faqat sukut“ deb yozdi. Bolalar kasallanayotgan paytda, sukut saqlab bo‘lmaydi!” — dedi “Sevimli” telekanalining “Zamon” ko‘rsatuvi jurnalisti.
Videodan kadr
O‘zini yordamchiman deb tanishtirgan shaxs “Sog‘liqni saqlash vaziri shuncha ish qilyapti, nima kerak hozir uni kovlab?”, — dedi.
Jurnalistlardan biri vazir va boshqarma boshlig‘i yashirinishni bas qilishlari, savollarga javob berishlari kerakligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bolalar O‘RVI bilan kasallangan bo‘lishi mumkinligini aytgan sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Bositxonova “yolg‘on ma’lumot bergan”.
“Men sizga odamga o‘xshab tushuntiryapman, hozir Prezident administratsiyadan qo‘ng‘iroq bo‘ldi: hech qanday [intervyu bo‘lmaydi]… Shunchaki vazirni „pod udar“ qo‘yamiz”, — dedi “yordamchi”.
“Ma’lumot o‘zingiz uchun kerakmi? Bo‘ldi, kamera bo‘lmaydi, jiddiyroq kelishib olamiz, har qanday savolingizga javob beradilar”, — dedi u.
Jurnalistlarning “Administratsiya topshirig‘iga asosan [vazir] intervyu berishdan bosh tortdi, deb bersak bo‘laveradimi?”, degan savoliga vazir “yordamchisi” Inoyatov Nyu-Yorkdan 13 soat davomida uchib kelgani, kelgandan keyin dam olmay Toshkent shahar 16-shifoxonaga (RSHTYOIM) borganini aytdi.
Namangan viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi matbuot kotibi Feruza Ataxonova suhbatga qo‘shilib, Rayhona ismli jurnalistga murojaat qilib, unga bunday muomala qilishga haqqi yo‘qligini aytdi.
“Agar sen haqiqatdan ham oydinlik kiritish maqsadida kelgan bo‘lsang, baqir-chaqir qilmasdan, ochiqchasiga gaplashamiz. Bunga vaqt talab qiladi. Sen kecha Elmira Erkinovnaga [Bositxonova] ham ortiqcha gapirding. Senda subordinatsiya bo‘lishi kerak. Jurnalistikada muomala madaniyati degan fan bo‘lgan… Men matbuot kotibiman, ma’lumotni men beraman”, — dedi u.
Jurnalistlar yana vazirdan ma’lumot olishni istashlarini aytishdi. Matbuot kotibining ta’kidlashicha, bu uchun bir-ikki talab qilinadi. OAV vakillari bu haqda vazirning o‘zidan eshitishni so‘radi. Feruza Ataxonovaning aytishicha, jurnalistlar bunday shartlarni qo‘ya olmaydi. U jurnalistlar savoliga jurnalist sifatida o‘zi javob berishini ma’lum qildi. Bunga javoban jurnalistlar u viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘ining matbuot kotibi ekani, sog‘liqni saqlash vazirining matbuot xizmati rahbari Furqat Sanayev ekani eslatishdi.
Jurnalistlar va blogerlar sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Bositxonova ishtirokida bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanidan norozi ekanliklarini ham ta’kidlab, “mavzudan chetga chiqqan”ini aytishdi.
“Gazeta.uz” ushbu holat yuzasidan Prezident administratsiyasi va Sog‘liqni saqlash vazirligidan izoh ololmadi.
Namangan viloyatida kamida 71 nafar bola kasalxonaga yotqizilgani (jami 450 nafar bola haqida xabar berilgan) ma’lum bo‘lgach, O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi 22-sentabrdan “Antistrumin” №100 tabletkalaridan foydalanishga cheklov joriy qilgan edi. Andijon viloyati hokimligi “Antistrumin” preparatini qabul qilgan 12 nafar bola kasalxonaga yotqizilgani haqida xabar berdi.
Biroq ko‘p o‘tmay Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari Elmira Bositxonova “oziq-ovqat yoki dori-darmondan zaharlanish gumonlari hali tasdiqlanmaganini” aytdi. U bolalarda O‘RVI bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Toshkent shahridagi tez tibbiy yordam markazining toksikologiya bo‘limlariga ham o‘nlab bolalar zaharlanish belgilari, isitma, oshqozon buzilishi bilan yotqizilgan. Ota-onalar farzandlari yod iste’mol qilganidan keyin kasal bo‘lib qolishganini aytishdi. Shifokorlar esa preparat bilan hech qanday aloqasi yo‘qligini ta’kidlamoqda.
