Norvegiyalik yozuvchi Yun Fosse 2023-yilgi adabiyot bo‘yicha Nobel mukofotini “ta’riflab bo‘lmaydigan narsalarga ovoz beradigan novatorlik pesalari vaprozasi uchun” qo‘lga kiritdi. Bu haqda Shvetsiya Qirollik Fanlar akademiyasining Nobel qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
“Uning yangi norveg tilida (zamonaviy adabiy norveg tilining bir turi — tahr.) yozilgan ulkan ijodi turli janrlarni qamrab oladi va ko‘plab pesalar, romanlar, she’riy to‘plamlar, esselar, bolalar kitoblari va tarjimalardan iborat. U bugungi kunda dunyodagi eng mashhur dramaturglardan biri bo‘lsa-da, uning nasri ham tobora mashhur bo‘lib bormoqda”, — deyiladi Nobel qo‘mitasi bayonotida.
Qo‘mita, shuningdek, Fosse “Fosse minimalizmi” nomi bilan mashhur bo‘lgan uslubda romanlar yozishini ta’kidladi.
Yun Fosse 64 yoshda. Birinchi romani “Qizil, qora” 1983-yilda, “Va biz hech qachon ajralmaymiz” nomli birinchi pesasi 1994-yilda nashr etilgan. Uning asarlari ko‘plab xalqaro adabiy mukofotlarga sazovor bo‘lgan.
2022-yilda Nobel qo‘mitasi fransuz yozuvchisi Anni Ernoga “shaxsiy xotiraning jamoaviy cheklanishi va begonalashuvining chuqur ildizlarini ochib berishdagi jasorati va o‘tkir zehni” uchun mukofotlagan edi.

Лауреатом Нобелевской премии по литературе 2023 года стал норвежский писатель Юн Фоссе «за его новаторские пьесы и прозу, которые дают голос невыразимому». Об этом сообщила пресс-служба Нобелевского комитета Королевской академии наук Швеции.
«Его огромное творчество, написанное на новонорвежском языке (форма современного литературного норвежского языка — ред.), охватывает самые разные жанры и состоит из множества пьес, романов, поэтических сборников, эссе, детских книг и переводов. Хотя сегодня он является одним из самых популярных драматургов в мире, его проза также становится все более известной», — говорится в заявлении Нобелевского комитета.
В комитете также отметили, что Фоссе пишет романы в стиле, который стал известен как «минимализм Фоссе».
Юну Фоссе 64 года. В 1983 году был опубликован его первый роман «Красное, чёрное», его первая пьеса «И мы никогда не расстанемся» вышла в свет в 1994 году. Его работы отмечены многочисленными международными премиями по литературе.
В 2022 году Нобелевский комитет присудил премию французской писательнице Анни Эрно «за мужество и проницательность, с которыми она раскрывает корни, отчуждённость и коллективные ограничения личной памяти».