O‘zbekiston Madaniyat vazirligi davlat mukofotlariga sazovor bo‘lgan madaniyat va san’at namoyandalari haqidagi portal zarurligini asoslashga urindi.
Madaniyat vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bugungi kunda O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan madaniyat va san’at sohasi vakillari, ularning ijodiy faoliyati to‘g‘risida aholiga ishonchli ma’lumotlarni yetkaza oladigan yagona ochiq axborot tizimi mavjud emas.
“Ikkinchidan, aholimizning to‘y, marosim va boshqa tadbirlarga o‘zlari ma’qul ko‘rgan san’atkor, ijodkor yoki ijodiy jamoalarni taklif qilish istagi bo‘lsa-da, ular bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri kontakt o‘rnatish, bog‘lanish yoki reja qilingan kuni ularning vaqti, imkoniyatini bilish qiyinchilik tug‘dirib keladi. Ya’ni san’atkor va muxlis o‘rtasida integratsion maydon mavjud emas”, — deyiladi xabarda.
Vazirlikning ta’kidlashicha, yaratilayotgan portal ensiklopedik xususiyatga ega bo‘lib, faqat 10 nafar san’atkornigina emas, balki mamlakatda ijod qilayotgan barcha madaniyat va san’at sohasi vakillari — xonanda-sozanda, aktyor-aktrisa, rejissyor, shoir-yozuvchi, so‘z ustalari, raqs san’ati, tasviriy va amaliy san’at vakillari, askiyachilar, baxshi, jirov, oqinlar, sirk artistlari, folklor jamoalari, ashula va raqs ansambllari, estrada guruhlari, orkestr va xor jamoalari, teatr jamoalari to‘g‘risidagi aniq va ishonchli ma’lumotlar bilan to‘ldiriladi.
Mazkur onlayn tizim elektron hukumatning markazlashgan platformasi; san’atkorlarning litsenziyasi bor yoki yo‘qligini tekshirishga ko‘maklashuvchi Adliya vazirligining “Litsenziya” axborot tizimi hamda foydalanuvchilarga san’at va madaniyat vakillari ijodiga baho berish, sharh qoldirish imkoniyatini beradigan “Imkon Uzbekistan” NNTning “commeta sharh” onlayn platformasi bilan integratsiya qilinadi.
Madaniyat vazirligi xabariga ko‘ra, portal orqali madaniyat va san’at vakillarini davlat mukofotlariga tavsiya etishda shaffoflikni ta’minlash, jumladan, “Reyting baholash” quyi tizimi orqali keng jamoatchilikning sharh va kommentlarini hisobga olish, ijodkorlar faoliyatini adolatli sarhisob qilish, umumiy baholarni avtomatik ravishda hisoblab borish reja qilingan.
“Yuqoridagi zarurat va ehtiyojlardan kelib chiqib, yagona ochiq axborot tizimini yaratish tashabbusi ilgari surildi. Mazkur portalni ishlab chiqish xarajatlari esa ko‘p funksiyali va katta ma’lumotlar bazasini o‘zi ichiga qamrab oluvchi yangi tizimning murakkab texnik vazifalarini hisobga olgan holda belgilangan”, — deya ta’kidladi Madaniyat vazirligi.
Avvalroq “Gazeta.uz” madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov davlat mukofoti olgan san’atkorlar haqidagi portal uchun qariyb 500 mln so‘m ajratish haqida buyruq imzolagani, unga san’atkorlarning ma’lumotlari kiritilishi haqida xabar bergandi. May oyida madaniyat markazlari veb-saytini yaratish uchun 530 mln so‘m ajratilgan, lekin sayt ishlamayapti.

Министерство культуры Узбекистана попыталось обосновать необходимость портала об артистах культуры и искусства с государственными наградами.
По данным Минкульта, сегодня отсутствует единая открытая информационная система, которая способна донести до населения достоверную информацию о действующих в Узбекистане представителях сферы культуры и искусства и их творческой деятельности.
«Во-вторых, если наше население хочет пригласить подходящего артиста, исполнителя или творческие коллективы на свадьбы, церемонии и другие мероприятия, возникает сложность с установлением прямого контакта с ними, связаться с ними, узнать их время и доступность в запланированный день. То есть между артистом и поклонником нет интеграционной площадки», — говорится в сообщении.
В министерстве указали, что создаваемый портал имеет энциклопедический характер, где будет представлена достоверная информация не только о 10 артистах, но и представителях всех культурно-художественных сфер в Узбекистане — певцах-композиторах, актёрах-актрисах, режиссёрах, поэтах-писателях, мастерах слова, представителях танцевального, изобразительного и прикладного искусства, танцорах, бахши, рассказчиках народных сказок, сказителях, артистах цирка, фольклорных ансамблях, ансамблях песни и танца, эстрадных коллективах, оркестрах и хорах, театральных коллективах.
Централизованная платформа будет интегрирована с информационной системой «Лицензия» Министерства юстиции, которая помогает проверить, есть ли у артистов лицензия или нет, и с платформой «commeta sharh» от ННО «Имкон Узбекистан», которая даёт пользователям возможность оценивать и оставлять отзывы о творчестве представителей искусства и культуры.
По данным Минкульта, через портал также планируется обеспечить прозрачность представления представителей культуры и искусства к государственным наградам, в том числе с учётом комментариев и отзывов широкой общественности через подсистему «Рейтинговая оценка».
«Исходя из вышеизложенных потребностей, министерство продвигает инициативу создания единой открытой информационной системы. Стоимость разработки данного портала определена с учётом сложных технических задач новой системы, включающей в себя множество функций и большую базу данных», — отметили в Министерстве культуры.
Как «Газета.uz» сообщала ранее, министр культуры Озодбек Назарбеков своим приказом поручил выделить почти 500 млн сумов на разработку портала об артистах с госнаградами. В мае на создание сайта о культурных центрах было выделено 530 млн сумов, но сайт не работает.