O‘zbekiston o‘zining savdo hamkorlarini diversifikatsiya qilish ustida ishlamoqda, chunki hozirgi geosiyosiy vaziyat faqat bir davlatga tayanib bo‘lmasligini ko‘rsatmoqda. Bu haqda bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev sentabr oyi o‘rtalarida Vashingtonda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Amerika biznes-forumi doirasida Bloomberg`ga bergan intervyusida gapirib o‘tdi.
2030-yilga borib O‘zbekiston o‘z iqtisodiyoti hajmini ikki barobarga oshirib, yalpi ichki mahsulot hajmini 160 mlrd dollarga yetkazmoqchi. Buning uchun mamlakat AQSh, Rossiya va Xitoy manfaatlari o‘rtasida muvozanatni saqlashi kerak, bu esa bugungi kunda borgan sari tarqoqlashib borayotgan global iqtisodiyot muhitida oson ish emas, deb yozadi nashr.
“Bugungi geosiyosiy vaziyat shuni ko‘rsatmoqdaki, faqat bitta davlatga tayanib bo‘lmaydi, chunki bu ishonchli emas. Barcha davlatlar diversifikatsiyaga intilmoqda”, — deydi bosh vazir o‘rinbosari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy O‘zbekistonning eng yirik savdo va sarmoyaviy hamkorlaridan biri bo‘lib, mamlakatning qayta tiklanadigan energiya manbalari va “yashil” energiyadan foydalanishga o‘tishida yordam bermoqda. “Ularda yaxshi texnologiyalar, yirik kompaniyalar bor va ular biz bilan ishlashni xohlaydi”, deydi bosh vazir o‘rinbosari.
Qayta tiklanadigan energiya manbalaridan tashqari Xitoy infratuzilmani rivojlantirishda ham O‘zbekistonga faol yordam bermoqda va bu ish davom etadi, deydi Xodjayev.
Biroq, uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston AQShdan ham investitsiya jalb qilishni istaydi, ayniqsa, Amerika kompaniyalari ustunlikka ega bo‘lgan rivojlanayotgan yuqori texnologiyalar sektoriga.
Ayni vaqtda Rossiya O‘zbekistonning eng yirik savdo sheriklaridan biri bo‘lib qolmoqda. Moskva bilan tarixiy aloqalar bu munosabatlarni qo‘llab-quvvatlaydi. O‘zbekiston aholisining ko‘pchiligi Rossiyaga ishlash uchun boradi va uyiga, oilasiga pul jo‘natadi.
Xodjayev bu aloqalarni “yaxshi imkoniyat” deb atagan, chunki o‘zbeklarning ko‘pchiligi rus tilida gaplasha oladi. Shuningdek, u O‘zbekiston Yevropaning boshqa mamlakatlari bilan mehnat bozorini diversifikatsiya qilish bo‘yicha ish olib borayotganini ta’kidlagan.
“Bizda bozor iqtisodiyoti amalda va barcha investorlarimizga bir xil sharoitlar yaratishga harakat qilamiz. Qachonki eng yaxshi variantingiz bo‘lsa, siz uni tanlaysiz”, — deydi u.
Bosh vazir o‘rinbosari, shuningdek, O‘zbekiston boshqa mamlakatlardan energetika va oziq-ovqat kabi “iqtisodiyotning nozik tarmoqlariga” qilinayotgan investitsiyalarni diversifikatsiya qilishga harakat qilayotganini, biroq infratuzilma kabi boshqa sohalarda mas’ullar “ular odamlar uchun nimani eng yaxshi deb bilsa, o‘shani” qilayotganini ta’kidladi.
“Biz kimga qayerga investitsiya qilishni o‘rgatadigan darajada boy emasmiz”, — deya qo‘shimcha qildi Jamshid Xodjayev.
O‘zbekistonning AQShdagi elchisi Furqat Sidiqov mamlakat AQSh Moliya vazirligi bilan hamkorlikda AQSh va Yevropadan Rossiyaga sanksiya ostidagi tovarlar tranzitining oldini olish bo‘yicha ish olib borayotganini aytdi.
Avvalroq tashqi savdo ma’lumotlariga tayanib xabar berganimizdek, so‘nggi yetti oyda tovar ayirboshlashning sekinlashuvi ortidan Rossiya O‘zbekistonning asosiy savdo sherigi maqomini yo‘qotmoqda. Xitoy O‘zbekiston bozoriga yetkazib berish hajmini keskin oshirib, yana birinchi o‘ringa ko‘tarilib oldi. O‘zbekistonning YeOII va MDHga bog‘liqligi pasayib, Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan savdo aloqalari kengaydi.

Узбекистан работает над диверсификацией торговых партнёров, поскольку нынешняя геополитическая ситуация показывает, что нельзя полагаться только на одну страну. Об этом заявил вице-премьер Жамшид Ходжаев в интервью Bloomberg в кулуарах узбекско-американского бизнес-форума в Вашингтоне в середине сентября.
К 2030 году Узбекистан хочет удвоить размер своей экономики и довести уровень ВВП до 160 млрд долларов. Для этого страна должна балансировать между интересами США, России и Китая, что является непростой задачей в условиях сегодняшней все более раздробленной глобальной экономики, пишет издание.
«Сегодня геополитическая ситуация показывает, что нельзя полагаться только на одну страну, потому что это ненадёжно. Каждая страна стремится к диверсификации», — заявил вице-премьер.
По его словам, Китай является одним из крупнейших торговых и инвестиционных партнёров Узбекистана и помогает стране переходить на использование возобновляемых источников энергии и «зелёную» энергетику. «У них есть хорошие технологии, крупные компании, и они хотят работать с нами», — сказал вице-премьер.
Помимо возобновляемых источников энергии, Китай активно помогает Узбекистану в развитии инфраструктуры, и эта работа продолжится, сказал Ходжаев.
Однако, по его словам, Узбекистан также хочет привлечь инвестиции из США, особенно в развивающийся сектор высоких технологий, где американские компании имеют преимущество.
В то же время Россия остаётся одним из крупнейших торговых партнёров Узбекистана. Исторические связи с Москвой поддерживают эти отношения. Многие жители Узбекистана отправляются в Россию на работу и направляют деньги домой своим семьям.
Ходжаев называет эти связи «хорошей возможностью», поскольку многие из узбекистанцев говорят по-русски. Он также сказал, что Узбекистан работает с другими странами Европы над диверсификацией рынка труда.
«У нас рыночная экономика, и мы пытаемся предоставить всем нашим инвесторам одинаковые условия, — сказал он. — Когда у вас будет лучший вариант, вы выберете его».
Вице-премьер также отметил, что Узбекистан пытается диверсифицировать инвестиции от других стран «в чувствительных секторах экономики», таких как энергетика и продовольственный сектор, но когда дело доходит до других областей, таких как инфраструктура, должностные лица делают «то, что, по нашему мнению, лучше для людей».
«Мы не настолько богаты, чтобы диктовать, кому и куда инвестировать», — добавил Жамшид Ходжаев.
Посол Узбекистана в США Фуркат Сидиков заявил, что страна работает вместе с Министерством финансов США, чтобы не допустить транзит подсанкционных товаров из США и Европы в Россию.
Как мы сообщали ранее со ссылкой на данные о внешней торговле, Россия теряет статус главного торгового партнёра Узбекистана после замедления роста товарооборота по итогам семи месяцев. Китай снова поднялся на первое место, резко увеличив поставки на узбекский рынок. Узбекистан стал менее зависим от ЕАЭС и СНГ и расширил торговые связи со странами ЕС.