Holat bo‘yicha jinoiy ish ochildi. “Antistrumin” ishlab chiqaruvchi Samo zavodida tekshirish boshlandi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Chust tumanida bolalarning zaharlanishi bilan bog‘liq vaziyatdan “qattiq tashvishda”, deya ma’lum qildi uning matbuot kotibi.

Журналисты и блогеры в Намангане поспорили с представителями Министерства здравоохранения Узбекистана и местного управления здравоохранения по поводу освещения ситуации с госпитализацией сотен детей предположительно после приёма препарата «Антиструмин» №100. Видео встречи 25 сентября появилось в социальных сетях.
Журналисты выражали недовольство закрытостью Минздрава и других чиновников в текущей критичной ситуации и требовали, чтобы министр дал интервью. Мужчина, представившийся помощником министра здравоохранения Амрилло Иноятова, заявил: «Только что был звонок из Администрации президента: никаких интервью. Что вам нужно? Ваши вопросы будут развивать эту тему».
Журналисты в ответ заявили, что пришли сюда задать вопросы министру и начальнику областного управления здравоохранения. «Что нам делать? Молчать? Ваша пресс-секретарь вчера написала в группе, что нужно хранить молчание. Когда дети болеют, нельзя хранить молчание!» — сказала журналистка программы Zamon телеканала Sevimli.
Представившийся помощником заявил, что министр здравоохранения проделывает большую работу: «Зачем копать?»
Одна из журналисток заявила, что министр и начальник управления должны перестать прятаться и ответить на вопросы. По её словам, заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова, заявившая, что у детей могла быть ОРВИ, «предоставила недостоверную информацию».
Мужчина заявил: «Я пытаюсь объяснить вам по-человечески. Только что был звонок из Администрации президента: никаких [интервью]… Сейчас просто поставим под удар министра».
Затем он сказал, что позовёт министра, но без микрофонов и камер. Журналисты заявили, что сообщат общественности об отказе министра давать интервью.
«Я расскажу вам его распорядок дня. Вчера он в два часа ночи приземлился из США, летел 13 часов. Вышел из аэропорта и поехал не домой, а напрямую в 16-ю горбольницу (РНЦЭМП в Ташкенте — ред.)», — сказал мужчина.
Феруза Атахонова.Феруза Атахонова.
Пресс-секретарь Наманганского областного управления здравоохранения Феруза Атахонова обратилась к журналистке по имени Райхона и заявила, что она не имеет права так обращаться.
«Если ты действительно приехала сюда, чтобы внести ясность, не нужно так кричать. Мы поговорим открыто. На это ведь требуется время. Ты вчера наговорила лишнего Эльмире Эркиновне [Баситхановой]. У тебя должна быть субординация. У нас по журналистике был предмет про этикет… Я пресс-секретарь, и я даю вам информацию», — заявила она.
Журналисты вновь сказали, что хотят получить информацию от министра. Пресс-секретарь отметила, что на это требуется один-два дня. Представители СМИ попросили, чтобы об этом сказал сам министр. Феруза Атахонова заявила, что журналисты не могут ставить таких условий. В ответ ей напомнили, что она является пресс-секретарём начальника облздрава, а главой пресс-службы министра здравоохранения является Фуркат Санаев.
Журналисты и блогеры также отметили, что остались недовольны пресс-конференцией с участием замминистра здравоохранения Эльмирой Баситхановой, которая «уходила от темы».
«Газете.uz» не удалось получить комментарии в Администрации президента и Министерстве здравоохранения по данному факту.
После того, как стало известно о госпитализации минимум 71 ребёнка в Наманганской области (всего сообщалось о 450 детях), Минздрав с 22 сентября ввёл запрет на использование таблеток «Антиструмин» №100 производства компании Samo до завершения расследования. Хокимият Андижанской области сообщил о госпитализации 12 детей, принимавших «Антиструмин».
Однако вскоре замминистра здравоохранения Эльмира Баситханова заявила, что «подозрения на отравление едой или лекарством пока не подтвердились». Она отметила, что у детей может быть ОРВИ.
Десятки детей в Ташкенте поступили в отделение токсикологии центра экстренной медпомощи с признаками отравления, температуры, расстройства желудка. Родители сообщили, что дети заболели после приёма препарата йода. Врачи же заявляют об отсутствии связи с лекарством. «Газета.uz» публиковала репортаж о ситуации.
По факту госпитализации сотен детей было возбуждено уголовное дело, сообщила Генеральная прокуратура. В понедельник стало известно, что на заводе, где выпускается препарат, началась проверка.
Пресс-служба президента ранее сообщила, что глава государства «глубоко встревожен» ситуацией, связанной с госпитализацией детей. По поручению главы государства Наманганскую область посетила помощник президента Саида Мирзиёева.