Rossiyadan O‘zbekistonga Qozog‘iston hududi orqali gaz yetkazib berish rasman 7-oktabrdan boshlanadi. Bu haqda juma kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va RF prezidenti Vladimir Putin muzokaralar yakunlari bo‘yicha ma’lum qildi.
“Ertaga (7-oktabr — tahr.) Shavkat Miromonovich, Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Kemelevich Tokayev va men “Gazprom”ning O‘zbekistonga Rossiya gazini yetkazib berish tantanali marosimida ishtirok etamiz. Bu mazkur transport tizimlarining butun tarixida birinchi marta sodir bo‘lmoqda. Rossiyadan ishlab chiqarilgan va Rossiyaniki bo‘lgan gaz Rossiyadan hech qachon Markaziy Osiyo yo‘nalishida yuborilmagan”, — dedi Putin.
Rossiya prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan bu borada bir necha oy avval kelishuvga erishilganini aytdi. “O‘zbekiston, Rossiya va Qozog‘iston qisqa vaqt ichida, rekord darajada ishladi va bunday yetkazib berish uchun sharoit yaratdi”, — dedi u.
Shavkat Mirziyoyev Rossiya gazining O‘zbekistonga yetkazib berilishini “strategik loyiha” deb atadi.
Prezidentlar qo‘shma bayonotida mamlakatlar energetika xavfsizligini mustahkamlash yo‘lidagi hamkorlikni o‘zaro uzoq muddatli manfaatlarga javob beradigan deb bilishlarini ta’kidladilar. Buning uchun, jumladan, birgalikda o‘zlashtirilayotgan konlardan chiqqan gaz va neftni tashish uchun yangi infratuzilmalarni qurish, mavjudlarini rekonstruksiya qilish, yangi elektr energiyasi obyektlarini barpo etish, mavjudlarini modernizatsiya qilish, qayta tiklanadigan energetika sohasini rivojlantirish borasidagi ishlar davom ettiriladi.
Prezidentlar tinch atom energetikasi sohasidagi hamkorlik rejalarini ham tasdiqladilar. “Tomonlar Rossiya Federatsiyasidan O‘zbekiston Respublikasiga tabiiy gaz, neft va neft mahsulotlarini yetkazib berish sohasida erishilgan kelishuvlarni mamnuniyat bilan qayd etadilar”, — deyiladi qo‘shma bayonotda.
Eslatib o‘tamiz, iyun oyida O‘zbekiston hukumati va Rossiyaning “Gazprom” kompaniyasi o‘rtasida Rossiya gazini mamlakatga yetkazib berish bo‘yicha kelishuv, shuningdek, yonilg‘ini qabul qilish va tashish uchun gaz tashish tizimini tayyorlash bo‘yicha “yo‘l xaritasi” imzolangan edi. Keyinroq O‘zbekiston Energetika vazirligi “Gazprom” bilan shartnoma ikki yilga tuzilgani, yetkazib berish hajmi kuniga 9 million kub metr, yillik hajmi qariyb 2,8 milliard kub metr bo‘lishini ma’lum qilgan.
Qozog‘iston orqali O‘zbekistonga Rossiya gazi tranzit orqali yetkazib berish oktabr boshida boshlanishi kutilgan edi, biroq 4-oktabr kuni Qozog‘iston energetika vaziri Almasadam Satkaliyev Qozog‘iston Rossiya gazini O‘zbekistonga shu oy oxiridan boshlab yuborishini ma’lum qildi.

Официальный старт поставок газа из России в Узбекистан через территорию Казахстана состоится 7 октября. Об этом в пятницу по итогам переговоров сообщили президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и РФ Владимир Путин.
«Завтра (7 октября — ред.) мы с Шавкатом Миромоновичем и президентом Казахстана Касым-Жомартом Кемелевичем Токаевым примем участие в торжественной церемонии запуска поставок „Газпромом“ российского газа в Узбекистан. Это впервые происходит за всю историю существования этих транспортных систем. Никогда из России в направлении Средней Азии газ российского производства, российского происхождения не направлялся», — сказал Путин.
Президент России сообщил, что договорённость об этом с Шавкатом Мирзиёевым была достигнута несколько месяцев назад. «В очень короткие сроки, в рекордно короткие и Узбекистан, и Россия, и Казахстан поработали и создали условия для таких поставок. В Узбекистан наш газ будет поступать транзитом через Казахстан. Часть топлива будет подаваться и в Казахстан. Этот важный, взаимовыгодный проект призван способствовать обеспечению энергетической безопасности как Узбекистана, так и Казахстана, да и в этой связи всего Центрально-Азиатского региона», — отметил он.
Шавкат Мирзиёев подтвердил дату запуска и назвал поставки российского газа в Узбекистан «стратегическим проектом».
В совместном заявлении президентов отмечается, что страны рассматривают сотрудничество по укреплению энергетической безопасности как отвечающее взаимным долгосрочным интересам. Для этого в нефтегазовой отрасли продолжится строительство новых и реконструкция существующих объектов инфраструктуры для транспортировки газа и нефти, в том числе от совместно разработанных месторождений, возведение новых и модернизация действующих объектов электроэнергетики, развитие отрасли возобновляемой энергетики.
Президенты также подтвердили планы сотрудничества в области мирного атома. «Стороны с удовлетворением отмечают достигнутые договорённости в области поставок природного газа, нефти и нефтепродуктов из Российской Федерации в Республику Узбекистан», — говорится в совместном заявлении.
Напомним, в июне правительство Узбекистана и «Газпром» подписали соглашение о поставках российского газа в страну, а также «дорожную карту» по подготовке газотранспортной системы к приёмке и транспортировке топлива. Минэнерго Узбекистана позже сообщило, что соглашение аключено на два года, объём поставок составит 9 млн кубометров в сутки, годовой объём — почти 2,8 млрд кубометров.
Ожидалось, что поставки российского газа транзитом через Казахстан в Узбекистан начнутся с первых чисел октября, однако 4 октября министр энергетики Казахстана Алмасадам Саткалиев сообщил, что Казахстан начнёт транзит российского газа в Узбекистан только в конце этого месяца.