Qirg‘iziston va Tojikiston milliy xavfsizlik qo‘mitalari rahbarlari Qamchibek Tashiyev va Saymo‘min Yatimov ikki davlat chegarasini delimitatsiya va demarkatsiya qilish to‘g‘risidagi bayonnomani imzoladi. Hujjat mazmuni oshkor etilgani yo‘q, deb yozmoqda ASIA-Plus.
Bayonnoma Qirg‘iziston va Tojikiston hukumat delegatsiyalarining 2-oktabr kuni Batken shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvi yakunlari bo‘yicha imzolandi. Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi va Tojikiston Tashqi ishlar vazirligi tomonidan e’lon qilingan press-relizlarda ham hujjat tafsilotlari keltirilmagan. Xabarlarda faqatgina uchrashuvda “qirg‘iz-tojik davlat chegarasini delimitatsiya qilish masalasi bo‘yicha batafsil fikr almashilgani” hamda “chegara hududlari o‘rtasida do‘stlik, o‘zaro tushunish va ishonchni mustahkamlash zarurligi” qayd etilgani aytiladi.
Uchrashuvdan so‘ng o‘tkazilgan brifingda Tojikiston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari “mojarolar har doim tarixdan past bo‘ladi, mojarolar har doim har qanday tanqiddan past bo‘ladi”, deya ta’kidlagan.
“Shuning uchun bugun Batkenda 44-sonli bayonnomani imzoladik. Ushbu bayonnoma amalga oshirilgach, avvallari tojik-qirg‘iz chegarasidagi mojarolar uchun asos bo‘lgan va zamin yaratgan barcha masala va muammolarni hal qiladi”, — dedi Yatimov.
Qirg‘iziston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi rahbari ham bayonnoma ikki davlat o‘rtasidagi “barcha chegaraviy muammolarni hal qilish” uchun asos bo‘lishini ta’kidladi.
“Xudo xohlasa, yaqin kunlarda davlat chegarasini belgilashni yakunlash bo‘yicha yakuniy qarorni qabul qilamiz… Qolaversa, delimitatsiya va demarkatsiya komissiyamiz uzluksiz ish olib boradi va tez orada yakuniy qarorlarni qabul qiladi, degan qarorga keldik. Bugun imzolaganimiz chegara tinch, barqaror bo‘lishiga, xalqlarimiz abadiy do‘stlik va hamjihatlikda yashashiga asos bo‘lmoqda”, — dedi Tashiyev.
24.kg nashrining qayd etishicha, delegatsiyalar uchrashuvidan so‘ng hukumatparast blogerlar chegara bo‘yicha “tarixiy qaror” hamda Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi bu masala bo‘yicha kelishmovchiliklar tugashi haqida yozishni boshlagan. Jurnalistlar izoh uchun prezident matbuot xizmati va mamlakat Vazirlar Mahkamasi bilan bog‘langan, biroq javob ololmagan.
Kloop.kg xabariga ko‘ra, qirg‘iz-tojik chegarasining uzunligi 972 kilometrni tashkil etadi, bugungi kunda shundan faqat 600 kilometrdan ortig‘i delimitatsiya va demarkatsiya qilingan. Nashrning ta’kidlashicha, chegaralar aniqlanmagani uchun chegara hududlarida vaqti-vaqti bilan nizolar kelib chiqadi. Mojaro oxirgi marta o‘tgan yilning sentabrida avj olgan, natijada har ikki tomondan o‘nlab odamlar halok bo‘lgan va yaralangan edi.

Главы комитетов национальной безопасности Кыргызстана и Таджикистана Камчыбек Ташиев и Саймумин Ятимов подписали протокол о делимитации и демаркации границы двух стран. Содержимое документа не раскрывается, пишет ASIA-Plus.
Протокол был подписан по итогам заседания правительственных делегаций Кыргызстана и Таджикистана в Баткене 2 октября. В схожих пресс-релизах, которые опубликовали Кабинет министров Кыргызстана и МИД Таджикистана, также не приводится каких-либо деталей документа. В сообщениях лишь говорится, что на встрече состоялся «обстоятельный обмен мнениями по вопросу делимитации кыргызско-таджикской госграницы» и была отмечена «необходимость укрепления дружбы, взаимопонимания и доверия между приграничными районами».
На брифинге после заседания глава ГКНБ Таджикистана заявил, что «конфликты всегда ниже истории, конфликты всегда ниже всякой критики», передаёт ASIA-Plus.
«Поэтому сегодня в Баткене мы подписали протокол №44. Этот протокол, в принципе, при его реализации, решает все вопросы и проблемы, которые ранее являлись основой и предпосылкой для конфликтов на таджикско-кыргызской границе», — сказал Ятимов (цитаты здесь и далее по ASIA-Plus).
Глава ГКНБ Кыргызстана тоже отметил, что протокол даёт основание «решать все приграничные вопросы» между двумя странами.
«Даст Бог, в скором времени мы примем окончательное решение об окончании определения государственной границы… Кроме того мы приняли решение, о том, что наша комиссия по делимитации и демаркации будет работать непрерывно и в скором времени окончательно примет все решения. То, что мы сегодня подписали, даёт нам основание, что на границе будет спокойно, стабильно, наши народы вечно будут жить в дружбе и согласии», — заявил Ташиев.
Издание 24.kg отмечает, что после встречи делегаций провластные блогеры стали писать об «историческом решении» по границе и прекращении споров по этому вопросу между Кыргызстаном и Таджикистаном. Журналисты обратились за комментарием в пресс-службу президента и Кабмин страны, но не получили ответа.
По информации Kloop.kg, протяжённость кыргызско-таджикской границы составляет 972 километра, из которых на сегодня делимитированы и демаркированы только более 600 километров. Из-за неустановленных границ, подчёркивает издание, на приграничных территориях периодически возникают конфликты. Последнее обострение конфликта произошло в сентябре прошлого года, в результате с обеих сторон погибли и пострадали десятки человек.