O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28−30-sentabr kunlari amaliy tashrif bilan Berlinda bo‘ladi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tashrif dasturiga muvofiq, Federal Kansler Olaf Shols va Federal Prezident Frank-Valter Shtaynmayer bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi, shuningdek, Markaziy Osiyo va Germaniya davlat rahbarlarining uchrashuvlari rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Shavkat Mirziyoyevning Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi tomonidan tashkil etiladigan ishbilarmonlik tadbirlarida ham ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Kun tartibidan O‘zbekiston prezidentining joriy yil may oyidagi Germaniyaga rasmiy tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, Germaniyaning yetakchi kompaniya va banklari bilan investitsiyaviy, innovatsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin olgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28−30 сентября посетит Берлин с рабочим визитом, сообщила пресс-служба главы государства.
Намечены переговоры с канцлером Германии Олафом Шольцем и президентом Франком-Вальтером Штайнмайером, а также встречи глав государств Центральной Азии и Германии.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев примет участие в деловых мероприятиях, организуемых Восточным комитетом немецкой экономики.
В повестке дня — обсуждение реализации договорённостей, достигнутых во время официального визита президента Узбекистана в Германию в мае, а также расширение инвестиционного, инновационного и технологического сотрудничества с немецкими компаниями и банками.